Bölgeye göre dolgu yüzdesi seçmek

taydin

Timur Aydın
Staff member
Hazır tasarlarnmış vakum fincanının sağlamlığı ve paralelliği istediğim seviyede çıkmadı. Bir de ortasına takılan konik başlı vidanın da çok iyi sızdırmazlık sağlaması lazım ki oradan hava kaçırmasın. O yüzden o tasarımı kullanmayacağım ve kendim sıfırdan bir tasarım yaptım.

1588212213215.png

Bu tasarımda ortada bir konik baş vida deliği yok. Onun yerine, kenarlarda bulunan kulaklarla ve bu kulakların üzerine yerleştirilecek bir baskı kelepçesi ile freze tablasına bastırılacak.

İşte bu noktada şunu yapmak istiyorum: Fincanın bu kulaklarının çok sıkı dolgulu olmasını istiyorum (%50 veya daha fazla), ama diğer yerlerinin normal dolgulu olarak kalmasını istiyorum. Bunu yapabilen dilimleyici yazılım var mıdır? Şu anda deneme sürümü olarak Simplify3d var elimde, bunda sanki yok bu özellik. Bir de Slic3r ve Cura var elimde. Bunlarda olup olmadığını anlayamadım.

Bu dediğimi yapmak için genel olarak önerilen, ayrı ayrı parçalar yapmak ve her bir parça için farklı ayar kullanmak. Ama böyle ayrı ayrı parçalar yapınca baskı sırasında onların, sanki tek parça imiş gibi sağlam bir şekilde birleşmeyeceğini düşünüyorum.

İki ayrı bitişik obje ile bir deneme baskısı yapıyorum bakalım. Objeler arasında 0.001 mm mesafe tanımladım. Arada bir mesafe tanımlamayınca iki objenin birleşim yüzeyini de ayrı bir obje olarak kabul ediyor dilimleyici.

1588241606739.png

İşine yararmı emin değilim ama Applied Science kanalında Geko isimli nesnelere çok iyi yapışabilen hayvanın ayakları gibi yapışkan band yapmakla ilgili bir video vardı.
(Ayrıca bu konu hakkında aynı kanalda birkaç video daha vardı diye hatırlıyorum)
Diğer aklıma gelen ise Magdeburg küreler benzeri çok daha yumuşak bir tutamak yapılabilir .Yani bastığın plastiğin içindeki havayı vakumlayıp bir vana ile kapatarak
(Belkide benzerlerini yapmışsındır bilemiyorum)

İşine yararmı emin değilim ama Applied Science kanalında Geko isimli nesnelere çok iyi yapışabilen hayvanın ayakları gibi yapışkan band yapmakla ilgili bir video vardı.
(Ayrıca bu konu hakkında aynı kanalda birkaç video daha vardı diye hatırlıyorum)
Diğer aklıma gelen ise Magdeburg küreler benzeri çok daha yumuşak bir tutamak yapılabilir .Yani bastığın plastiğin içindeki havayı vakumlayıp bir vana ile kapatarak
(Belkide benzerlerini yapmışsındır bilemiyorum)

Müthiş bir proje o! Ama oradaki amaç geko ayağı gibi her yüzeye tutunabilen bir bant yapmak. Sadece tutunup belli bir yük taşıması yeterli.

Ama frezeyle malzeme işlemek için malzemenin çok sağlam bir şekilde tutulması lazım. Yüzey alanına bağlı olarak, tonlarca tutma kuvvetinden bahsediyoruz. Bu bir mengene ile tutmaktan farksız.

İdeal bir vakumun uyguladığı kuvvet kabaca cm2 başına 1 kg dan biraz fazladır. Ama kayıpları da gözönüne alırsak, ve vakumun da ideal olmayacağını düşünürsek, hadi 1 kg diyelim. Benim yaptığım vakum fincanının vakum yüzeyi aşağı yukarı 70 cm2, yani 70 kg lık bir tutma kuvveti olacak. 4 tane vakum fincanı tutacak, o yüzten toplam tutma gücü sadece vakum ile 280 kg. Ama vakum aynı zamanda iş parçasını vakum fincanının yüzeyine bastıracak. Bu yüzeyde de çift taraflı bant olacak. Bu bandın da sürtünme kuvvetini hesaba katarsan, gene nereden baksan yarım tonluk bir tutma kuvvetinden bahsediyoruz. Plastik tabakaları frezede işlemek için yeter de artar.

Bu konu ile ilgili şu videoyu ekleyeyim .Benzer konularda yardımcı olur

Bu arada video da 4,5 cm çaplı plastik küreyi açabilmek için vakum değerine göre 7,3 kg dan 8 küsur kilograma kadar değişebiliyor.
Yani o değerlerden biraz daha yüksek çıkıyor.(Zaten sende toleranslı söylemiştin)

Son düzenleme:
Bu konu ile ilgili şu videoyu ekleyeyim .Benzer konularda yardımcı olur

Bu arada video da 4,5 cm çaplı plastik küreyi açabilmek için vakum değerine göre 7,3 kg dan 8 küsur kilograma kadar değişebiliyor.
Yani o değerlerden biraz daha yüksek çıkıyor.(Zaten sende toleranslı söylemiştin)

Videodaki kişi, iyi vakum elde edemediği için 8 kg larda kalıyor. İyi bir vakum pompası ile teorik limit olan aşağı yukarı 14 kg'a ulaşabilirdi. Benim vakum pompası çok güçlü, o yüzden ben teorik limit olan 70 kg'a çok yakın bir vakum basıncı elde edebileceğim. Ayrıca vakum fincanının yüzeyine bitişen iş parçasının sürtünme etkisiyle sabit tutulması, toplam tutma kuvvetini katlayacaktır.

İki ayrı bitişik obje ile bir deneme baskısı yapıyorum bakalım. Objeler arasında 0.001 mm mesafe tanımladım. Arada bir mesafe tanımlamayınca iki objenin birleşim yüzeyini de ayrı bir obje olarak kabul ediyor dilimleyici.

3559 eklentisine bak

Bu arada bu parçayı bastım. Çok güzel bir şekilde bitişti. Her yönde kuvvet uyguladım, el gücüm ile bunu kıramıyorum. Yani bu durumda çözüm, kulakları ayrı bir obje olarak yapmak, sonra da katı modelleme yazılımı ile de bunları birleştirip ortaya çıkan bütünü basmak. Gene de işi garantiye almak için katı modellemede kulakları biraz gövde içine daldıracağım, ne olur ne olmaz :D

IMG_20200430_135133.jpg

Vakum fincanının daha birleştirilmemiş hali

1588361188705.png

Kulakları ana gövdeye 5 mm daldırdıktan sonra

1588361400897.png

Dilimleyiciye verip 3 tane bileşeni ayrı ayrı yapılandırabiliyoruz. Ana gövde daha açık renk, kulaklar daha koyu.

1588361537540.png

Kulakları %70 dolgu yoğunluğu, ana gövdeyi %20 dolgu yoğunluğu olarak tanımladıktan sonra:

1588361695501.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back