Bu soru gercekten soruluyor mu?

hakan8470

abantu
Bu soruda 420 km lik yolu 6 saatte tamamliyor demek, 6 saatte 420km yol gitmemis demek nasil olabiliyor olabilir? :gulus2: Gercekten anlamadim ben :emindegil1:
1725660619134.png

Hocasida cevap vermis :gulus2:
1725661091012.png

Boyle bir sey dusunmus sanirim ama, bu nasil ortalama hiz olarak kabul gordu onu anlamadim. Fizik mi degisti, tepenin etrafini 90 km ile dolanip basladigimiz yere gelsek, ortalama hizin 0 "sifir" mi diyecekler, okullarda.
1725661334121.png

Sürat ve hız farklı şeyler. Sürat skalerdir, birim zamanda alınan ortalama yolu ifade eder. Aslında günlük hayatta hız diye kullandığımız şey sürat. Hız ise vektöreldir, yani birim zamanda yapılan yer değiştirmeyi belirtir. Mesela Ankara da evinizden çıktınız, istanbula gittiniz boğazda bir kahve içip ankaraya evinize geri döndünüz, bütün bu olay 12 saat sürdü diyelim. Hızı hesaplarken ilk konumunuz ile son konumunuz arasındaki farka bakacağız, yani hızınız sıfır. Ancak sürat olarka hesaplar isek 0 gelmez.

Benzer şekilde biliyorsunuz ki fiziksel olarak iş kuvvet * yer değiştirme şeklinde tanımlanıyor, ama iyi de kuvvetin yönü ne? Aslında burada kuvvet ile yer değiştirmenin 'dot product' ı alınmak isteniyor. Yani yer değiştirme ile kuvvetin paralel yönde olan komponentinin çarpımı işi verecek. Elinize bir çanta alıp, onu yanınızda tutup isterseniz dünyayı turlayın fiziksel olarak iş yapmıyorsunuz.

1725702660896.png1725702894310.png
Soruda Velocity demis, o zaman hiz :gulus2: .baska bir yer de speed demis, o zaman surat :emindegil1:

1725707143220.png

Kirmizi yol 420 km ve an ve an uzakligin ve hizin x ve y bilesenleri degisiyor. Kirrmizi yol boyunca hizin ortalama degerini hesaplamak gerekiyor.

Bunun yerine 0-C yol uzunlugu ve kat edilme suresi verilmis.

1725709261541.png

Kafa yormak isterseniz, mavi yol da alternatif bir yol olsun. Her 3 yolda da hizin x bileseninin ortalamasi aynimidir?

Son düzenleme:
Kafa yormak isterseniz, mavi yol da alternatif bir yol olsun. Her 3 yolda da hizin x bileseninin ortalamasi aynimidir?
Zaman onemli burada, C noktasina farkli yollardan ayni zamanda ulasmislarsa hepsinde Ortalama Hiz ayni olacaktir. O halde Ortalama surat te kesinlikle hepsinde farkli oalcaktir, cunku zaman ayni iken kat edilen yollar farkli.

Soruda teknik açıdan hata yok. Yer değiştirme derken başlanılan A noktası ile bitiş sayılan B noktası arasında ki mesafe kast edilmiş ve aslında 300 km'lik bir yer değiştirme olayı var ama bu 300 Km'lik cetvel gibi düz olmadığı için araç 420 km yol kaç ederek ancak 300 km lik yer değiştirmiş.

Sorun Türkçe'de böyle sorulmaz bu tip sorular.Mesele bu. Kime bu soruyu böyle sorarsanız sorun ne diyor der bu? Mesele ifade eksikliği.

Soru eğitim açısından hatalı. Eğitimde, yapılmak istenen sonuca varmak için gerekenleri öğrenebilme, algılayabilmeyi gerektirir. Bir otomobilin iki şehir arasındaki kuş uçuşu mesafeyi almasının neden sonuç ilişkisinde mantıksal hiçbir kurgu yoktur. Öğrenciyi gerçeklikten koparan bir soru, dolayısıyla eğitsel bir hata!

Sınava hazırlanan çocuklara soru soruyorum, uzaylı görmüş gariban köylü gibi bakıyorlar. En basitinden bir depo benzinle 500km yapan arabanın deposu 30 litre alıyorsa, benzin 50 liraysa kilometrede kaç liralık benzin yakar diyorum, afallayıp kalıyor. Üniversitede elektronik okuyan çocuklar 2 satır kod yazarken afallıyor, lojik sıralama istiyorum çöküyor. Nedeni buymuş. Gerçeklikten koparmayın şu çocukları.

Forum istatistikleri

Konular
6,564
Üyeler
2,692
Son üye
erenalp

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back