Çalışma ortamını verimli ısıtmak.

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Merhaba.
Daha önce 22m2 garajım vardı. Çalışmalarımı orada yürütüyor ve havanın soğuk olduğu günlerde 3000Wattlık UFO ısıtıcı ile ısınıyordum.
Şimdi ise balkonda masamda çalışıyorum. Bulunduğum ilçe -5 dereceleri rahat gören ama genel olarak -10 altına çok düşmeyen bir yer. Balkon PVC ile kapalı olsa da haliyle 5-6 dereceye kadar soğuyor. Çok soğuk günlerde ise 0o kadar düşüyor. Kış ayının başlaması ile birlikte normal çalışma zamanım olan gece balkona çıkamaz oldum. Çıktığım zaman ise genelde bacaklarım çok üşüyor. Ayak ısıtıcı olsa da bacaklarıma faydası yok.

Isıtıcı bir çözüm arıyorum. Mesafe çok dar olduğu için UFO gibi infrared bir ısıtıcı çok yakınımda duracağı için çok olası değil. Kumtel elektrikli fan var ama var mı yok mu belli değil. O yüzden başka bir ısıtıcı arayışı içindeyim.

Çalışma ortamım 2m x 2m yani 4m2 civarında, toplamda ise kordiordan izole edersem 10m3 bir hacim söz konusu.
Burayı ısıtmak için fanlı ısıtıcı çözümü ararken Webasto aklıma geldi. Kamyon, TIR, Karavan gibi taşıtlarda can kurtarıcı olduğunu biliyorum. Mazotla çalışıyor. Dışardan hava alma ve eksoz tertibatı var. İçeriye koku vermiyor ve içerdeki havayı kullanmıyor.

4000TL civarında fiyatı var.
Aşağıya birkaç tane link bırakıyorum. sizin ortam ısıtma yada Webasto kunusunda tecrübe / fikriniz nedir? Boşuna mı almış olurum yada alternatif ne kullanabilirim.

1672928177816.png

1672928200218.png

Özellikle TIR'lar ile arası iyi olan arkadaşların fikrini almak isterim. Hatta elinde olan varsa talibim diyebilirim. :saril: :saril: :saril:

10 litre mazot alan webastoya 6 litre mazot 4 litre yanmış yağ koyan biliyorum illa mazpta gerek yok yanacak bir yakıt olasun yetiyor

Webastonun kendini temin edebilirsem kokteyl durumuna bakarım ama önce almam lazım

Son düzenleme:
Ben olsam UFO yu tavana yönlendiririrm, yavaş dönen bir tavan pervanesi ile de yukarıdaki sıcak havayı aşağı yollarım.

Abi UFO havayı ısıtmıyor. Işığın çarptığı yeri ısıtıyor. Tavana yönlendirirsem sittin sene ısınmaz orası. Havayı hatta masanın altındaki havayı ısıtsam bana yeter. Zaten balkona çıkarken kalın giyiniyorum.

Bir de yakın mesafeden UFO insanın cildi kurutuyor. Bu da hoş olmuyor.

Merhaba.
Daha önce 22m2 garajım vardı. Çalışmalarımı orada yürütüyor ve havanın soğuk olduğu günlerde 3000Wattlık UFO ısıtıcı ile ısınıyordum.
Şimdi ise balkonda masamda çalışıyorum. Bulunduğum ilçe -5 dereceleri rahat gören ama genel olarak -10 altına çok düşmeyen bir yer. Balkon PVC ile kapalı olsa da haliyle 5-6 dereceye kadar soğuyor. Çok soğuk günlerde ise 0o kadar düşüyor. Kış ayının başlaması ile birlikte normal çalışma zamanım olan gece balkona çıkamaz oldum. Çıktığım zaman ise genelde bacaklarım çok üşüyor. Ayak ısıtıcı olsa da bacaklarıma faydası yok.

Isıtıcı bir çözüm arıyorum. Mesafe çok dar olduğu için UFO gibi infrared bir ısıtıcı çok yakınımda duracağı için çok olası değil. Kumtel elektrikli fan var ama var mı yok mu belli değil. O yüzden başka bir ısıtıcı arayışı içindeyim.

Çalışma ortamım 2m x 2m yani 4m2 civarında, toplamda ise kordiordan izole edersem 10m3 bir hacim söz konusu.
Burayı ısıtmak için fanlı ısıtıcı çözümü ararken Webasto aklıma geldi. Kamyon, TIR, Karavan gibi taşıtlarda can kurtarıcı olduğunu biliyorum. Mazotla çalışıyor. Dışardan hava alma ve eksoz tertibatı var. İçeriye koku vermiyor ve içerdeki havayı kullanmıyor.

4000TL civarında fiyatı var.
Aşağıya birkaç tane link bırakıyorum. sizin ortam ısıtma yada Webasto kunusunda tecrübe / fikriniz nedir? Boşuna mı almış olurum yada alternatif ne kullanabilirim.

21565 eklentisine bak
21566 eklentisine bak

Özellikle TIR'lar ile arası iyi olan arkadaşların fikrini almak isterim. Hatta elinde olan varsa talibim diyebilirim. :saril: :saril: :saril:
Isıtma gücü makinenin hacmine göre çok iyi bunların verimliliği de iyi. Sabit bir yerde kullanmak için ekonomik çözüm olmaz ama mobilde alternatifi yok tabii.
Alacaksanız tamiratını ve bakımları da yapan, aynı zamanda parça da satan bir oto elektrikçiden alın, yedek parça ve bakım işlerinde işiniz kolaylaşır. Her yıl bakım isterler belki kendiniz de halledebilirsiniz, karbonizasyonu pürmüzle vb temizleyebilirsiniz belki. gürültülüdürler. Elektrikli araba üretenlerin bunları kullanmamasını garipsiyorum. Pille arabayı ısıtmak nedir ya! Ama 0 emisyon martavalıyla tavlamak zorundalar insanları...

Arkadaş 2kw Trotec ısıtıcı tavsiye etti. Memnun. Mazot temizlik derdi de yok. Biraz ona meyilliyim şu anda.
Koku yapar mı ondan emin olamıyorum yada depoyu doldururken etrafa bulaştırır mıyım diye düşünüyorum.

Bence sivi yakıta baca konusuna hiç gitmemek lazım. Yakıt maliyeti temizliği bacası gibi dezavantajları var.

Quvartz isiticilardan almanızı tavsiye ederim. Masa altına yerleştirin. 3 yada 4 çubuklu alıp sıcaklığa göre kademeli devreye alabilirsiniz.

Ben Antalyada balkonda fanli ısıtıcı kullanıyorum. Yaklaşık 6-8 m² alana sahip ama sizin gibi ağır soğuk şartlarda değilim tabiki. Fanli ısıtıcı yetiyor.

Size de aşağıdaki gibi bir ısıtıcı is gorur olduğunu düşünüyorum.

55d42_Queen_Quartz_Soba_1.000_Watt.jpg

Bu cihazlar sadece havayı ısıtıyorlar. Maliyet bakımından elektrik ve mazotun KW maliyetini kıyaslamak lazım. Bunda ayrıca bacaya(egzoza) kaçan kayı enerji de var. Fanlı tezistanslı elektrikli ısıtıcılar hem çok ıcuz hem de hacim olarak yakınlar. Elektrikli-Fanlı ısıtıcıyı yenilemek bunların bakım maliyeti kadar.

Bu ısıtıcıyı 1545₺ fiyatla 4 taksit aldım. Seramik rezistans+ fan var. Arkadaşım kendi garajında kullanıyor.

Bakalım gelsin, performansına bakarız.
350₺ gibi farkla 3kw modeli vardı ama elektrik faturasını görünce spazm geçirmek istemiyorum.

Bu ısıtıcıyı 1545₺ fiyatla 4 taksit aldım. Seramik rezistans+ fan var. Arkadaşım kendi garajında kullanıyor.

Bakalım gelsin, performansına bakarız.
350₺ gibi farkla 3kw modeli vardı ama elektrik faturasını görünce spazm geçirmek istemiyorum.
abi hevesini kırmak istemem ama balkon ısınmaz.

Isının kaçtığı yerleri tıkayacaz artık Ahmet. İki taraf OSB + arkasında köpüklü PVC panel var. Bir tarafta oda var. Odada zaten kalorifer var. Açık olan giriş tarafını da bir şekilde yalıtıp izolasyonu tamamlayacağım.
23-24 dereceyi görmesine gerek yok. Dediğin gibi görmez de zaten. Ama ortamın havasını kırsın yeter.

Aslında beton tavana 1cm köpük kaplasam çok fark eder ama düz tavana köpüğü yapıştırmak mesele.

Isının kaçtığı yerleri tıkayacaz artık Ahmet. İki taraf OSB + arkasında köpüklü PVC panel var. Bir tarafta oda var. Odada zaten kalorifer var. Açık olan giriş tarafını da bir şekilde yalıtıp izolasyonu tamamlayacağım.
23-24 dereceyi görmesine gerek yok. Dediğin gibi görmez de zaten. Ama ortamın havasını kırsın yeter.

Aslında beton tavana 1cm köpük kaplasam çok fark eder ama düz tavana köpüğü yapıştırmak mesele.
0 -1lerden bahsediyorsan oranın 15 derece olması bile en az 40 dakika zaman alır.

Ben izmirin bir dağının tepesinde oturuyorum daha merkezde oturanlar uzun kollu giymezjen burada doğal gaz yakmaya başladık.

Bir süre bende balkonda çalıştım balkon ancak soğuk gelen tarafa sıcak üfletiletek ortam sıcaklığının korunduğu şekilde ısınır diğer türlü kendine sıcağı vurursan sürekli bi yerlerin üşür.

Benim 2 tane 1kw sobam vardı önce balkonun dışına doğru sobayı vurup soğuğu kesiyordum sonra diğer sobayı kendime vurup ısınıyordum dışarı doğru vuran sobanı üstünde küçük yavaş dönen bir fan vardı soğuğu kesmeden sıcak elde edemezssin

Bende izmir bir başka dağ başında müstakil bir evde büyüdüm. Annem hala yazları o evde yaşıyor. Soğuk bir bölgedeki müstakil evi ısıtmak zor ve maliyetlidir. Isınma yöntemi olarak kömür sobası kullanırdık. Evin diğer odalarında sıcaklık 10C altında olurdu. Bazı soğuk gecelerde çeşme suları donardı. Neyse banyoda hali ile buz gibi olur banyo yapmak keyifsiz olurdu. Banyo kapısının üzerine split klimaya benzeyen fanlı ısıtıcılardan alıp takmıştım. 15dk da ortamı çok konforlu bir hale getiriyordu. Kaç watt vs dersen hatırlamıyorum ama ev sobalı olunca kendi odamda zaman içinde çeşit çeşit elektrikli soba kullandım. klima tipli sobanın Fanlı sobadan beklemediğim bir performansı vardı.

Şimdi ise ısınma yönünden ayrıcalıklı bir konumda yaşıyorum. Bu bölgede jeotermal enerji kullanılıyor. İzmir in diğer semtlerine göre sokaklar bile birkaç derece daha sıcak oluyor. :)

Çalışma masası üzerinde bulunan 300W halojen spot ile 1 kış kadar ısınmıştım. Gayet yeterli oluyor. Fakat bu alet elektrik sobası gibi havayı kuruttuğu için masa üzerinde su dolu bir kap ve içerisinde ıslak bez bulundurmak gerekiyor. Aksi halde cild üzerinde olumsuz etkisi (dudaklarda çatlama) ve baş ağrısı oluyor.

Sonraki dönemlerde fanlı ısıtıcıya geçtim. Bunda havayı kurutma sorunu olmuyor. Sürdürülebilir olduğu için bence en iyisi budur

1672956247661.png

Yukarıda önerilen fanlı elektrikli ısıtıcılar oldukça etkili bende Raks marka var 1000w ve 2000w kademeli. Ancak kapalıda olsa balkon gibi bir ortamı sürekli istenen seviyede ısıtmak oldukça maaliyetli olacaktır. Benim size tavsiyem usb elektrikli ısıtma pedleri olacaktır çok sayıda pedi vücudunuzda istediğiniz noktalara koyup çok verimli ve oldukça ekonomik bir ısınma gerçekleştirebilirsiniz.

USB Elektrikli ısıtma pedleri

Trotec TDS10P ısıtıcı geldi.
Detaylı deneme şansım olmadı. İlk izlenimlerim malzeme çok dandik değil ama taşıma kulplu plastiği çok da kaliteli gibi gelmedi.
Gerçi kozmetik bir kusur yada takıntı da olabilir.

1673282671806.png

Bir hocam, bir durum için "yük altında test etmek lazım" demişti. Buna benzer şekilde ben de uzun süreli kullanımda hem kalite hem de sağlamlık olarak deneyeceğim.

Termostatının olması güzel bir detay. Termostat aynı zamanda fanı da kapatıyor. Sıcaklık düşünce tekrar devreye giriyor. Rezistans ve fan kısmı görünmüyor. Kıvrılmış alüminyumdan radyatör şeklinde bir yapı oluşturulmuş.

İki kademe var. 1.4kW ve 2kW.
TDS20 modeli 3kW. Ondaki kademeler ise 2+1 şeklinde.

Şimdilik ısıtması iyi. Balkon için 2 ayrı tadilat senaryosu var ama ikisi de duygusal. Biri yerdeki laminant üzerine 5 cm yalıtım köpüğü yapıp üzerine laminant döşemek. Diğeri de dolap ve aradaki bölmeyi alçıpan levha ile kapatmak. Çok pahalı tadilatlar değil ama yine masraf ve ekonomi mortingen.

Son düzenleme:
Tavanda yalıtım yoksa oradan çok ısı kaybedersiniz. PVC ile camlardan da tabii. Biraz varsayımda bulunmak olacak ama zeminin soğuk olması PVC ve camlardan aşağıya süzülen havadan olsa gerek, laminant parkenin altında ince de olsa bir yalıtım vardır illaki. Tavanda rutubet yoksa dekoratif straforlar var silikonla yapıştırabileceğiniz. Bir de pvc'leri adam akıllı perde ile kapatırsanız yarım saatte rahat çalışılabilecek kadar ısınır bence orası, kaç metrekare ki?

PVC markası kadar işçiliği çok önemli.

Düzgün bir işçilikle yapılmadıysa veya eskiyse pencereler tam oturmaz. İçeriye hava girer ısı kaybı olur.
Camlarda çok önemli. Tadilat düşünceniz varsa ısıcam konfor yaptırın. Hem soğuk hem de sıcak engelliyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back