Cambridge universitesinin matematik bolumune giris icin mulakat sorularindan ornekler.

Mikro Step

Kıdemli Üye
1) n tam sayi ise n^3 – n sonucu 6'ya tam bolunur. Ispatlayin.
2) n tek sayi ise n^2 - 1 sonucu 8'e tam bolunur. Ispatlayin.
3) i sayisinin karekoku nedir?

Son düzenleme:
2. soruya taktim ve cozdum. Fakat bu soruyu mulakatta kisa bir surede cozmek onemli.

n tek sayi ise sayma sayilari ile tek sayilari n=2x-1 seklinde tanimlayabiliriz.

x=1, 2, 3, 4, 5.... seklinde degisirken n de 1, 3, 5, 7, 9 seklinde tek tam sayilari ifade eder.

Tek sayilar icin (n^2-1)/8 de n = 2x-1 yazalim.

[(2x-1)^2 -1]/8 = (4x^2 - 4x + 1 -1)/8=4x(x-1)/8=x(x-1)/2 olur.

Ardisil iki tam sayinin carpimi her zaman cift olacagindan tum tek sayilar icin n^2 - 1 8'e tam bolunur.

Ayni mantikla 1. soruyu da cozebilmemiz lazim.

n tam sayi ise n^3 – n sonucu 6'ya tam bolunur. Ispatlayin.

n^3-n = n(n^2-1)=n(n-1)(n+1)=(n-1)n(n+1). Yani ardisil 3 tam sayinin carpiminin 6'ya tam bolunebilecegi iddia ediliyor.

Ardisil 3 sayidan birisi muhakkak 3'un tam katidir. Digerlerinden birisi de 2 nin tam katidir.

Bu durumda bu uclunun capimi 6'nin tam katidir.

Bu cozum cok sozel oldu ve matematige yakismadi.

Ardisil 3 sayimiz n, n+1 ve n+2 olsun.

Son düzenleme:
Son soru (i+1)/kok(2) böyle buldum ama ne kadar kabul edilir. (i+1)^=i^2 + 2i + 1; i+1=kok(2)+kok(i) (i+1)/kok(2) = kok(i)

Gerçi bunun cevabı kesin daha sade bir şey çıkamalı ama neyse,

Yanında yazılıydı fakat karışık olmuş

(i+1)^2= i^2 + 2i +1 i kare ve 1 toplamı sıfırdır =

(i+1)^2=2i her tarafın kökü alınırsa

i+1=kok(2)*kok(i) =

kok(i)=(i+1) /kok(2)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back