Class 936A lehim istasyonu sorunu

Baranismen

Üye
Herkese merhabalar.

Bir kaç yıldır sorunsuz şekilde kullandığım ilgili cihaz geçtiğimiz akşam bir anda yeterli derecede ısıtmamaya başladı.

Önce havyadan olabileceğini düşündüm, açtım baktım sıkıntı yoktu. Sonra devrenin kendisini açtım. 2 tane kutuplu kondansatörün lehimlerinin gevşediğini farkettim. Değiştirdim, sonuç yine aynı.

Sonra yedek kol sipariş verdim yh1936a, taktım yine sonuç aynı. Sonrasında board üzerindeki tüm kutuplu kondansatörleri değiştirdim, hatta pedal yaptığım için elimde yedek lm358 vardı onu da yeniledim ama sonuç yine aynı.

Normalde max 30 saniyede cehennem gibi ısınıp kullanıma hazır hale gelen alet kağıdı bile eritmiyor şu an. Ama normalde atıyorum 400 dereceye 20 saniyede gelip indikatör ışığı yavaşça yanıp sönmeye başlıyorsa yine aynı şekil davranıyor ama ısı çok çok az.

Üzerinde iki tane trimpot var, bir tanesi kalibrasyon için, ki fabrika çıkışı sona yakındı ellemedim, diğeri de sanırım max ısı değerinden düşüşte tekrar tetikleme hızı, çünkü sıfırlayınca led sürekli kırmızı yanık kalıyor, onu da eski halinde bıraktım.

Boarda gelen iki kablo var trafodan, trafo da 25.5v diyor, ac 25.5v ölçüm alıyorum bu uçlardan. Görselleri ekledim. Bta12 de a1 a2 arası 16ohm, gate arası ise 95 ohm bir direk alıyorum alet kapalıyken. Açınca sıfır hepsi.

Bir de şunu gözlemledim, r3 ve r4 de yer alan 82ohm yüksek watt dirençler inanılmaz ısınıyor, yanık falan yok ama aşırı sıcaklar, hani bta12 triac bile soğuk. Bir de sağdaki iki 220uf yeni olmalarına rağmen 130ohm bir direnç veriyor bacaklar arası, bu bir soruna delalet midir acaba?

Ekler

• IMG_20231022_202742.jpg
    IMG_20231022_202742.jpg
    964.8 KB · Görüntüleme: 78
  • IMG_20231022_202721.jpg
    IMG_20231022_202721.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 73
  • IMG_20231022_202715.jpg
    IMG_20231022_202715.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 74
  • IMG_20231022_202708.jpg
    IMG_20231022_202708.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
U3'u kontrol ettiniz mi? AC, R3'e giriyor. R4 ve D1 ona seri bagli. Bunlar en son C5 ve U3'e baglaniyorlar. Iki direnc asiri isiniyorsa U3 uzerinden asiri akim geciyordur. Olctugunuzde kisa devre gostermesi lazim. Devreden sokerek olcun ama. Kondansatorleri devre uzerinde olctugunuz icin R3 + R4'u goruyorsunuz.

New Bit eşlem resmi.jpg

Son düzenleme:
U3'u kontrol ettiniz mi? AC, R3'e giriyor. R4 ve D1 ona seri bagli. Bunlar en son C5 ve U3'e baglaniyorlar. Iki direnc asiri isiniyorsa U3 uzerinden asiri akim geciyordur. Olctugunuzde kisa devre gostermesi lazim. Devreden sokerek olcun ama. Kondansatorleri devre uzerinde olctugunuz icin R3 + R4'u goruyorsunuz.

26025 eklentisine bak
Yok hocam onu kontrol etmedim, l78l12 voltaj reg sanırım o,foto ekledim. Nasıl kontrol edebilirim?

Diğer transistörlerin görselleri de ekliyorum ayrıca.

Bir de yaygın olarak TO-220 pack var İnternette, daha büyük buna göre , ama pin dizilimi ters TO-92'ye göre, 1-3/3-1 şeklinde. Şayet problemli ise üzerindeki, to220 olandan alsam iş görecektir illa ki değil mi ? Aralarındaki tek fark çıkış amperajı gözüküyor boyut haricinde.

Ekler

• IMG_20231023_071655.jpg
    IMG_20231023_071655.jpg
    782.5 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_20231023_071707.jpg
    IMG_20231023_071707.jpg
    736.3 KB · Görüntüleme: 60
  • IMG_20231023_071716.jpg
    IMG_20231023_071716.jpg
    829.1 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
TO220 kilif dediginiz gibi daha yuksek akima dayanabiliyor. Hatta pinlere dikkat ettikten sonra daha iyi bence. 7812'yi test etmek icin input'a 15V DC, GND'ye 0V verdiginizde cikista 12V gormeniz gerek. Elinizdeki su an kisa devre olmus sanki, yoksa direncler o kadar isinmazdi. Mutimetrenin sureklilik testinde kisa devre gosterebilir diye dusunuyorum.

TO220 kilif dediginiz gibi daha yuksek akima dayanabiliyor. Hatta pinlere dikkat ettikten sonra daha iyi bence. 7812'yi test etmek icin input'a 15V DC, GND'ye 0V verdiginizde cikista 12V gormeniz gerek. Elinizdeki su an kisa devre olmus sanki, yoksa direncler o kadar isinmazdi. Mutimetrenin sureklilik testinde kisa devre gosterebilir diye dusunuyorum.

İlginize teşekkür ederim hocam, tüm transistörleri bluemavi'de buldum birebirlerini sipariş verdim az önce, yarın gelirse dener tekrar durumu bildiririm, hatta bu ısınan 82ohm dirençler için 2w olanlardan istedim onları da değiştireyim garanti olsun. Zaten onun dışındaki parçalar pasif ve arıza ihtimalleri bunlara göre çok düşük, ki yine de onlardan ise elimde yedekleri var zaten dirençlerin.

Biraz daha inceledim de, bu kartın güncel halinde VR1'i devre dışı bırakmışlar. Buradaki linkte yer alan boardlar birebir olmasa da yapısı aynı gözüküyor, tek LM386 bazlı. İkisinde de VR1 yok. Neden iki pot'u seri bağlamışlar anlamadım zaten açıkçası. Kalibrasyon desem değil ona da ayrı pot verilmiş.

Tavsiyem D1'i de mutlaka kontrol etmeniz. Eger diyot kisa devre olduysa 7812'ye yarim dalga DC degil de AC gelmistir. O yuzden bozulmus olabilir. Onu kontrol etmeden enerji verirseniz, ariza ondansa yine basa donersiniz.

Devre üzerinde ölçüm yapınca yaklaşık 5v alıyorum 7812 den. Diyot için de elimde 4148, 5817 ve 4001 var, biri olur heralde :)

Tavsiyem D1'i de mutlaka kontrol etmeniz. Eger diyot kisa devre olduysa 7812'ye yarim dalga DC degil de AC gelmistir. O yuzden bozulmus olabilir. Onu kontrol etmeden enerji verirseniz, ariza ondansa yine basa donersiniz.
Bu tür kontroller için frekans ölçümüde yapan bir ölçü aleti kullanan bir tamirci de biliyorum. Tamam DC 5 volt diyorsun ama boğaziçi gibi dalgalanıyor mübarek.

Merhaba tekrar,

Dediğim gibi tüm transistör + yüksek watt direnç ve diyotu değiştirdim, cihaz eskisinden de iyi oldu, önceden 400 derece civarında lehimleme yapardım, şu an 300'lerde iş görüyor gayet, yeni havya ucu diye de olabilir bilemedim tabi :) Bir de hafif bir distorsiyon veya cızlama sesi geliyordu açtığımda ısınma esnasında, şu an o da yok.

Desteğiniz için teşekkür ederim @Alt 255 üstadım.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back