Clipping yapan VHF Transmitter

Baranismen

Üye
Herkese selamlar, iyi bayramlar.

Geçen Pazar, Bostanlı bit pazarını ziyaret ettim ve gerçekten komik bir fiyata (200 TL) tam bir VHF Verici / Alıcı seti buldum. Aslında kablosuz bir mikrofon olacak şekilde tasarlanmış, bu tur operatörleri falan kullanır veya kongrelerde kullanılır, o tarz bir şey, markası da Doppler VH-100B. Küçük bir değişiklikle gitara uyumlu hale de getirdim (3,5 mm Mono'dan 6,35 mm Mono'ya kısa bir kablo yaptım) ve şahane şekilde çalışıyor. Frekans spektrumu harika, kapsama alanı da harika, hiç gecikme yok ama küçük bir sorunu var.

Seste distorsiyon yapıyor, ve bunun kapsama alanıyla, mesafeyle, düşük pil seviyesiyle veya buna benzer bir şeyle hiçbir ilgisi yok. Bu, dijital clipping tipine benzer şekilde, bir ses devresini sınırına kadar zorladığınızda oluşan distorsiyon tipinde. Örneğin araç teyiplerinde sesi çok açarsınız bir yerden sonra cızlamaya başlar, aynen o şekil :)

Üzerinde 2 tane pot var, biri alıcıda master volume, diğeri de vericide gain trimpotu. Trimpotu kısınca nispeten iyi hale geliyor ancak genel olarak tellere sert vurulduğunda hafif bir clipping oluyor. Aşağıda her iki parçanın resimlerini paylaşıyorum; Her şeyin DIP analog olması nedeniyle oldukça eski bir devre olduğunu düşünüyorum. Alıcıda entegre olarak bir LM393, bir SP31101 ve bir CD2003 var, vericide de entegre olarak yalnızca SP31101 var ve ikisinde de bir sürü 9014 transistör var.

CD2003'ün çıkış limitinin -3db olduğunu buldum datasheet'de, ama Cubase'den sinyal seviyesine baktığımda bu değere varmadan önce clippinge uğradığını görüyorum -10db civarında diyebilirim. Bunun vericiden kaynaklandığından %99 eminim çünkü alıcıdaki ses seviyesi potu, kırpmaya yardımcı olmuyor, sesi azaltıyor evet ama azalttığı ses zaten cliplenmiş halde oluyor, yani problem alıcıya gelen ses şiddetinde.

Bununla ilgili ne yapılabileceğini merak etmekteyim, belki 9014'leri değiştirmek, 2N5088 gibi yüksek kazançlı transistörler koymak yardımcı olabilir mi? Şema aradım internette ama nafile. Buradaki amaç transmitterdaki headroom'u arttırmak diye düşünüyorum, çünkü OPAMP'da yok.

Bu arada içinden çıkan mikrofon ile kullanıldığında böyle bir sorun yok.

Fikirlerinizi beklerim.

Ekler

• IMG-20240409-224358.jpg
    IMG-20240409-224358.jpg
    553 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG-20240409-224350.jpg
    IMG-20240409-224350.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 45
  • IMG-20240409-223937.jpg
    IMG-20240409-223937.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 51
  • IMG-20240409-223927.jpg
    IMG-20240409-223927.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 49
Bence kartin biraz temizlenip, lehimlerin duzgunce tazelenmesi gerekir. Goruntu pek nezih degil.

Daha once az tamir gormusse ve kullanilan flux ta dandik bir sey se, istenmeyen kisadevreye sebep olabilir bile.

Transmitter'daki kablo ekini ben yaptım, trimpot oynuyordu yerinde yollarıyla birlikte, onu destek için yaptım ama gerisi sağlam gözüküyor ama yenileme yapalım bakalım.

Bak deneyci abi cok guzel bir yer yakalamis olabilir, o trimpot un vermesi gereken degeri vermemesi cok karsilasilan problemdir. Ozellikle hareketli bu tur komponentler ve kondansatorler ilk bakilmasi gereken yerler olabilir.

Gitar ile vericinin ses girişi arasına seri direnç eklemeyi deneyebilirsin. Bir şekilde kazanc fazla. Daha da düşürmelisin.

Bir sonraki seviye olarak auto gain control devrelerini araştırabilirsin.

Kazanç fazla evet onun farkındayım ama bunu donanımsal olarak limitleyen bir şey olmalı diye düşünüyorum, ilk şüphem de transistörler zira opamp yok devrede. Bolca c9014 transistör var her iki modülde de. Kazancı düşürmekte çok sorun yok, en kötü üstündeki 10k trimpotu yükseltirim, ama bu sefer de kazanç çok emcüklenmiş olacak.

İşte onu kontrol etmek içinde agc devreleri var. Bu devreler Giriş seviyesi artınca kazancı azaltır. Giriş seviyesi azalınca kazancı yükseltir. Bu işlemi de otomatik yapar.

Mesela benim arabanın teyibinde sesi ne kadar açarsam açayım sesde bir bozulma olmuyor. Sesi açıyor gibi görünsemde sistem kaldıramayacağı seviyeye izin vermiyor. Bunu kazancı düşürerek yapıyor.

AGC çalışıyor da olsa yüksek giriş sorun olabilir. Düşürerek girmeyi denemek gerek.

Baranismen sanırım elektro gitar bağlıyorsunuz mikrofon girişine..Eğer elektro gitar kullanıyorsanız gitarınızın volüm düğmelerini ayarlayarak aşırı sürülmesini önleyebilirsiniz..Bu telsiz devresinde otomatik kazanç devresi yok,bir zamanlar baya tamir etmişdim şemasınıda ekliyorum..girişdeki 1k direnç değerini yükselterek sorunu çözebilirsin.ben olsam yaptığınız 3.5mm 6mm gitar kablosunun içine direnç eklerdim başka bir zaman mikrofonuda kullanabilmek adına..Birde bu mikrofon söketinde mikrofonun bias voltajı var sanırım 1.5-2 volt gibi idi bu voltajı önlemek için kablonuzun içine birde kondansatör eklerdim seri olarak..Kolay gelsin (Çizim biraz kötü kusura bakmayın)

Ekler

• doppler.JPG
    doppler.JPG
    223 KB · Görüntüleme: 28
Baranismen sanırım elektro gitar bağlıyorsunuz mikrofon girişine..Eğer elektro gitar kullanıyorsanız gitarınızın volüm düğmelerini ayarlayarak aşırı sürülmesini önleyebilirsiniz..Bu telsiz devresinde otomatik kazanç devresi yok,bir zamanlar baya tamir etmişdim şemasınıda ekliyorum..girişdeki 1k direnç değerini yükselterek sorunu çözebilirsin.ben olsam yaptığınız 3.5mm 6mm gitar kablosunun içine direnç eklerdim başka bir zaman mikrofonuda kullanabilmek adına..Birde bu mikrofon söketinde mikrofonun bias voltajı var sanırım 1.5-2 volt gibi idi bu voltajı önlemek için kablonuzun içine birde kondansatör eklerdim seri olarak..Kolay gelsin (Çizim biraz kötü kusura bakmayın)
1.5k direnç uçlarında voltaj besleme voltajının yarısı kadar olmalı.
beyz ile toprak arasına 150 k direnç bağlanabilir.

Deneyci hocam mikrofon girişinde kapasitif mikrofonun çalışması için gerekli olan voltaj 1,5-2 volt gibi.

Oncelikle sorunu koseye sikistirman gerekiyor.

Kendi mikrofonu ile sorun yokken gitardan sinyal uygulayinca sorun oluyorsa demekki sinyal seviyesi ile sorun var.

Scopun varsa mikrofon onunde konustugunda mikrofona bagli ilk preamplifikator cikisinda sinyal ne civarda geziyor ona bir bak.

Ardindan ayni islemi gitarda dene. Gitardan sesi magnet ile mi aliyorsun yoksa gitara da mikrofon mu bagliyorsun?

Mikrofon girisine uzun kablo bagladiginda cihaz ayni zamanda verici oldugu icin uzun kabloya binen RF preamplifikatorde biaslari oynatiyor da olabilir. Bu nedenle ses sinyali girisinde HF filitreleme yapman da gerekebilir.

Cok ciddi bir sorun yok. Devre ile birazcik satranc oynayacaksin.

Doğrudur elektro gitar bağlıyorum hocam. 1k lık dirençten 3 tane gördüm alıcıda, ama transmitter da yani gitarı bağladığım kısımda göremedim sanırım, ama tekrar bakacağım.

Oncelikle sorunu koseye sikistirman gerekiyor.

Kendi mikrofonu ile sorun yokken gitardan sinyal uygulayinca sorun oluyorsa demekki sinyal seviyesi ile sorun var.

Scopun varsa mikrofon onunde konustugunda mikrofona bagli ilk preamplifikator cikisinda sinyal ne civarda geziyor ona bir bak.

Ardindan ayni islemi gitarda dene. Gitardan sesi magnet ile mi aliyorsun yoksa gitara da mikrofon mu bagliyorsun?

Mikrofon girisine uzun kablo bagladiginda cihaz ayni zamanda verici oldugu icin uzun kabloya binen RF preamplifikatorde biaslari oynatiyor da olabilir. Bu nedenle ses sinyali girisinde HF filitreleme yapman da gerekebilir.

Cok ciddi bir sorun yok. Devre ile birazcik satranc oynayacaksin.
Bildiğimiz elektro gitar bağlı, 2 gitarım var hatta biri aktif diğeri pasif manyetikli.

Full analog olduğu için bu gain limitinin de donanımsal olduğunu ve bir şekilde çözülebilecek bir şey olduğunu düşünüyorum halen :)

Forum istatistikleri

Konular
5,881
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back