Creality Ender 3 Pronun Eksileri

Cura'daki önizleme ekranı bunu gösteriyor. Line -> travel açtıktan sonra açık mavi çizgiler retraction ile gitmeyi, koyu maviler retractionsız gitmeyi gösteriyor. Buraya örnek koydum soldakinde retraction açık sağdakinde kapalı.

4822 eklentisine bak4823 eklentisine bak
Retraction açma kapama ile ilgili bir sıkıntım yok ki. Tiki koyuyorum açılıyor. Ama o çizgileri bir türlü yok edemiyorum. Yani bu grafikte gördüğüm çizgileri gerçekte de görüyorum.

@batubay'ın dediği gibi retraction açık gibi gözükse de bunu geçersiz yapan ayarlar var. Önizlemeden kontrol etmek lazım o çizgiler açık mavi mi koyu mavi mi diye. Benim de başımı ağrıtmıştı bu olay. Bunu mutlaka kontrol et.

Sıcaklığı ne yaptın? 170'e kadar indin mi? Retraction'ı 8mm ve 50mm/s'ye kadar çıkardın mı?

Cura'daki önizleme ekranı bunu gösteriyor. Line -> travel açtıktan sonra açık mavi çizgiler retraction ile gitmeyi, koyu maviler retractionsız gitmeyi gösteriyor. Buraya örnek koydum soldakinde retraction açık sağdakinde kapalı.

4822 eklentisine bak4823 eklentisine bak

Dediğim ayarlar genelde esnek filamentler için önem arz ediyor. Onlarda da geri çekme kapatılıyor. Benim gönderdiğim petg profilidir esasında. Tek sıkıntısı geri çekmeler baskı süresini uzatır. İlk sorunu çözebilirsek gerisi zaman ve ince ayara kalıyor. Profilde coasting volume aktif durumda zaten. Hem z dikişi gözükmez hem geri çekme miktarını azaltır.

@batubay'ın dediği gibi retraction açık gibi gözükse de bunu geçersiz yapan ayarlar var. Önizlemeden kontrol etmek lazım o çizgiler açık mavi mi koyu mavi mi diye. Benim de başımı ağrıtmıştı bu olay. Bunu mutlaka kontrol et.

Sıcaklığı ne yaptın? 170'e kadar indin mi? Retraction'ı 8mm ve 50mm/s'ye kadar çıkardın mı?
Sıcaklığı 170 e kadar indim. Neredeyse hiç baskı yapmadı. Retractionu da 4'e kadar düşüp 10'a kadar çıktım. Ama o kadar çok kurcaladım ki hangi ayarda hangi parçayı bastım hatırlamıyorum. Zaten hepsi birbirine benziyor. Yarın devam edicem kurcalamaya. Grafik olayına da bakarım o zaman.

Buradaki sıkıntı nedir?
no layers to show.png

Preview seçeneğinde görüntü alabilmek için sağ alttaki "slice" dilimle seçeneğini yapman gerekir. Dilimlemediğin için görüntüleyecek katman yok diyor

Tamam çözdüm. Slience yapmak lazım mış.
Ama Retraction'un aktif olduğunu nasıl anlayacağım ki? Koyu mavi Açık mavi ayırt etmesi zor.

cura layers.png

Tamam çözdüm. Slience yapmak lazım mış.
Ama Retraction'un aktif olduğunu nasıl anlayacağım ki? Koyu mavi Açık mavi ayırt etmesi zor.

4831 eklentisine bak

Anlamak çok zor. Ben anlarım diyenin de gözünden öpmek lazım. Anlasak bile bir şey ifade etmiyor. Sözde retraction açık ama hala stringing sorunu var. En basitinden malzeme davranışını göz ardı ediyor. Sonuç olarak ufak çaplı bir simülasyondan öte değil. Umarım profil işinize yarar. Bir kere görece temiz baskı alındıktan sonra ince ayarlar zamanla yapılıyor.

1596453006209.png

@batubay senin profili import ediyorum ama sanki yüklenmiyor.
Ne profil ismi çıkıyor nede ayarlarda bir değişiklik oluyor.

@batubay senin profili import ediyorum ama sanki yüklenmiyor.
Ne profil ismi çıkıyor nede ayarlarda bir değişiklik oluyor.

Şimdi denedim Cura ismiyle içeri alıyor. Tercihler - Profiller - İçe Aktar yolunu takip ederek denedim. Cura sürümünden olacağını sanmıyorum çünkü profilin içine baktım ve sürüm ile ilgili herhangi bir satır bulamadım ama 4.6.2 sürümünü kullanıyorum.

Şimdi denedim Cura ismiyle içeri alıyor. Tercihler - Profiller - İçe Aktar yolunu takip ederek denedim. Cura sürümünden olacağını sanmıyorum çünkü profilin içine baktım ve sürüm ile ilgili herhangi bir satır bulamadım ama 4.6.2 sürümünü kullanıyorum.
Aynı şekilde yapıyorum yemiyor. Bende 4.6.1 yüklü. Şimdi 4.6.2 yükleyip yeniden deneyeceğim.

@batubay Curanın 4.6.2 sürümünü yükleyince senin profili kabul etti. Ancak senin ayarlar ile baskı başlatmaya kalktığımda ilk denemede makineyi kilitleti. İkinci ve Üçüncü denemelerimde profilde 60 görünmesine rağmen yatağı 100 dereceye kadar ısıttı. Belki daha ileri gidecekti ama ben durdurdum.

@batubay Curanın 4.6.2 sürümünü yükleyince senin profili kabul etti. Ancak senin ayarlar ile baskı başlatmaya kalktığımda ilk denemede makineyi kilitleti. İkinci ve Üçüncü denemelerimde profilde 60 görünmesine rağmen yatağı 100 dereceye kadar ısıttı. Belki daha ileri gidecekti ama ben durdurdum.

Abs profili o. Sadece sıcaklıkları kullanacağınız malzemeye göre değiştirin. Profilde malzemenin default ayarlarını gösterir ama malzeme içinde 250/100 ya da 245/95 gibi bir değer olması lazım. Malzeme olarak ne kullandığınızı bilmediğim için direkt kendi profilimi çıktım. Ama makinayı kitlemekten kasıt nedir? Öyle bir şeyi hiç yapmaması lazım zaten.

Abs profili o. Sadece sıcaklıkları kullanacağınız malzemeye göre değiştirin. Profilde malzemenin default ayarlarını gösterir ama malzeme içinde 250/100 ya da 245/95 gibi bir değer olması lazım. Malzeme olarak ne kullandığınızı bilmediğim için direkt kendi profilimi çıktım. Ama makinayı kitlemekten kasıt nedir? Öyle bir şeyi hiç yapmaması lazım zaten.
Baya kilitledi. Tuşlar işlemedi. Düğmeden kapatıp açmak zorunda kaldım. Şimdi malzeme ayarlarına da bakıyorum.

Tamam senin profilide anladım şimdi. İlk başlangıçta 100 derece ile başlayıp sonra verdiğimiz ayara düşüyor. Senin profilin çıktısı şu şekilde.

20200803_160601.jpg

Yine çok da iyi çıkmamış. Şimdi bir tane de ben basıyorum bakalım. 15 dakika sonra paylaşıp karşılaştırırız. Çözemezsek çamuru malzemeye atmayı düşünüyorum çünkü.

Aynı profille 250/100 sıcaklığında alınan çıktı. Stringing dışında hatalar var ama tek bir saçak bile yok. Olabilecek başka bir hata da nozzle baskı sırasında eski baskılara sürtüp saçaklandırıyor olabilir. Tabla ayarınız çok iyi olmayabilir. Yazdırırken bunu da kontrol edin lütfen. Sürtüyor mu sürtmüyor mu? Daha fazla retraction mesafesi zaten filamentin nozzleı terk etmesine sebep olabilir. Başka bir ihtimal de dandik filament.

20200803_165017.jpg

Hocam fiyatlar bir çıt artmış. Haziran ayı bunların indirim ayı oluyor galiba. 5-10 lira daha ucuza alabiliyoruz.
Sipariş için bakınıyorum da, 240 TL'ye Banggood'da ISP ye kadar her şey dahil (link aşağıda) bir ürün var. Önerdiğin Trianglelab'ın fiyatı halen 110 TL civarında, daha hesaplı olsa da bende ISP yok. Bir de tabi metal tutucu filan da var.

Acaba Banggood ürünü ile Trianglelab arasında kalite farkı var mıdır?

Bir de ISP için o farkı versem mi? Arduino ile de sanki sorunsuzca programlanır gibi düşünüyorum... Aslında fiyat farkı önemli bir miktar değil, lazım olur deyip sonra senelerce 2 kere daha kullanılmayan ürünler arasında atölyede yer tutsun istemiyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back