Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Bende max 30v dc 5A çıkış.

Evet bu projede EMI açışından sıfır geçişe gerek yok. EMI uyumluluğu sadece ticari satış lisansı elde etmek için gerekli.

Ama EMI uyumluluğu açısından sorun çıkması için illa yüksek voltaj ve akımların anahtarlanması gerekmiyor. Bunun dışında, parazitin sürekli olarak da devam ediyor olması da bir kriter değil. Şöyle düşünün: Ticari bir cihaz yaptın. Butona basıyorsun ve yakındaki cep telefonunda veya radyoda yüksek sesli bir tık sesi duyuluyor. Bir kez olan bir olay. Ama gene de ürün üzerinde çok negatif bir algı yaratıyor.

Bunun dışında, sistemin deterministik çalışması açısından gene de sıfır geçiş istenen birşey. Her zaman aynı noktada geçiş olduğu için cihazı ayrıntılı bir şekilde test etmiş oluyorsun. Öbür türlü bütün olasılıkları test etmek adına, sinüsün maksimum noktasında anahtarlamanın gerçekleşmesini sağlaman lazım, başka birçok noktada da geçişin olduğunu sağlayıp HER DURUMDA cihazın doğru çalıştığını teyit etmen lazım. Bu çok büyük bir zahmettir.

Guc kaynagi projesinde sifir gecisli triac tetikleme yapilmazsa ve bu guc kaynagi ile radyo gibi devreler test edilmek istenirse radyo yayinlari dinlenirken belirgin 50Hz kaynakli gurultulerle karsilasilir.

Snubber vs ile bu olumsuzluklari engellemek icin ilave calisma gerekir.

@Gökhan projeyi ticari ve seri üretim olarak düşünüyor musun? Adetli mi üreteceksin? Aklındaki üretim adedi kaç adet?
Kendim kullanmak için giriştim bu projeye. Herhangi bir ticari amacım olmadı hiç. Ama ortaya sorunsuz, iş gören bir cihaz çıkarsa neden ticari olmasın? Zaten mecbur çinde bastıracağım pcb yi. Elime adetli kart ulaşacak. Zamanı geldiğinde durum değerlendirmesi yaparız.

Tek soru bu iş röle ile yapılsaydı fazın geçiş açısı yine bu kadar önemli olacakmıydı?

Ya Gökhan sen yap bu işi bir proje bitsin. Bu şekilde proje uzadıkça uzuyor. Saniyenin 100 de birinde bir tık sesi için ( Röleli sistemlerde sorun olmuyor ) kırk dereden su getiriyoruz. Bu iş bu kadar zor değil.

Sen yap Gökhan bence ama yinede uğraşmak istiyorsan uğraş.
Benim sorunum triyak, opto veya röle değilki. Ben acaba yerden kazanabilir miyim diye moc entegreleri teke düşürmeye çalıştım. Yoksa devrenin çalışmasına engel bir ayrıntı değil.

Devredeki sorunun ne olduğunu dahi hatırlayamıyorum. En son negatif voltaj yoktu devrede. Oradan sonra ben koptum. Artık pek vaktimde yok. Bu güne kadarki emeklerime acımasam alıcam bir korad çekilicem kenara.

anlamadığım neden sıfır geçişe bu kadar önem verildiği bu triaklar süreklimi farklı farklımı tetiklenecek sonuçta bu triak girişteki trafo ucunu seçmek için değil mi. ayarladığınız volt uygunsa zaten hiç trafo ucu değişmeyecek belkide çalışırken bir iki kez değişecek.
ben mi yanlış düşünüyorum.

anlamadığım neden sıfır geçişe bu kadar önem verildiği bu triaklar süreklimi farklı farklımı tetiklenecek sonuçta bu triak girişteki trafo ucunu seçmek için değil mi. ayarladığınız volt uygunsa zaten hiç trafo ucu değişmeyecek belkide çalışırken bir iki kez değişecek.
ben mi yanlış düşünüyorum.
kademe ayarı pass transistör ısıyla doğrudan etkili.

Trafodaki gerilimi doğrultup bu gerilimi direkt pass transistörlerine vererek kullanırsak 30-35V seviyesinde bir DC baramız olur.
Biz çıkışa 5V 1A çeken bir yük bağlarsak artık NPN bir soba elde etmiş oluruz tabiri caizsse.

Kademe ayarı burada soğutma yönünden kolaylık olsun diye var 5V lazımsa 5V seviyesine en yakın kademe devrede oluyor.

TRİYAK ÖMRÜ İÇİN 0 GEÇİŞ KONTROLÜ ŞART BİZ GATE TETİKLEMESİNİ AC OLARAK YAPMIYORUZ DENETLEYİCİCİMİZ MOC30xx ile yapıyor

buraya kadar tamam benim sorduğum bu triak kaç kez tetiklenecek ki bu kadar sorun oldu.

buraya kadar tamam benim sorduğum bu triak kaç kez tetiklenecek ki bu kadar sorun oldu.

Ortada sorun falan yok. Sıfır geçiş ile de yapılabilir bu iş sıfır geçiş olmayan ile de yapılabilir. Sıfır geçişin avantajları var. Hem ticari kullanımda hemde hobi kullanımda. Bunlar dile getirildi o kadar.

Gökhanın projesinde kullanılan triyak sadece anahtarlama olarak çalışacak. Triyakı Gökhan röle yerine kullanıyor. Yani trafo sekonder çıkışını triyak ile anahtarlayıp zaten çıkışındaki köprü diyot ve kondansatörle filtreleyecek. Sonrasında transistörlerle regüle edecek.

Ortada 50 hz kalmıyor. Böyle bir gürültü olmayacak. Zaten 50 hz lik bir gürültü güç kaynağının çıkışında var ise o güç kaynağı olmamış demektir. Bu nedenle önemli değil.

Yine tekrarlıyorum. Triyak burada kıyıcı değil anahtar görevi görüyor sadece AC voltajı açıp kapatacak....

Radyo alicilarin 50 Hz gurultuye maruz kalmasi DC kaynagin 50 yada 100Hz ripilindan kaynaklanmiyor.

Triacla ister fazi kiyin ister on-off edin RF yayilim olur.

Trafoyu role ile anahtarladiginizda belki ilk anahtarlama esnasinda bir cat cut sesi duyarsiniz o kadar. Fakat triac her yari alternansda kapanip acilir.

(Diyod uclarina kapasitor baglama konulu bir yazimiz vardi.)

Triaclarda da ayni sorun olabilir. Olabilir diyorum cunku EMI yayilim frekansinin, radyonun RF yada IF frekansina denk gelip gelmemesi ile ilgili.
Bu frekansi transformatorun kacak enduktansi ve triacin kapasitesi belirliyor.

Snubber devresi de triaci korumaktan ziyade bu EMI uzerinde etkili.

Herkese selam .
Fikir vermesi açısından Github da gördüğüm Agilent marka Lab Power Supply şeması var 2 adet röle ve bir microcontroller ile sekonder kademesini seçiyor. Arduino kodu ve Kicad dosyalarıda mevcut.
https://github.com/riktw/LabPowerSupplyE361xA sayfa linkini ekledim. Buraya ekleyebirsem zip li olarakta bırakacağım.

Teşekkürler.

Ekler

• LabPowerSupplyE361xA-main.zip
    1.4 MB · Görüntüleme: 74
1704579692980.png

Bu açıklığın sebebi nedir?

Edit: Bir de simetrik iki katman arası bakır yoğunluğu biraz aşırı fazla, iki katman kartın doğası biraz böyle ama fırınlama sonucu sıkıntı çıkabileceği gibi uzun süreli kullanımda özelikle SMD paket MLCC tipi kapasitörlerin bozulması ile sonuçlanabilir, ileride belki işinize yarar diye ekleme yapmak istedim

28579 eklentisine bak
Bu açıklığın sebebi nedir?

Edit: Bir de simetrik iki katman arası bakır yoğunluğu biraz aşırı fazla, iki katman kartın doğası biraz böyle ama fırınlama sonucu sıkıntı çıkabileceği gibi uzun süreli kullanımda özelikle SMD paket MLCC tipi kapasitörlerin bozulması ile sonuçlanabilir, ileride belki işinize yarar diye ekleme yapmak istedim
Aşağı taraftaki AC voltajların yukarı taraftaki DC leri etkilememesi için. Bunun tam bilimsel açıklamasını yapacak kadar bilgili değilim.
Keza pcb yi bir mühendis gibi sistematik dizecek kadar bilgim de yok. Yani bilinçli olarak dizilmiş bir sistem değil. Zaman içinde önerilere uyarak böyle bir yapı çıkardım ortaya. Kapasitörlerin etkileneceği konsunu kimse söylememişti şimdiye kadar, yada söylendi ama ben hatırlamıyorum.
Benim kafa biraz tuhaf çalışıyor. Öğrendiğim bilgi genelde üzerinden az bir zaman geçince bile geri gelmiyor :)

Aşağı taraftaki AC voltajların yukarı taraftaki DC leri etkilememesi için. Bunun tam bilimsel açıklamasını yapacak kadar bilgili değilim.
Keza pcb yi bir mühendis gibi sistematik dizecek kadar bilgim de yok. Yani bilinçli olarak dizilmiş bir sistem değil. Zaman içinde önerilere uyarak böyle bir yapı çıkardım ortaya. Kapasitörlerin etkileneceği konsunu kimse söylememişti şimdiye kadar, yada söylendi ama ben hatırlamıyorum.
Benim kafa biraz tuhaf çalışıyor. Öğrendiğim bilgi genelde üzerinden az bir zaman geçince bile geri gelmiyor :)
Şematiği incelemeden yorum yapmam aslında çok doğru değil ancak sanıyorum ki o AC taraftaki bütün GND plane i kesip atabilirsiniz zaten orada GND ye bağlanan bir şey yok gibi, o kesik tam izolasyon için gibi olmuş(yanlardan bağlanmasını gözardı edersem) ama zaten yanlardan falan plane tamamlanıyor, kısacası bir etkisi yok gibi şu anki halinde. Sponsorlukta sanırım daha ucuza değilde doğrudan ücretsiz yaptırılıyor, bir ara bir sistem vardı projeni yazıyordun beğenirsen onaylıyorlardı(PCBWAY de olabilir bu emin değilim), bence o seçeneğe bir bakın. Bu arada PCB çizmek için mühendis olmaya gerek yok, sabır, öğrenme azmi, bolca okuma lazım. Büyük firmalarda bazen layout u çizen kişi gerçekten mühendis olmuyor ama çok güzel iş çıkarıyor. Yüzlerce yorum yapılabilir tasarım üstüne ancak bence amacınızı görecek bir tasarım olmuş, yalnız mikrostep haklı 4 katta 100*100, iki katta 100*100 ü geçen kartlardan ucuza geliyor gibi günümüzde(bundan 15-20 sene önce 4 katlı bu boyutlardaki kartların fiyatlarına dolar cinsinden binli rakamlar konuşulduğunu duymuştum). Çizmeden bence fiyata bakmak lazım gibi, inanılmaz hızlı ucuzluyor bu sektör

Şematiği incelemeden yorum yapmam aslında çok doğru değil ancak sanıyorum ki o AC taraftaki bütün GND plane i kesip atabilirsiniz zaten orada GND ye bağlanan bir şey yok gibi, o kesik tam izolasyon için gibi olmuş(yanlardan bağlanmasını gözardı edersem) ama zaten yanlardan falan plane tamamlanıyor, kısacası bir etkisi yok gibi şu anki halinde. Sponsorlukta sanırım daha ucuza değilde doğrudan ücretsiz yaptırılıyor, bir ara bir sistem vardı projeni yazıyordun beğenirsen onaylıyorlardı(PCBWAY de olabilir bu emin değilim), bence o seçeneğe bir bakın. Bu arada PCB çizmek için mühendis olmaya gerek yok, sabır, öğrenme azmi, bolca okuma lazım. Büyük firmalarda bazen layout u çizen kişi gerçekten mühendis olmuyor ama çok güzel iş çıkarıyor. Yüzlerce yorum yapılabilir tasarım üstüne ancak bence amacınızı görecek bir tasarım olmuş, yalnız mikrostep haklı 4 katta 100*100, iki katta 100*100 ü geçen kartlardan ucuza geliyor gibi günümüzde(bundan 15-20 sene önce 4 katlı bu boyutlardaki kartların fiyatlarına dolar cinsinden binli rakamlar konuşulduğunu duymuştum). Çizmeden bence fiyata bakmak lazım gibi, inanılmaz hızlı ucuzluyor bu sektör
Bir parça değişmiş olsa da 1.mesajdaki gibi bir şeması var. Oradaki pcb çizimleride eski. Onlarıda güncelleyeceğim pazartesi günü.

Diğer görüşlerinize de katılıyorum. Yeterince ilgi gösteren biri diploması olmasa dahi evde oturup freelancer olarak iş yapabilir.

Pcblerimi genelde kendim yapıyorum. Yine 1.mesajda göreceğiniz pcb yi kendim çift taraflı yaptım. Geçişler için perçim kullandım. Ama maalesef o pcb de hatalı bir deneme ürünüydü. İlk defa çinde pcb yaptıracağım, o yüzden deneyimimde yok. Bir daha proje çizerken eğer çinde bastıracaksam 4 katlı seçeneğini değerlendireceğim.

Bir parça değişmiş olsa da 1.mesajdaki gibi bir şeması var. Oradaki pcb çizimleride eski. Onlarıda güncelleyeceğim pazartesi günü.

Diğer görüşlerinize de katılıyorum. Yeterince ilgi gösteren biri diploması olmasa dahi evde oturup freelancer olarak iş yapabilir.

Pcblerimi genelde kendim yapıyorum. Yine 1.mesajda göreceğiniz pcb yi kendim çift taraflı yaptım. Geçişler için perçim kullandım. Ama maalesef o pcb de hatalı bir deneme ürünüydü. İlk defa çinde pcb yaptıracağım, o yüzden deneyimimde yok. Bir daha proje çizerken eğer çinde bastıracaksam 4 katlı seçeneğini değerlendireceğim.
El işçiliğiniz oldukça iyiymiş, maalesef o şemayla kafamda PCB deki parçaları eşleyemedim. Bu perçin işi bana pek pratik gelmedi, uygulayan birini de canlı görmedim belki ondandır. Bir keresinde böyle bir durumda şu mantıkla PCB çizmiştim, ne zaman diğer katmana geçiş gereken bi komponent gerekiyorsa DIP, aksi durumlar SMD olacak şekilde. Tabi bunu yapabilmek için şematiği çizerken bir noktaya kadar kafamda, bir noktadan sonra gerçekten eş zamanlı olarak layoutu çizmiştim. Kesinlikle tavsiye edilecek bir yöntem değil, ama ne perçin işini biliyorum ne de el işçiliğim bu seviyede değil. Umarım üretim işini çözersiniz.

El işçiliğiniz oldukça iyiymiş, maalesef o şemayla kafamda PCB deki parçaları eşleyemedim. Bu perçin işi bana pek pratik gelmedi, uygulayan birini de canlı görmedim belki ondandır. Bir keresinde böyle bir durumda şu mantıkla PCB çizmiştim, ne zaman diğer katmana geçiş gereken bi komponent gerekiyorsa DIP, aksi durumlar SMD olacak şekilde. Tabi bunu yapabilmek için şematiği çizerken bir noktaya kadar kafamda, bir noktadan sonra gerçekten eş zamanlı olarak layoutu çizmiştim. Kesinlikle tavsiye edilecek bir yöntem değil, ama ne perçin işini biliyorum ne de el işçiliğim bu seviyede değil. Umarım üretim işini çözersiniz.
Pcb ile şemayı eşleyemezsiniz çünkü o şema aslında 6 sheet den oluşuyor. Bu akşam yada yarın tüm sheetler ile birlikte ekleyeceğim. O zaman daha da netleşir.

Perçim işi benim için tam bir amelelik. Çünkü çakma işini çekiç ve çivi ile yapıyorum. Şu delik içi kaplama işini bir türlü çözemedim.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back