Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Şemada olan yolları çekebilirsin. Yoksa kafana göre yol çekemezsin.
İşte ben şemada olan yolları çekemiyorum. Mevcut yollar zaten şemaya göre çizildi. Bunların hepsine drc hatası veriyor. Silip tekrar çizmek istediğimde ise izin vermiyor.

o varistör kesserse yine sigortayı attıramazssın ki sigortanın atması için üstünden değerinden büyğk akım geçmesi gerekiyor.

o varistör keserse sadece akım varistör üstünden akar triyağa uğramaz.
Buraya bağladığım varistör işe yaramaz çünkü faza seri bağlamış gibi oluyorum. İşe yaraması için bir ucu faz da diğer ucu nötr de olmalı. :)

Buraya bağladığım varistör işe yaramaz çünkü faza seri bağlamış gibi oluyorum. İşe yaraması için bir ucu faz da diğer ucu nötr de olmalı. :)
voltaj yükselirse kendinden önceki sigortayı attırıp garibanları korusun yüksek voltajdan diye.

bunun yerine 220/220 trafo koyalım istersen abi.

voltaj yükselirse kendinden önceki sigortayı attırıp garibanları korusun yüksek voltajdan diye.

bunun yerine 220/220 trafo koyalım istersen abi.
Yav alt tarafı düğmeye basıp cihazı açacağımız bir devre. Utanmasan pico yu bağlayıp 220v 'u ölçelim diyeceksin :katil1:
Varya sen Çine gitsen 2.gün vatan haini diye idam ederler seni.

İşte ben şemada olan yolları çekemiyorum. Mevcut yollar zaten şemaya göre çizildi. Bunların hepsine drc hatası veriyor. Silip tekrar çizmek istediğimde ise izin vermiyor.
@taydin abi şimdi işe gidicem. Dosyaları at bakayım deme ihtimaline karşı aşağı ekliyorum. Sonradan istersen gönderemem.

Ekler

• Yeni KiCad.zip
    34.8 MB · Görüntüleme: 54
Yav alt tarafı düğmeye basıp cihazı açacağımız bir devre. Utanmasan pico yu bağlayıp 220v 'u ölçelim diyeceksin :katil1:
Varya sen Çine gitsen 2.gün vatan haini diye idam ederler seni.
çinlilerle ortak noktalarımız var abi onlarda bende trafo kullanmayı çok seviyoruz.

ronen markalı hangi makinenin panosuna baksam hep 4lü kablo kullanmışlar 3faz + 1 toprak nötr nerde? nötr yok 380/220 trafo var.
Neden anlamıyorum asla 5li kablo kullanmıyorlar hep trafo koyuyorlar. bende çok severim trafo kullanmayı.

PCB'de eksik vardı tamamladım.

psu.png

Clearance özelliği kicad 5 tede var. Kafana göre yol çekmek için yollara net tanımlaması yapman lazım.

Sendeki eski, test versiyonu. 6.0.5 indirip kurabilirsin windows için.
Türkiyede elektrik-elektronik eğitimi alan herkesin bildiği proteusu bende biliyorum fakat hem kürek olmasının her an patlayacak tüm çizdiklerim gidecek korkusu hemde 3d görüntülemede çıkardığı berbat görüntü yüzünden proteusdan ayrıldım şuan sadece simulasyon için kullanıyorum.

O yüzden farklı programlara bakıyorum easyEDA hem ücretsiz hemde online olarak çalışmanı saklama imkanı sunduğu için ağırlıklı easyEDA kullanıyorum bir altium öğrenme çabam var fakat biraz karmaşık geliyor o bana.
Forumda herkes KiCad kullanıyor diye bende bunu en azından çalışma açacak,düzenleme yapacak seviyede öğrenmeye karar verdim KiCad çizimini EasyEDA açabiliyor fakat düzenleme yapamıyorsun sadece görüntülüyor.

Kürek yazılım kullanmak demek, hak yemek demektir. Hak yiyerek yapılan işten bir hayır gelmez. Sırf bu yüzden Proteus'u tamamen bırakıp KiCad'e geçmen lazım. Simulasyon için de bedava LTSpice, MicroCap var. Hatta ailene söylersen 99 dolara sana bir PSIM öğrenci lisansı da alırlar, seçeneklerin çok.

EasyEDA nın KiCad e göre artıları eksileri nelerdir bilmiyorum.

Kürek yazılım kullanmak demek, hak yemek demektir. Hak yiyerek yapılan işten bir hayır gelmez. Sırf bu yüzden Proteus'u tamamen bırakıp KiCad'e geçmen lazım. Simulasyon için de bedava LTSpice, MicroCap var. Hatta ailene söylersen 99 dolara sana bir PSIM öğrenci lisansı da alırlar, seçeneklerin çok.

EasyEDA nın KiCad e göre artıları eksileri nelerdir bilmiyorum.
Abi şöyle garip birşey de var 40 bilgisayarlı bilgisayar atölyemizde 1 tane orjinal program yoktu(proteus, festo/hava ,hidrolik/ e-plan,autocad electric) hepsi kürekdi hatta isteyene öğretmenimiz bunların hepsinin bulunduğu bir zip dosyasını mailde atıyordu bize mecburen alıp kullandık çünkü bunlardan yer geliyor sınav oluyorduk yer geliyor sözlü oluyorduk kürek kullanmaya itildik doğrusu fakat bunlar bahane değil okul bitti kullanma!! simulasyon olarak dediklerine mutlaka bakacağım abi.

EasyEDA aslında son zamanlarda türeyen 5 dolara 10pcb yapan çinli bir firmanın yazılımı genelde kullananlar zahmetsiz uygulama içinden sipariş verebiliyor easyEDA'da çizdiğin pcb'nin hiç gerberini vs. almana gerek kalmadan çizimin bittiğinde uygulama içinden sipariş verebiliyorsun.

Yüzbinlerce ürünün hazır kütüphanesi var çoğu zaman kendim kılıf oluşturmuyorum auto route özelliğide var ama ben pek kullanmıyorum çok çok kritik yerlerden çiziyor.

VCC.png

@Gokrtl birazcık kendimce eklemeler yaptım.

Beslemeleri 0.7volt diyot üstünde harcayıp azda olsa regülatörlerden ısıyı atmış olduk.

Olurda kısa devre durumu yaşanırsa sigorta atsın trafomuzun sargısı kül olmasın.

Evet Ahmetin sayesinde PCB yi bir gıdım büyütüp 250v 3.15A Yuvarlak tip Sigorta da ekledim.
Timur abinin 2mm yol aralığı olayını tam beceremedim. Biraz da motivasyonum düşük olduğundan çokda kurcalamadım. Yaz gelince bana bir haller oluyor. Canım hiç birşey yapmak istemiyor. Atlayıp motora dağ, bayır gezmek istiyorum sadece :D

WhatsApp Image 2022-05-17 at 15.53.16.jpeg

Neyse PCB nin son hali aşağıdaki gibi. Yol aralıklarını mümkün olduğunca geniş tuttum.

moc_pcb.png

moc_3d.png

moc_3d_b.png

Benim bi tane panodan sökme 220 fanım var klimayı aratmıyor onu çalıştıryorum güzel serinletiyor.
Geçen yıl temmuz ayında gelmiştim antalyaya ömrümde ilk kez 1 gece yatmış arabanın hararet göstergesinin daha çalıştırmadan yarıyı geçtiğini orada gördüm.

Sigortasız olur mu abi tasarımı sen yap desen benim oraya koyacağım daha çok eleman var.

Benim bi tane panodan sökme 220 fanım var klimayı aratmıyor onu çalıştıryorum güzel serinletiyor.
Geçen yıl temmuz ayında gelmiştim antalyaya ömrümde ilk kez 1 gece yatmış arabanın hararet göstergesinin daha çalıştırmadan yarıyı geçtiğini orada gördüm.

Sigortasız olur mu abi tasarımı sen yap desen benim oraya koyacağım daha çok eleman var.
Bu gün sıcaklık patlama yaptı. Evin içi 30 derece. Dışarıyı var sen hesabet.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back