Elektronik Yük Devresi Tasarımı

Kutu güzel olmuş. Sanırım ev imkanlarıyla yapılabilecek bir şey değil.

Resimdeki kırmızı probun bağlandığı eleman nedir? Soğutucu deliği de yok. İlk gördüm, yüzey montajlı malzemenin bacaklarını düzeltip bu şekilde mi taktınız?

17313 eklentisine bak
evet ev ortamında aynı sonuç alınamayabilir.
krokodil bağlı eleman to220 kılıfta 7812. kutuda yer olmadığı ve soğutucuya da ihtiyaç duymadığı için üst tarafını kestim.

Son düzenleme:
Elde 2mm aluminyum ile uğraşmışlığım oldu. Keyifli malzeme testere, eğe vs. kolay işleniyor. Ama kalınlık artınca sıkıntı oluyor. 5mm lama ile redresör bağlantısı yapmıştım. lamalar uzun olduğu için elimle bükerim diyordum. Mengenede zor büktüm.
sizdeki daha nitelikli bir alüminyumdu herhalde. bendeki ham dediklerinden. çamur gibi bir şey. aynı zevki aldığımı söyleyem.

Elde 2mm aluminyum ile uğraşmışlığım oldu. Keyifli malzeme testere, eğe vs. kolay işleniyor. Ama kalınlık artınca sıkıntı oluyor. 5mm lama ile redresör bağlantısı yapmıştım. lamalar uzun olduğu için elimle bükerim diyordum. Mengenede zor büktüm.

Kutu ve kutulama gerçekten iyi olmuş. Tekrar eline sağlık.
Darısı @Gokrtl ın başına :kotek1:
Benden bi halt olmaz ya.

Karışık var olur mu.

_IAvOj.gif

El işçiliğiniz mükemmel. Tasarımdan gerçeklemeye kadar olan süreçte çok emek verdiğiniz belli oluyor. Elinize sağlık.....

kıskanmak değilde özendim diyeyim abi. ben 6 ay uğraşsam bu kadar temiz düzgün kutulama yapamam.

Ama daha önce laptop adaptörü kutusuna tm1637 için yer açıp saat yapmıştım en temizi o oldu yarın fotoğrafını atarım.
1.jpeg

Üstteki
esp8266+st7735 1.44'' Yaşadığım yerin hava durumu göstergesi(tavan vantilatörü kutusu)

Alttaki
TM1637(beyaz) + ds1307+pro mini saat(laptop adaptörü kutusu)

Adaptörde pos makinesi adaptörü 8 volt.

Hayır petrol ofisinin tabela güncelleme cihazının ekranıydı.
Çöpe atacaklardı yakaladım.
Onun ayrı cihazı mı vardı. Ben üzerinde tuşlu bir şeydir diye düşünüyordum. Gerçi başka türlü nasıl yetişeceksin fiyatlara. Totem İnternete bağlanıp otomatik değiştirse yeri var.

Son düzenleme:
Onun ayrı cihazı mı vardı. Ben üzerinde tuşlu bir şeydir düşünüyordum. Gerçi başka türlü nasıl yetişeceksin fiyatlara. Totem İnternete bağlanıp otomatik değiştirse yeri var.
Kullanılan tabela custom yaptırılmıştı sanırım cihazdan bunu anladım tek taraflı plakete yapılmıştı ve kaplama vs.'de yoktu üstünde pic mikrodenetleyici ,4 butonu ve bu ekranı vardı birde tabelayla iletişiminin sağlandığını tahmin ettiğim 10pin ıdc konnektörü.

Cihazı çalıştıramadığım için bu ekranda ne yazıyor neler geliyor bilmiyorum ekranın 3 satırı bozuk çıkıyor ama sorun değildi benim için.

Onun ayrı cihazı mı vardı. Ben üzerinde tuşlu bir şeydir düşünüyordum. Gerçi başka türlü nasıl yetişeceksin fiyatlara. Totem İnternete bağlanıp otomatik değiştirse yeri var.

Bir de histerezis koymak gerekiyor. Artış yönünde ANINDA arttıracaksın, azalış yönünde hiç acele etmeyeceksin :katil2:

Bu gün şöyle bir şey denedim. 20A cam sigorta ile ikisi de sigortayı attırıp kendileri de bozulmadan korumayı başardı.

diyot 10A10 peak 400A 8.3ms
TVS diyot 1.5KE33 1500w 8. 3ms
16622 eklentisine bak

Acaba otomat sigorta ne yapar dedim, sonuç bu:katil2:

1652949760680.png

Burada yine bir sıkıntı yok mu? En fazla 5A verebilen bir bataryayı ters bağladım. Batarya 5 ile can çekişmeye başlayacak ve kimsenin haberi olmayacak...

Öte yandan 10A diyot olmasa da olur sanki. Mosfet üzerinde zaten aynı işi yapacak body diyodu var.

Burada yine bir sıkıntı yok mu? En fazla 5A verebilen bir bataryayı ters bağladım. Batarya 5 ile can çekişmeye başlayacak ve kimsenin haberi olmayacak...
Otomatik bir sistem olsa olabilirdi ama kişi bataryayı yüke bağladığı zaman en azında akımı ayarlamak için ekrana bakacak. Neden akım çekmiyor diye düşünüp bir şeylerin ters gittiğini anlar herhalde. Anlayamıyorsa zaten daha büyük problemleri var demektir.

Öte yandan 10A diyot olmasa da olur sanki. Mosfet üzerinde zaten aynı işi yapacak body diyodu var
Evet haklısınız. Olmasa da olurdu. Mosfetleri riske atmak istemedim. Aslında koruma işini ilk seri diyotla yapmayı düşünmüştüm ama seri diyot üzerinde düşüşen gerilimin düşük voltajlarda sorun olacağını anlayıp paralele çevirdim.

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back