Elektronik Yük Devresi Tasarımı

Yüksek ve ters akım korumalı ve bazı değişiklikler ile nihai şema bu şekildedir.

Neden 150w?
Kullandığım mosfet IRFP250N, 25° 214w Power Dissipation değerine sahip fakat fakat bu laboratuvar ortamında sağlanmış. Tabi elimdeki mosfetlerin patates olma ihtimali de var. Gerçekte transistor üzerinde 75w harcadığımda soğutucu 70° iken transistorün kılıfı 120° yi buluyor.
Biraz araştırdım. Aynı transistörü kullanan çinliler transistör başına 75w, yine aynı mosfeti kullanan rigol marka cihaz 10 transistör için 250w, yani transistor başına 25w olarak sınırlandırmış. Ben kendi testlerimi 50w üzerinden yaptım. Tek transistor ile Benim soğutucum üzerinde 50w ile kılıf sıcaklığı 80° yi geçmedi.

Peki 4 transistör neden 200w değil?
Aslında beni 150w ta sınırlandıran soğutma çözümüm.
Kullandığım soğutucu amd stok soğutucu. Amd 65w olarak belirlemiş. Ben yüzeyini biraz daha arttırıp fan devrinide arttırdığım için 150w testinde soğutucu 72°, transistor kılıfı 88 dereceyi geçmedi. 200w a yaklaştıkça soğutucu ve transistör kılıfı arasındaki makas dramatik şekilde açılıyor. Kılıf 130 dereceyi buluyor.
Tasarım aşamasında soğutucuyu 2. Plana attığım için devrenin tam potansiyeline ulaşamadım.150w için 4. Transistöre aslında gerek bile yok. soğutamadıktan sonra çok transistörün anlamı yok.

Neden 15 amper?
Yine burada minimalist yaklaşımım yüzünden transistor (tanesi 30A) potansiyelin çok altında kaldım.
Panelmetre, kablolama, devre tasarımı, klemens vs. Daha yüksek akımlar için uygun değildi.

Neden 100 volt?
Benim için gayet yeterliydi:D
kutum da tamamen alüminyum olduğu için, aslında izole fakat yine de güvenlik açısından 100v bile aslında biraz fazla.
IRFP250N in Drain-to-Source Breakdown Voltajı 200v
Girişte kullandığım 14mm varistör dc 100v üzerinde iletime geçmeye başlayıp 110v civarı sigortayı attırıcağını umuyorum.
SCHEMATIC v3-1.png
top.PNG
3d.PNG

Ekler

• elektronik yük.rar
    268.1 KB · Görüntüleme: 107
Son düzenleme:
Eline sağlık. İşçiliğin hakkını vermişsin. Kutu da senin imalat sanırım. Ön panel baskısını nasıl yaptın? Alüminyumu nasıl büktün? 4mm mi?

Eline sağlık. Ben kıl testere ile tahtayı keserken bile sıkılıyorum. Sen maaşallah alüminyum kesmişsin.

Tek taraflı plakete bu kadar az jumper ile çizmek büyük ustalık.

Kutu ve ön panelde çok güzel olmuş.
(Kıskanmışımdır...)
Dirençlerin hepsi jumper sayılır. Bir direncin bacak aralığından en kötü ihtimalle 3 yol geçebilir. Dirençleri SMD kullansaydı bu kadar az atlama ile yapamazdı :katil2:

(Kıskanmışımdır...)
Dirençlerin hepsi jumper sayılır. Bir direncin bacak aralığından en kötü ihtimalle 3 yol geçebilir. Dirençleri SMD kullansaydı bu kadar az atlama ile yapamazdı :katil2:
kıskanmak değilde özendim diyeyim abi. ben 6 ay uğraşsam bu kadar temiz düzgün kutulama yapamam.

Ama daha önce laptop adaptörü kutusuna tm1637 için yer açıp saat yapmıştım en temizi o oldu yarın fotoğrafını atarım.

(Kıskanmışımdır...)
bir smd malzemeden daha fazla sevmediğim bir şey varsa o da iki smd malzemedir:katil2:

Kutu güzel olmuş. Sanırım ev imkanlarıyla yapılabilecek bir şey değil.

Resimdeki kırmızı probun bağlandığı eleman nedir? Soğutucu deliği de yok. İlk gördüm, yüzey montajlı malzemenin bacaklarını düzeltip bu şekilde mi taktınız?

8.jpg

3 transistörlü ve yalın hali de şu şekildedir.
3.PNG
3-1.PNG

Ekler

• 3t.rar
    11.3 KB · Görüntüleme: 98
Elde 2mm aluminyum ile uğraşmışlığım oldu. Keyifli malzeme testere, eğe vs. kolay işleniyor. Ama kalınlık artınca sıkıntı oluyor. 5mm lama ile redresör bağlantısı yapmıştım. lamalar uzun olduğu için elimle bükerim diyordum. Mengenede zor büktüm.

Kutu ve kutulama gerçekten iyi olmuş. Tekrar eline sağlık.
Darısı @Gokrtl ın başına :kotek1:

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back