Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Analog kullanım için sinyali röleye bağladık diyelim. Çalışma sırasında koşul bozulursa röle akım altında kesilecek... Bunun basit bir çözümü yok sanırım. Öyle olacak

Geri besleme kanalından kontrol ile 1A için kontrol sinyali (mavi) ve akım (sarı - şönt üzerinden). Açma yanıt süresi 15ms civarı. Mosfetin iletime geçmesi ise 1ms civarı.

1671970212232.png

Sistem kesime giderken. Bir gecikme yok. Fazla bile hızlı. :cheeky2:

1671970306101.png

100ma yük akımı için geri besleme üzerinden yanıt süre 150ms. düşük akımda yanıt süresi artıyor. Opamp üzerindeki geri besleme kapasitesi ile ilgili olduğunu tahmin ediyorum. Kesme yine hızlı.

1671969964642.png

Referans üzerinden kontrol: Mavi referans, Sarı akım. 1A ile test. referansı takip çok iyi görünüyor. yanıt süresi 3-4ms.

1671970549964.png

Aynı denemede Kesme sırasında takip biraz geride;

1671970682100.png

100 ma ile referans üzerinden kontrol ile yanıt süreleri :

1671970800202.png

1671970821690.png

Yorum : Over shoot yok. Akım düşündüğümüz gibi yükseliyor. Referans takibi iyi. Devreye almada gecikme var ama bu önemsiz. Kesim hızı yüksek. Biz bu devreye (pcb ye) turn off snubber mı eklesek?

Analog kullanım için sinyali röleye bağladık diyelim. Çalışma sırasında koşul bozulursa röle akım altında kesilecek... Bunun basit bir çözümü yok sanırım. Öyle olacak
Röleyi mcu ile kontrol edersek, önce akımı keseriz sonra röleyi açarız, tabii bu sistemi korumaya yetmez, voltajın aniden çok yükseleceği bir durum olabilir mi? Hem irfp250 için bu pek sorun olmaz değil mi? 200V değilmiydi bu? snubber anlık voltaj zıplamasında koruma yapar mı?

voltajın aniden çok yükseleceği bir durum olabilir mi? Hem irfp250 için bu pek sorun olmaz değil mi? 200V değilmiydi bu? snubber anlık voltaj zıplamasında koruma yapar mı?
Bilmiyorum ki. @taydin voltaj koruması dedi. gerisini demedi... :D

senaryo uyduruyorum... İlerde DC-DC dönüşütücü falan yaparsak test sırasında olay kontrolden çıkarsa belki... Güneş paneli, dinomo gibi üreteclerin fazla üretmesi?

Snubber ın tolere edeceği enerji çok düşük. Bir işe yaramaz...

Arduinoyla sürdüm DIY-DAC'ı. 16bit 74HC595'lerle çalışıyor spi ile sürülüyor.
DAC_testere.jpg
dac_devre.jpg
DAC_testere_detay.jpg

Filtresiz böyle çıkışı her güncellemede zıplama oluşuyor, bu filtrelenebilir ve zaten opamp bufferla kullanılınca sorun olma gibi geliyor bana. Tabii 1000 tane direnci lehimleme derdi var, entegreler daha mantıklı.
Kod bu, iveconun göstergesindeki koddan kesip yapıştırdım . 2us'de bir çıkış güncelleniyor. Sinyal jeneratörünü de proje sırasına aldım.

C-like:
#define LATCH_DDR    DDRB
#define LATCH_PORT   PORTB
#define LATCH_PIN   PINB
#define LATCH_PIN_NO  1
#define LATCH_H     (LATCH_PORT|=1<<LATCH_PIN_NO)
#define LATCH_L     (LATCH_PORT&=~(1<<LATCH_PIN_NO))
#define LATCH_L_H_L   LATCH_L;LATCH_H;LATCH_L

#define DATA_DDR    DDRB
#define DATA_PORT   PORTB
#define DATA_PIN    PINB
#define DATA_PIN_NO   3
#define DATA_H      (DATA_PORT|=1<<DATA_PIN_NO)
#define DATA_L      (DATA_PORT&=~(1<<DATA_PIN_NO)) 

#define CLOCK_DDR   DDRB
#define CLOCK_PORT    PORTB
#define CLOCK_PIN   PINB
#define clock_PIN_NO  5
#define CLOCK_H     (CLOCK_PORT|=1<<clock_PIN_NO)
#define CLOCK_L     (CLOCK_PORT&=~(1<<clock_PIN_NO))
#define CLOCK_L_H_L   CLOCK_L;CLOCK_H;CLOCK_L;

byte asama;
unsigned int dacVal;

void disp_sur (void);
void setup() {
  // put your setup code here, to run once:
  LATCH_DDR|=1<<LATCH_PIN_NO;
  // SPI pinlerini output ayarla
  DDRB|=1<<PINB3 | 1<<PINB5 | 1<<PINB2;
  LATCH_L;
  // SPI ayarı
  // en düşük değerli bit önce transfer edilir.
  // spi hızı maksimumda
  SPCR |= (1<<SPE)|(1<<MSTR)|(1<<DORD);
  SPSR |= 1<<SPI2X;
  sei();

}

void loop() {
  // put your main code here, to run repeatedly:
  while(dacVal<65500){dacVal+=1;delayMicroseconds(1);disp_sur();}
  while(dacVal>10){dacVal-=1;delayMicroseconds(1);disp_sur();}

}

void disp_sur (void)
{
  switch(asama)
  {
    case 0:
      LATCH_L_H_L;// en son gönderilen disp değerini shift reg çıkışlarına yansıtma
      // en düşük bitten başlanıyor, gönderime alt 8 biti gönderme
      SPDR = 0xff&dacVal;
      asama++;
      break;
    case 1:
      SPDR=dacVal>>8;
      asama=0;
      break;
    default: asama=0;
  }
}

Şimdi bunun çıkışıyla yükü sürecek yapıyı kurmalı.

Bilmiyorum ki. @taydin voltaj koruması dedi. gerisini demedi... :D

senaryo uyduruyorum... İlerde DC-DC dönüşütücü falan yaparsak test sırasında olay kontrolden çıkarsa belki... Güneş paneli, dinomo gibi üreteclerin fazla üretmesi?

Snubber ın tolere edeceği enerji çok düşük. Bir işe yaramaz...
O zaman TVS diyot ve sigorta da ekleyelim. Röleden sonra eklersek ters akım korumasında sigorta atmaz, yüksek voltajlı yük bağlama durumunda da atmaz, sadece aşırı akım durumunda ve hali hazırda akım çekilirken oluşacak beklenmedik durumlarda devreye girer.

O zaman TVS diyot ve sigorta da ekleyelim. Röleden sonra eklersek ters akım korumasında sigorta atmaz, yüksek voltajlı yük bağlama durumunda da atmaz, sadece aşırı akım durumunda ve hali hazırda akım çekilirken oluşacak beklenmedik durumlarda devreye girer.

Kartı 12A göre tasarlıyoruz. 10A normal çalışma aralığı. Peki sigorta ne takacaz. Diyelimki 15A taktık. TVS 15A i açar mı?

Pıfff Mosfet kullanınca başka sıkıntılar var... Çözemedim ben bu gerilim koruma işini...

Şimdi beklentimiz nedir?

Çalışma öncesi kontrol ile (röle) güvenlik sağlıyoruz. Burada sıkıntı yok.

Çalışma sırasında ani voltaj yükselirse mosfet bozulmadan akım kesilsin istiyoruz.

Benim mosfetim 75V. Seninki 200V

Hadi bul bize genel bir çözüm... :D

Eleman değerleri ile birlikte videolu testlerde kullanılan bağlantı.

21306 eklentisine bak

Simulasyon : Link

Harika olmuş. Elinize sağlık.

Simülasyonda şöyle bir senaryo ile karşılaştım:
1- Kesme şalterini kapalı konuma getirin
2- Yük şalterini kapalı konuma getirin
3- Ayar voltajını 0.01V'a getirin
4- Kesme şalterini açık konuma getirin.

Komparator voltajının yükselmesi ve yükün iltime geçmesi 0.4V altındaki voltaklarda çok uzun sürüyor.
Gerçek hayatta bir deneyebilir misiniz?

Pıfff Mosfet kullanınca başka sıkıntılar var... Çözemedim ben bu gerilim koruma işini...

Şimdi beklentimiz nedir?

Çalışma öncesi kontrol ile (röle) güvenlik sağlıyoruz. Burada sıkıntı yok.

Çalışma sırasında ani voltaj yükselirse mosfet bozulmadan akım kesilsin istiyoruz.

Benim mosfetim 75V. Seninki 200V

Hadi bul bize genel bir çözüm... :D
Hee. ben senin 200V irfp250 mosfet kullanacağını sanıyordum. Bendeki mosfet irl540 100V'a kadar 36 ampere kadar Tc=25C için 140W'a kadar. 50V'ye göre ayarlayalım, yüksek voltaj opsiyonlarını düşünürüz.

Komparator voltajının yükselmesi ve yükün iltime geçmesi 0.4V altındaki voltaklarda çok uzun sürüyor.

Simülasyon gerçeğe göre oldukça yavaş çalışıyor. Devreyi masadan kaldırdım. Bir daha test yaptığımda bunu ölçebilirim. Ancak bugün yaptığım testlerde; 1A için 15ms, 100ma için 150ms ölçüm yaptım. Doğrusal bir şekilde devam ettiği düşünülür ise, 10ma de açılış süresi 1.5sn olacaktır.

Bu süre bize bir sorun çıkartır mı orasını tartışılır...

Bence yüksek voltaj eşiği 50V güzel.
Aklıma gelen en yüksek voltajı seneryo 48V smps devreyi denemek.
48V'da yaygın değil sanırım sadece step motorlar ile çalışanların çoğunlukla işine yarar.

İçinde cam sigorta yerine resetlenebilen bir sigorta olmalı benim görüşüm dikkatsizlik ile sigorta attığının farkına varmazssak devamında bu yük niye çalışmıyor diye düşünüp durmayalım.

Tvs yi böyle zener gibi kullanıyorduk değil mi? Röleden sonraya koydum. Röleden öne koyarsak ters bağlantıda yüksek akım olur...

21335 eklentisine bak
Daha basit uygulanabilir bir çözüm bulamadım. Yine sanırım en iyisi böyle olması. Yüksek gerilimde tvs devreye girerek voltajı sönümleyerek mosfetleri (inşallah :)) koruyacaktır. Tvs mefta olmadan sigorta atacak veya röle bırakacak...

Peki neden yükselmiyor opamp çıkışı? Bakıp bakıp anlam veremiyorum. Offset voltajı 340 uV civarı opampın. Negatife voltaj verip çektiğimizde output negatif dip voltaja gidiyor. open loop gaini ile alakalı olabilir mi? simulasyondaki voltaj adımları eşit değil. bundan mı deneyeyim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,982
Üyeler
2,515
Son üye
karakemal

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back