Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Offset voltajı yüksek.
Offseti 0'lama imkanı olan opamplar var op07 lm741 gibi ama tek opamp/paket oluyorlar

Tamam herhangi bir çıkış seviyesinde de bu offset voltajı inputlar arasında oluyor. Çıkış voltajında kazançla çarpımı kadar hataya sebep oluyor.

Şimdi doğru anladıysam ofset işi lineerliği etkliyiyor. Doğru mu?

dörtlü kılıftan vazgeçtik diyelim. OP07 önerin midir? Baktım, fiyatı uygun. Bu osfet tolerasyonu için her opampa trimpot bağlayıp devreyi ilk çalıştırmada hepsini kalibre mi edeceğiz?

Aşağıdaki gibi dışarıdan ofset vermek bir alternatif olabilir mi?

1671791779985.png

Şimdi doğru anladıysam ofset işi lineerliği etkliyiyor. Doğru mu?

dörtlü kılıftan vazgeçtik diyelim. OP07 önerin midir? Baktım, fiyatı uygun. Bu osfet tolerasyonu için her opampa trimpot bağlayıp devreyi ilk çalıştırmada hepsini kalibre mi edeceğiz?

Aşağıdaki gibi dışarıdan ofset vermek bir alternatif olabilir mi?

21280 eklentisine bak
Sende 4'lüye göre bir basılmış devre var. Devrene uygun kılıfta daha iyi bir opamp araştıralım. Ben de op07 gibi kılıftaki bacakları eşdeğer başka opamlara göre devre basıp deneme yapayım. Belki kayda değer bir iyileşme sağlamaz offset sıfırlama işi, sana luzumsuz yere ilave zahmet çıkarmış olmayayım. Bu deneyi yapmak da istediğim için op07 ile deneyeceğim. Ama offset sorununu bir şekilde telafi etmeli ya analog yada mümkünse yazılımla. 1mV 10mA hata yapıyor çünkü.

O pcb den vazgeçtim. Önemli değil tekrar pcb basarız. Son kararı veresiye kadar pcb basmayıp breadbord üzerinde yapacağım. Zahmet vs gibi düşünme. Fikir alışverişi yapıyor. Bir şeyler öğreniyoruz. Benim için projenin değerli kısmı burası. Bu ticari bir proje değil ki keyfe keder hobi projesi... Ayırca desteğin için teşekkür ederim.

Simulasyona göre geri beslemeye voltaj basmak iyi bir fikir gibi görünüyor.

1671794216764.png

Simulasyon : link

Şimdi Hedeflerimiz neydi?

10ma en düşük akım olacak gibi.
10ma akım aralıkları mümkün görünüyor.
Doğrusal çalışma iyi
1V ile yüksek akım tamam
ters voltaj koruması tamam
aşırı akım limiti tamam.
50V sorun çıkarmaz.

@taydin senin koyduğun bir hedef daha vardı. sistemin yanıt hızıydı galiba. Neydi o? basitçe test edebilir miyim?

Evde sinyal jeneratörüm yok. arduino ile blink sinyalini referans olarak verip çekilen akım grafiklerine bakabilirim bu bir işe yarar mı?

Aklınıza gelen bir test varsa yapmaya çalışayım...

Bir de aşırı voltaj koruması oldu mu bu hali ile yeterli bence. Dinamik testleri yapmak kolay değil, çok hızlı çıkış değiştirebilen güç kaynağı lazım. Ama yükselme düşme zamanını ölçebilirsin. Yani yükü on yapınca 0 dan ayarlanan değere ne kadar zamanda çıkıyor, off olunca ne kadar zamanda sıfıra iniyor.

Bir de aşırı voltaj koruması oldu mu bu hali ile yeterli bence. Dinamik testleri yapmak kolay değil, çok hızlı çıkış değiştirebilen güç kaynağı lazım. Ama yükselme düşme zamanını ölçebilirsin. Yani yükü on yapınca 0 dan ayarlanan değere ne kadar zamanda çıkıyor, off olunca ne kadar zamanda sıfıra iniyor.
Akım yükselme ve düşme hızını ölçeceğim. Burada hız için söyleyebileceğiniz birşey var mı? Bana yüksek hıza gerek yok gibi geliyor. Normalde mosfet lineer bölgeden hızlı geçsin diye hızlı sürmem isteriz ama bizim mosfet zaten lineer bölgede... Yüksek anahtarlama hızı kaçak endüktans nedeni ile mosfetide bozabilir. Anahtarlama hızımız ne çıkacak bilmiyorum ama atıyorum 1ms çıktı. Biz bunu 10ms ye uzattık. Ne sakıncası var?

Akım yükselme ve düşme hızını ölçeceğim. Burada hız için söyleyebileceğiniz birşey var mı? Bana yüksek hıza gerek yok gibi geliyor. Normalde mosfet lineer bölgeden hızlı geçsin diye hızlı sürmem isteriz ama bizim mosfet zaten lineer bölgede... Yüksek anahtarlama hızı kaçak endüktans nedeni ile mosfetide bozabilir. Anahtarlama hızımız ne çıkacak bilmiyorum ama atıyorum 1ms çıktı. Biz bunu 10ms ye uzattık. Ne sakıncası var?
Bence analog bir yüksek voltaj koruması, ayarlanabilir bir düşük voltaj koruması olması yeterli, düşük voltaj koruması akımı kesmeli ve voltaj yükseldiğinde tekrar açmamalı. Yüklenilecek kaynağın voltajı aniden yükselen bir kaynak ne olabilir ki? Bir smps'in anahtarlama frekansında çıkıştaki 500mV dalgalanmayı takip edecek değil bu e-yük. Bunun için Devreye girme halinde, akım kesme ve akım açma anlarında soft-start ile overshoot yapmadan başlasa bana kafî gibi geliyor.

Modullerden birini düşük akım için yüksek şönt ile tasarlayıp mA seviyesinte takip yapmak cihazı ihtiyaç duyulabilecek işlerin %99'u için yeterli hale getirir. Şık ve üstün işlevli bir cihaz ortaya çıkar, yazılımla da zamanla kontrol modları ekleriz, sabit güç, sabit akım, düşük voltajda kesme, belli bir mAh'dan sonra kesme veya belli bir enerji tüketiminden sonra akım kesme vb. bir sürü opsiyon yazılıma kalır. Analog yapıda bu opsiyonlar için gerekli kontrol giriş-çıkışlarını planlarsak kullanırken gittikçe işlevsel hale getirebileceğimiz birer cihaz olur.

Bence analog bir yüksek voltaj koruması, ayarlanabilir bir düşük voltaj koruması olması yeterli, düşük voltaj koruması akımı kesmeli ve voltaj yükseldiğinde tekrar açmamalı. Yüklenilecek kaynağın voltajı aniden yükselen bir kaynak ne olabilir ki? Bir smps'in anahtarlama frekansında çıkıştaki 500mV dalgalanmayı takip edecek değil bu e-yük. Bunun için Devreye girme halinde, akım kesme ve akım açma anlarında soft-start ile overshoot yapmadan başlasa bana kafî gibi geliyor.

Modullerden birini düşük akım için yüksek şönt ile tasarlayıp mA seviyesinte takip yapmak cihazı ihtiyaç duyulabilecek işlerin %99'u için yeterli hale getirir. Şık ve üstün işlevli bir cihaz ortaya çıkar, yazılımla da zamanla kontrol modları ekleriz, sabit güç, sabit akım, düşük voltajda kesme, belli bir mAh'dan sonra kesme veya belli bir enerji tüketiminden sonra akım kesme vb. bir sürü opsiyon yazılıma kalır. Analog yapıda bu opsiyonlar için gerekli kontrol giriş-çıkışlarını planlarsak kullanırken gittikçe işlevsel hale getirebileceğimiz birer cihaz olur.
Öyle koruma yapmak için bir sürü şey lazım. Sonuçta voltaja dayanmayan mosfet. Bu nedenle mosu devreden ayırmak için anahtar lazım ... Varistör koyalım patlasın olmazmı? Veya Pasif bir koruma ile sigorta attıralım?

Mesela siz polarite korumasını nispeten önemsemediniz. Banada voltaj koruması önemsiz geliyor. Aklımada koruma gerekecek bir kullanım senaryosu gelmiyor. Nerde lazım olur.

Mesela siz polarite korumasını nispeten önemsemediniz. Banada voltaj koruması önemsiz geliyor. Aklımada koruma gerekecek bir kullanım senaryosu gelmiyor. Nerde lazım olur.
Evet polarite koruması cihazı korumak için daha önemli. Videoda uyguladığın ters bağlama koruması nasıl çalışıyor?

Transil diyot + sigorta hem ters akım hem yüksek voltaj koruması yapar mı? Yeterince hızlı olur mu?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,894
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back