Elektronik Yük Projesi Denetleyici Seçimi

1672649582991.png

Hangi modele karar verdik ona göre başlayayım çizmeye.

ESP32 modüller içinde WROVER-B modülden elimde var. Açık kaynak kodlu nesne takip ve çağrı butonu projesinde kullanacağım. Tanesi 4.85$ Empa'dan alındı. Bu modüllerin kalitesi ile çinden gelen kartlar (aynı modül) arasında kalite farkı var diye düşünüyorum.

Projede ayrı ADC ve DAC entegreleri kullanma önerisi ile hem @ozkarah hem de STM32 işlemci kullanma fikriyle @Ahmet ile aynı fikirdeyim. Kendi tasarladığım pcbler kullanımdan ço yazılım geliştirmeye odaklı olduğu için kontrol kartı kısmında elimde iki pcbnin de olması benim için iyi olur. ESP32 + ADC + DAC ile micropython ile geliştirmek ve bu kartı Wifi / Telefon yada ayrı bir ekrandan komuta etme fikri çok cazip.
Belki konu biraz oturduktan sonra kontrol kısmını baştan tasarlayıp Raspberry Pi + ADC + DAC ile daha farklı özelliklere sahip, bilgisayardan bağımsız kontrol edilebilen ve data saklayabilen, Analog kısmı aynı başka bir proje daha çıkabilir. Elektronik yük projesinde baştan beri uzun süreli kullanımların analizini yapacak grafik olarak çıktı verecek bir özelliğin güzel olacağını düşünüyorum.

Diğer taraftan CAN Bus (öğrenmem gereken bir Protokol) ve RS485 (bunu da öğrenmem lazım) ile kablolu başka bir donanıma bağlanmak ve onun direktifleri ile çalışmak ayrı bir keyif olsa gerek.

Konuyu takipteyim.

ESP32 modüller içinde WROVER-B modülden elimde var. Açık kaynak kodlu nesne takip ve çağrı butonu projesinde kullanacağım. Tanesi 4.85$ Empa'dan alındı. Bu modüllerin kalitesi ile çinden gelen kartlar (aynı modül) arasında kalite farkı var diye düşünüyorum.

Projede ayrı ADC ve DAC entegreleri kullanma önerisi ile hem @ozkarah hem de STM32 işlemci kullanma fikriyle @Ahmet ile aynı fikirdeyim. Kendi tasarladığım pcbler kullanımdan ço yazılım geliştirmeye odaklı olduğu için kontrol kartı kısmında elimde iki pcbnin de olması benim için iyi olur. ESP32 + ADC + DAC ile micropython ile geliştirmek ve bu kartı Wifi / Telefon yada ayrı bir ekrandan komuta etme fikri çok cazip. Diğer taraftan CAN Bus (öğrenmem gereken bir Protokol) ve RS485 ile kablolu başka bir donanıma bağlanmak ve onun direktifleri ile çalışmak ayrı bir keyif olsa gerek.

Konuyu takipteyim.
485 üstünde modbus ile 1km ötesine 0 kayıp veri iletimi gördüğümden beri ağzım açık öğreniyorum modbus'ı.

stm32 çip olarak alırsak esp32'den pahalıya gelecek.
kristal vs.'de almak gerekecek çünkü.
ama STM'e ayak basmış olacak forumun çoğu üyesi.

ESP32'de modbus çalışabilir, biraz masraf ile can-bus çalışabilir ama SPI üzerinden vs.

o zaman 1 pcb'de 32F103 için çizeyim stm sevenler onu basar, esp isteyenler esp'li olanı basar en mantıklı yol bu olacak sanrıım

Ana referans dizayna alternatif olarak farklı dizaynların çıkması projenini güzelliğini gösterir. STM32 tarafında dahili ADC ve DAC olacağı için arada bariz fark olacağını sanmıyorum. Ayrıyeten bu projenin kontrol kısmı içi 20-30$ (bence) harcanmayacak bir meblağ değil. Sonuçta ortaya herşekilde evirip çevirebileceğiniz, emrinize amade bir kart çıkacak. Kullanım ücreti istemeyecek, kontür istemeyecek. İliğine kemiğie kadar hakim olduğumuz bir sistem olacak. Bence değer.

Ana referans dizayna alternatif olarak farklı dizaynların çıkması projenini güzelliğini gösterir. STM32 tarafında dahili ADC ve DAC olacağı için arada bariz fark olacağını sanmıyorum. Ayrıyeten bu projenin kontrol kısmı içi 20-30$ (bence) harcanmayacak bir meblağ değil. Sonuçta ortaya herşekilde evirip çevirebileceğiniz, emrinize amade bir kart çıkacak. Kullanım ücreti istemeyecek, kontür istemeyecek. İliğine kemiğie kadar hakim olduğumuz bir sistem olacak. Bence değer.
Total maliyet oralarda olacağı için, epey süre sonra yaparım ben, arabaya farıyla mutlu sayılırım :katil2: şimdi iki tane de sis farım olacak.
Ortada bir proje var bildiğim kadarıyla katkıda bulunuyorum.

@Endorfin35+ referans dizaynı çıktıktan sonra olayı tamamen anlayıp ADC + DAC içeren farklı işlemci yada SOM içeren versiyonu beraber tasarlarız olmazsa, yada ben tasarlar sana da pcb gönderirim. Yürütürüz bir şekilde.

@Endorfin35+ referans dizaynı çıktıktan sonra olayı tamamen anlayıp ADC + DAC içeren farklı işlemci yada SOM içeren versiyonu beraber tasarlarız olmazsa, yada ben tasarlar sana da pcb gönderirim. Yürütürüz bir şekilde.
Abi çabuk unutuyorsun konuştuklarımızı ya.
PCB'den yana hiçbir sorunum yok.

Araba farıyla mutluyum demedin mi biraz önce:dusun2::dusun2::dusun2:

Araba farıyla mutluyum demedin mi biraz önce:dusun2::dusun2::dusun2:
Mutluyum ama bu projeye destek vermememi gerektirmez ki.
Sadece bütün projeyi yapma maliyeti bana ağır gelir ben yapacağımız kontrol kartını takacak bir yer bulurum mutlaka.

Sıkıntı yok paslaşırız. Ben projenin geneli için senin pcb bastırım yazına istinaden şöyle düşündüm. Prototipi ben basarım. Devre içimize siner ise talep edenlere senin aracılığınla tabiki sana külfet oluşturmadan pcb bastırır dağıtırız.

Alternatif kontrol kartı fikrine olumlu bakıyorum. Benim için sıkıntı yok. Esp32 kesinlikle istiyorum ancak yanında bir tanede stm neden olmasın. Sen ares kullanıyorsun diye biliyorum ama Kicad konusunda eksiğin var ise yardımcı da olurum.

@Ahmet, bu devrenin besleme katını komple sana tasarlatalım. Ne dersin? Tabiki destek olacağız.

@Ahmet, bu devrenin besleme katını komple sana tasarlatalım. Ne dersin? Tabiki destek olacağız.
Benim çapımı az çok biliyorsunuz.
Besleme tarafında ihtiyacımız neler?
belki 12
5-3.3

Beslememiz'in çok yüksek akımlı olmasına da gerek yok.
denetleyici ve birkaç op-amp, ledler,display,ad-da modülleri.

Bunların hepsi tam yükte olsa bile 500mA'den fazla akım çekilmez.

Geçen gün konuşurken de dedim PC uygulaması, koyulursa STM için birşeyler yapabilirim çünkü projede benden çok daha tecrübeli program yazanlar var.

ESP32'li kartıda çizebilirim.

Sıkıntı yok paslaşırız. Ben projenin geneli için senin pcb bastırım yazına istinaden şöyle düşündüm. Prototipi ben basarım. Devre içimize siner ise talep edenlere senin aracılığınla tabiki sana külfet oluşturmadan pcb bastırır dağıtırız.

Alternatif kontrol kartı fikrine olumlu bakıyorum. Benim için sıkıntı yok. Esp32 kesinlikle istiyorum ancak yanında bir tanede stm neden olmasın. Sen ares kullanıyorsun diye biliyorum ama Kicad konusunda eksiğin var ise yardımcı da olurum.
İlk prototip çalıştıktan sonra pcb ve elek olarak PCBWAY'e bastırabiliriz. Gümrüğü karşılar sonra forum üzerinde de konuyu paylaşırız. Ayrıyetem STM32 kartı için de alternatif düşünebiliriz.

Benim çapımı az çok biliyorsunuz.
Besleme tarafında ihtiyacımız neler?
2x12 den 2x24 e kadar ac girişi olsun. Ayrıca 1x12 den 1x24 e kadar trafoda takılabilsin.
1 negatif + 3 pozitif voltaj çıkışı olsun. bunlar için 4 adet to-220 kullan
bir adet tl431 referans çıkışı olsun. bir adet de sot-223 3v3 çıkışı olsun.
voltaj durumları için hem onboard led hemde panele led çıkışları olsun.
to 220 padlarine istenirse 78xx serisi, isternirse lm serisi takılsın. voltaj ayarları için onboard trimpot olsun. Ayrıca pot bağlantısı için soket olsun.

Arıza çıkışı olsun. kartı +12,-12,+5 veya +12,-12,+5,+15 kullanıyorum. voltajlardan bir kesilirse sinyal çıkışı olsun. Olasılıkları sana bırakıyorum.
Kısa devre koruma ihtiyacı olacak mı?

Hem smd hemde dip malzeme ile dizgi yapılabilsin. yer durumuna göre to-220 entegrelerin alternatif kılıflarıda olsun.

jumper seçimleri ile kartı ihtiyaca göre konfigüre edeyim...

Bileşen seçimleri piyasa ürünlerinden ve uygun fiyatlı olsun.

Ek özellik önerisine de açığım...

Bu tarz projeler için tüm besleme ihtiyacını karşılayan 100x80mm genel amaçlı bir kart olsun...

Hadi bakalım. Yürü be Ahmet. Tutmuyorum seni...

1672666620484.png

3.2VA 2x12 Volt trafo direnc.nette 100TL + KDV
Sanırım tek başına bu yetmez. Yanına Fan vb için bir arkadaş daha lazım.

2x12Volt 10VA 160TL kadv dahil.
https://www.direnc.net/2x12v-10va-kapali-trafo
1672667045009.png

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Bu arada ESP32 özellikle network bağlantısında anlık milisaniye msüresince de olsa 2.1A civarında akım çekebiliyor. Tasarım yaparken besleme yollarının çok ince olmamasında fayda var.

Bu arada ESP32 özellikle network bağlantısında anlık milisaniye msüresince de olsa 2.1A civarında akım çekebiliyor. Tasarım yaparken besleme yollarının çok ince olmamasında fayda var.
Öyleyse netwwork bağlıyken adc okumaları da yanıltıcı olmaz mı? Çünkü bu ani yüksek akım hem bir miktar voltaj çökmesi yapar, hem yollarda gerilim düşümü olur. Ne zaman yükseleceği belli oluyor mu akımın.

PWR_SCH.png

LM317 ile 78 serisi bacakları tam tersi opsiyonlu yapmak için çok lehimle birleştirilen jumper olacaktı bende 2 ayrı kılıf bıraktım dalgınlıkla patlatılmasın diye.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back