kesmez

Aktif Üye
Kendi tasarladığım elektronik yük cihazı.
Bu cihaz diğer elektronik yükler gibi ısıyı mosfetin üzerinde harcamıyor. Isı devreye bağlanan bir veya birkaç halojen ampulun üzerine yönlendiriliyor.
Devre switch mode çalışıyor. Güç kaynağından (V3) çekilen akım boost konverter ile Rload üzerine yönlendiriliyor. Mosfet ısınmıyor çekilen güce Rload (halojen ampul) yanmaya başlıyor.
Mosfet küçük bir soğutucu ile soğutulabiliyor.
lt1246 yerine uc3843 , lt1013 yerine lm258 kullanılabilir.
V2 gerilimi 0 ile 500mv arasında değiştirildiğinde 12 volt V3 gerilim kaynağından 0-10 amper çekilebiliyor.
0-500 mv gerilim U1 entegresinin 5v ref çıkışından gerilim bölücü dirençlerle elde edilebilir.
Devrenin çalışması: L2 ve C6 filtre elemanlarıdır. Çekilen darbeli akımı filtre ediyor.
R1 çekilen akımın üzerinden geçtiği direnç. bu akım aynı zamanda mosfetten de geçen elektronik yük akımıdır.
Bu akımın R1 üzerinde oluşturduğu gerilim R4 R7C7 C5filtre elemanlarıyla düzeltilerek referans gerilimiyle karşılaştırıyor (u2)
U2 opampı 2 gerilim arasındaki farkı eşitlemek için U1 konvertörünü sürüyor.
devrede uc3843 kullanılırsa U1 besleme gerilimi 9-10 volta kadar düşürülebilir.
V2 , 2 ile 50 volt arasında olabilir. Mosfet Vds gerilimini aşmayacak şekilde Rload omajı düşürülmelidir.
linkteki smcs2 devresi.
Similasyonu Edit similation command / "start external supply dc voltages" çentiksiz olarak yapın.

Son düzenleme:
1621779923698.png

asc dosyası:

Bu projemizde kolayca yapılabilen bir elektronik yük yaptık. Önceki yükün daha gelişmiş versiyonu. Bu yükün özelliği mosfet ısınmıyor. ısı 1 ohm yük üzerine transfer ediliyor. 1 ohm yük yerine paralel bağlı 12v yüksek güçlü halojen ampuller kullanılabilir. Bu şekilde büyük soğutucu ve fana ihtiyaç kalmıyor. Ve daha uzun ömürlü oluyor. V2 kontrol gerilimidir. 0-100mv arası değiştirildiğinde yükten 0 ile 10 amper arası akım çekiyor.
lt1247 600khz civarı çalışıyor.
1-50v giriş geriliminden 0-10 amper arası akım çekilebiliyor.
lt1247 yerine uc3843 de kullanılabilir. opamp ad8541 yerine lm358 de olabilir. denemedim.
V2 gerimi için 2.5 volt referans entegresi çıkış gerilimi gerilim bölücü direnç kullanılarak elde edilebilir.
R1: 10miliohm direnç 5 wattan büyük seçilmeli. Mosfet 15 wattlık aluminyum soğutucu ile soğutulmalı.

0-100mv V2 geriliminde V3 akımı.
1621780394162.png

2msn 10 amper yük akımında
1621780835719.png

2msn 1 amper yük akımında..
1621780975690.png

Ekler

• 1621772391146.png
    1621772391146.png
    482.9 KB · Görüntüleme: 128
  • 1621773072307.png
    1621773072307.png
    45.3 KB · Görüntüleme: 152
Son düzenleme:
Yapmak istediğim projelerden biri elektronik yük.
İnşallah sıra gelirde yaparım.

inşallah. Bende yapmak istiyorum fakat ev imkanlarım müsait değil.

Kural rafa mı kalktı, tüm elemanlar evde var mı :dusun1: :cheeky1:
Yok kural duruyor. Hemen yapmayacağım. Sadece sırası geldiğinde yaparım dedim. Ondan önce güç kaynağı var henüz bitmemiş. Bir de bir haftadır uğraştığım kendini 3D yazıcı sanan bir alet var başımda.

Aslında video olsa Timur hocam dan bize güzel klavuz olurdu. Sırf sana özel değil Gökhan hepmiz için.

Profesyonel cihazlardaki olayı bilmiyorum ama işin özünde mosfetin saturasyon (doğru kelime lineer olacak) bölgesinde çalıştırılması yatıyor. Bu da mosfetin datasheetde yazan 100A, 120A gibi değerlere değil, Safe operating area (soa) denilen bölgede çalışması demek. Irfp4310 mosfetti sanırım. 100 Amper datasheet bilgisi var ama soa bölgesi 10 volt için 10amper. Voltaj 70 civarına çıkınca akım değeri 100mA'ya kadar düşüyor. Burda tek mosfetin bozulması dengesiz dağılım (profesyonel cihaz için çok mantıklı değil) yada mosfetin imalat hatası bence.

Son düzenleme:
Benim bildiğim, bu tip uygulamalarda lineer bölgede çalışmak için özel olarak tasarlanmış power MOSFET'ler kullanılıyor. Benim de bir AC güç kaynağı yapma planım var, bunun için de bu tip MOSFET'lerden yararlanmak istiyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back