Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Hassasiyet düşecek o kabulum. Banada Dac bir tane yeter gibi geliyor. Ortalama olma konusunu anlamadım.
Her modulün çektiği akımı ayrı bir adc ile okumamıza gerek yok. İstediğin sayıda modulü aynı io sayısıyla bir araya getirmek mümkün gibi geliyor bana. Tabii daha fazla sıcaklık ölçülecek nokta olur. Bence ADC o kadar önemli değil. Kontrolle ilgili gürültüyle ilgili sorunlarımız olacağını düşünüyorum ben. Bu proje daha iyisi için bir öncü olur, orada precision bir cihaz yapabiliriz, o zaman 16 bit gerçekten 16 bit olur.
Ortalama yöntemi iyimiş. Ama kullanılmayan kartın bağlantısını ortalama girişinden kesmek lazım. yoksa o giriş ortalamayı doğrudan aşağı çekiyor. Bunu ne yapacaz?

Simulasyon
Modulü devreye alıp çıkarmak için kullanılan sinyal multiplexer veya röle ile kesebilir bağlantıyı.

Yada iki modül ile sınırlandıralım bu projeyi. Ne dersiniz?
İçinden çıkılması zor bir hale gelmesin dimi :) .
bu multiplexer ler röle gibi açık devre yaparmı acaba yoksa sızıntı oluyor mudur :cheeky2:
Sızıntı oluyor ama bunların çok çeşidi var, düşük sızıntılı vb. Röle neden olmasın. çift kontak tek röle hem adc'yeçıkışı hem dac girişini keser. Şimdi çok modul ve tek kontrol olayına girersek de modul tasarımına dönmek gerekecek gibi.
Hatta uyarsa tek modulle tamamlayalım. Daha yüksek güç için mosfet, şönt ve soğutma opsiyonları olsun.

Yada iki modül ile sınırlandıralım bu projeyi. Ne dersiniz?
ee ben şimdi bu smps i deniyemiyecek miyim? Kafam karışık. :dusun1:

1672687456251.png

Çok değil canım... 5KW cık... 25 modül ile tamam işte :p

İçinden çıkılması zor bir hale gelmesin dimi :) .

Sızıntı oluyor ama bunların çok çeşidi var, düşük sızıntılı vb. Röle neden olmasın. çift kontak tek röle hem adc'yeçıkışı hem dac girişini keser. Şimdi çok modul ve tek kontrol olayına girersek de modul tasarımına dönmek gerekecek gibi.
Hatta uyarsa tek modulle tamamlayalım. Daha yüksek güç için mosfet, şönt ve soğutma opsiyonları olsun.
Ben iki module fitim. 48V 7A (350W) kaynaklarım var onları deniyim bari...

ee ben şimdi bu smps i deniyemiyecek miyim? Kafam karışık. :dusun1:

21493 eklentisine bak
Çare: IRFP250
Tcase25C için 210W 200V.
Burada yarı fiyatına, iş yapar mı ki?

Çare: IRFP250
Tcase25C için 210W 200V.
Burada yarı fiyatına, iş yapar mı ki?
Ahmet ten kapmışın lafı :D

Ben 75W hesaplıyorum bunun için. Yanlış mı düşünüyorum. 1c/w soğtucuya kadar. 1c/w de soğtucu olsa, 2c/w yapar. 150/2=75W

1672688014549.png

150/0,7= 210W yapıyor. Buda mümkün değil gibi. zaten sıfır direnç soğtucumuz olsa 150/0,94 = 160W güç atılır. Kısa süreli 100w zorlanır sanırsam. 75w sürekli hesap oda maksimum. güvenlik koyarsak 50w. 4x50=200W gücü böyle belirledik. Ama donanımsal bir engel yok. yazılımda 400w a müsade et diyebiliriz.

Ahmet ten kapmışın lafı :D

Ben 75W hesaplıyorum bunun için. Yanlış mı düşünüyorum. 1c/w soğtucuya kadar. 1c/w de soğtucu olsa, 2c/w yapar. 150/2=75W

21494 eklentisine bak
junction-case-sink 0,7+0,24~= 1W olsa soğutucu 25C için 150W olur. Soğutucuyu iyi bir montajla Mosfetlerin dibinden ölçeriz. mosfet başı 100W çok rahat olur. Ne diyorum sana yarım saat 100W çektim 1 tane çakma IRL540'tan.

Benden okey. Birçok proje için de yeterli olur diye düşünüyorum. askeri standart karşılamak zorunda değiliz. Çözünürlük yeterli, Düşük akım yüksek çözünürlüklü kanal var, total 10a akım var. Daha ne isteyeyim.

Her modulün çektiği akımı ayrı bir adc ile okumamıza gerek yok. İstediğin sayıda modulü aynı io sayısıyla bir araya getirmek mümkün gibi geliyor bana. Tabii daha fazla sıcaklık ölçülecek nokta olur. Bence ADC o kadar önemli değil. Kontrolle ilgili gürültüyle ilgili sorunlarımız olacağını düşünüyorum ben. Bu proje daha iyisi için bir öncü olur, orada precision bir cihaz yapabiliriz, o zaman 16 bit gerçekten 16 bit olur.

Modulü devreye alıp çıkarmak için kullanılan sinyal multiplexer veya röle ile kesebilir bağlantıyı.
Ben de aynı şeyi söyleyecektim. Sıcaklık ölçmek için ADC kanalı harcamaya gerek yok.
CD74HC4067 vb multiplexerlara bakabilirsiniz:

Pişmiş aşa su katmak gibi olmasın ama şöyle bir şey geldi aklıma ADC yerine :

i2C haberleşmeli 12 bit akım/voltaj sensörü. Bununla bir analog multiplexer ekleyerek 4 mosfetteki akımı okusak nasıl olur. Gerekirse sıcaklık için de kullanabiliriz sanki aynı multiplexer üzerinden. Alternatif olarak sıcaklığı işlemci üzerindeki ADC üzerinden hallederiz. Hassasiyet çok önemli değil sıcaklık konusunda. Kalibrasyon sonrası hassasiyet de oldukça tutarlı oluyor zaten.

Böylece ayrıca bir ADC ihtiyacı kalmaz.

Pişmiş aşa su katmak gibi olmasın ama şöyle bir şey geldi aklıma ADC yerine :

i2C haberleşmeli 12 bit akım/voltaj sensörü. Bununla bir analog multiplexer ekleyerek 4 mosfetteki akımı okusak nasıl olur. Gerekirse sıcaklık için de kullanabiliriz sanki aynı multiplexer üzerinden. Alternatif olarak sıcaklığı işlemci üzerindeki ADC üzerinden hallederiz. Hassasiyet çok önemli değil sıcaklık konusunda. Kalibrasyon sonrası hassasiyet de oldukça tutarlı oluyor zaten.

Böylece ayrıca bir ADC ihtiyacı kalmaz.

Hocam o sensörün datasında gördüğüm kadarıyla voltaj okuma yok. Sadece akım okuyor. Giriş voltajını okuma kısmında yine ADC ihtiyaç olacak. 4 mosfeti ayrı ayrı akım okuma yapabilir miyim diye düşünüyorum.
Hatta belki bir sonraki projede ATX güç kaynağı gibi çoklu çıkış veren güç kaynaklarını paralel yükleme gibi bişey de yapılabilir. 3.3, 5 ve 12 volt hatta ayrık 12V kanalını ayrı ayrı yüklemek. Gerçi mosfet başına düşen akımdan dolayı 3A yüklemek de çok mantıklı olmayacak (sesli düşünüyorum).

Uzun lafın kısası projede ADC ihtiyaç olacak diye düşünüyorum. Çünkü giriş voltajını da bilmemiz lazım. İna219 da gördüğüm kadarıyla voltaj okuma yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back