Serial kütüphanesini bu iş için kullanmak bana çok tuhaf geldi. Bir UART veri akışından veri okuma yapılmıyor ki :) Tam olarak bu Serial kütüphanesi ile nasıl çalışması gerekiyor?

Ben olsam bunu ya ana döngüde sürekli enkoderi okuyarak yaparım yada kesme kullanırım.

Hmm tamam Serial kütüphanesi ekrana birşey yazmak için :facepalm1: Tamam devam et ...

Belki şu video işine yarar.

Çevirme hızına bağlı olarak tek tük pals kaçırsa da bu kod doğru çalışıyor.

1591468687549.png

@Gokrtl
Muhtemelen Serial kütüphanesi seni yavaşlatıyor ve ondan pals kaçırıyorsun...
@Endorfin35+ 'e katılıyorum. Baud rate hızını arduinonun desteklediği en yüksek hıza çıkarıp ayrıca "direction" , "value" , "---" , kısımlarını da koddan çıkartırsanız ekrana veri basma kısmındaki gereksiz gecikmeyi en aza indirmiş olursunuz. Ekrana sadece yön ve data bilgisi basarsanız daha iyi olur. hatta yön için CW ile CWW terimleri yerine "saat yönüne doğru" cümlesini temsilen "d" , "saat yönünün tersine" cümlesini temsilen de "t" gibi tek harfli bir sembol kullanırsanız denetleyicinize yardım etmiş olurusunuz.

@Gokrtl

@Endorfin35+ 'e katılıyorum. Baud rate hızını arduinonun desteklediği en yüksek hıza çıkarıp ayrıca "direction" , "value" , "---" , kısımlarını da koddan çıkartırsanız ekrana veri basma kısmındaki gereksiz gecikmeyi en aza indirmiş olursunuz. Ekrana sadece yön ve data bilgisi basarsanız daha iyi olur. hatta yön için CW ile CWW yerine "saat yönüne doğru" cümlesini temsilen "d" , "saat yönünün tersine" cümlesini temsilen de "t" gibi tek harfli bir sembol kullanırsanız denetleyicinize yardım etmiş olurusunuz.
Şuan için bana lazım olmasa da konuyu okuyan birine lazım olur düşüncesi ile sorunu çözmek adına eve geçince deneyeceğim. Bu kadarcık sapmanın bana hiç zararı yok. Hatta bunu öyle bir programlamalıyım ki normal çevirince tek tek atlasın, hızlı çevirince 10'ar 10'ar atlasın. Çünkü uçağa uçuş başı vermem gerektiğinde hızlıca 0 rakamından 200'e çıkmam gerekiyor.

@Gokrtl

@Endorfin35+ 'e katılıyorum. Baud rate hızını arduinonun desteklediği en yüksek hıza çıkarıp ayrıca "direction" , "value" , "---" , kısımlarını da koddan çıkartırsanız ekrana veri basma kısmındaki gereksiz gecikmeyi en aza indirmiş olursunuz. Ekrana sadece yön ve data bilgisi basarsanız daha iyi olur. hatta yön için CW ile CWW terimleri yerine "saat yönüne doğru" cümlesini temsilen "d" , "saat yönünün tersine" cümlesini temsilen de "t" gibi tek harfli bir sembol kullanırsanız denetleyicinize yardım etmiş olurusunuz.
Arduinonun desteklediği en yüksek değer olan 115200 baud a çıkarıldı.
Gereksiz kodlar temizlendi. Pek değişen birşey yok.
Birde ne yüklersem yükleyeyim aşağıdaki turuncu yazı ile karşılaşıyorum.

enco.png
enco2.png

o turuncu yazı arduino idenin içinde gömülü olan programlayıcının mikrodenetleyicinizi gördüğü, tanıdığı anlamına geliyor sanırım. "Device not found" demesinden iyidir :)

Arduinonun kendi sitesinden encoder ile ilgili kod buldum. Daha kısa tutulmuş ve daha stabil çalışıyor.
Ama yinede kaçak var. Youtube da bulduğum kodların hepside stabil çalışıyordu. Hiç kaçak olmuyordu. Ben 3-4 farklı biçimde kod denedim. Hepside kaçırıyor. Artık iki şeyden şüpheleniyorum. Ya encoderlar çok dandik yada benim bilgisayar ile haberleşmesinde bir sıkıntı var.

data ve clk girişine birer tane 100nf bağlayıp kontansatörlerin diğer uçlarını da şaseye bağlayarak deneyebilirsiniz.

data ve clk girişine birer tane 100nf bağlayıp kontansatörlerin diğer uçlarını da şaseye bağlayarak deneyebilirsiniz.
Denerim ama bu işin sonu bir encoderi çalıştırmak için pcb hazırlamaya kadar gidecek ellam :katil1:
Dün uçak paneli yapan bazı arkadaşlara resim attım ve durumdan bahsettim. "Niye direnç takıyorsun ki, biz hiç birşey takmıyoruz. Direk bağlıyoruz çalışıyor" dediler. Bende onlara pull up/down olayından bahsettim, pals kaçırma olayından bahsettim ama pek oralı olmadılar :D

Mevzu neden olduğunu anlamak. Sadece sizin konunuzla ilgili değil ama ben en çok bu noktalara takılıyorum. Yoksa dediğiniz gibi bu şekilde de iş görür.

Mevzu neden olduğunu anlamak. Sadece sizin konunuzla ilgili değil ama ben en çok bu noktalara takılıyorum. Yoksa dediğiniz gibi bu şekilde de iş görür.
Valla bende youtube da yapanların tek bir pals kaçırmadan yaptıklarını görünce, ben neden yapamıyorum konusuna takıldığım için uğraşıyorum.
Sırf bu yüzden yarın eve geçince deneyeceğim 100nf olayını da.

Arduinonun kendi sitesinden encoder ile ilgili kod buldum. Daha kısa tutulmuş ve daha stabil çalışıyor.
Ama yinede kaçak var. Youtube da bulduğum kodların hepside stabil çalışıyordu. Hiç kaçak olmuyordu. Ben 3-4 farklı biçimde kod denedim. Hepside kaçırıyor. Artık iki şeyden şüpheleniyorum. Ya encoderlar çok dandik yada benim bilgisayar ile haberleşmesinde bir sıkıntı var.
Gokhan emin ol kacirmanin onune gecemessin :)
Sana yok gibi gelir ama fark etmedigin anlarda hizlica cevirirken 1-2 tane kacirir.
Bu durum aslinda encoderin mekanik yapisindan kaynaklidir.
Hatta kacirma durumunu minimuma indirmek adina tonla paraya satilan encoderler mevcuttur.
Fakat nafile.
"Elektronikci plan yaparmis, murphy ise buna gulermis" :p

Gokhan emin ol kacirmanin onune gecemessin :)
Sana yok gibi gelir ama fark etmedigin anlarda hizlica cevirirken 1-2 tane kacirir.
Bu durum aslinda encoderin mekanik yapisindan kaynaklidir.
Hatta kacirma durumunu minimuma indirmek adina tonla paraya satilan encoderler mevcuttur.
Fakat nafile.
"Elektronikci plan yaparmis, murphy ise buna gulermis" :p
Dediğim gibi benim için hiç önemi yok ama adamların yaptığını görünce bozuluyorum :D
İşin garibi sabit hızda döndürürsen atlamıyor ama farklı hızlarda döndürürsen 47 48 47 48 gibi gidip geliyor peşpeşe.

O zaman ben peşin söylüyüm de neyle uğraştığınızı bilin. Tanesini 4,60tl ye aldım. :katil1:

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back