Ender 3 V2 Anakart Sorunu

30agustos

Yeni Üye
Herkese merhaba. Kullandığımız Ender 3 V2 3D yazıcı çalışır haldeyken hotend fanının bir kanadı kırıldı. Sonrasında fan çalışmadığı için anakartı incelerken esas problemin nozzle kısmına elektrik sağlayan portta olduğunu gördüm. Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere tabla ve fan portlarına elektrik geliyor ancak sadece nozzle portunda elektrik yok. İnceleme yaparken bu forumu gördüm ve mosfet denilen parçaları kontrol etmem gerektiğini düşündüm, ancak o kadar elektronik bilgim olmadığı için kontrol edemedim. Bu sebeple fana elektrik veren porta nozzle kablolarını takarak çalıştırmayı ve fan kablosunu da diğer fan girişlerine paralel bağlamayı düşündüm. Fakat anladığım kadarıyla bu durumda yazılımsal müdahale yapmadan nozzle sürekli ısınacak ve istediğim derecede sabit kalmayacak, tabi bu durum benim varsayımım olarak kaldı deneyemedim. Bu durumda anakartı değiştirmeden portları değiştirerek marlin düzenleme ile yazıcıyı kullanabilir miyim? Yoksa iyi bir elektronik ustası bulup anakartı ona teslim etmek mi çözüm olur ki Denizli'de yönlendirebileceğiniz kişi varsa sevinirim? Sizin gibi tecrübeli kişilerden tavsiye almak isterim.

creality-ender-3 v2.jpg

fan birkaç yüz miliamper çekecek iken nozzle birkaç amper isteyebilir buyuzden böyle bir değişiklik yapmazssınız öncelikle hotend hiç ısonmıyor mu sorunun ısıtıcıda olduğu kanısına nasıl vardınız

Yani hotend portunda elektrik olmaması kartın bozuk olduğu anlamına gelmez. O porta gerektiğinde elektrik geliyordur belki.
Mesela sıcaklığı kontrol eden termik bozulmuşsa ekranda sıfırın altında (-15, -20,-50 vs) gibi bir değer görürsünüz. Bu durumda hotend sıcaklığı ölçülemediği için ısıtıcı blok akım çekmez ve ısınma olmaz ve bu durumda da hotend portunda elektrik olmaması normal olabilir.

Benzer durumu ben de yaşadım. Ekranda nozül sıcaklığı 0 gösteriyordu.
Termistörün bir bacağı ısıtıcı bloka dokunup işlemcinin analog girişini yakmış. İşlemciyi değiştirdim ama netice alamadım anakartı değiştirdim.

Hotend hiç ısınmıyor. Yazılanlar neticesinde termistör siparişi verdim. Umarım sadece termistör arızası çıkar, neticeyi bildiririm.

Yani hotend portunda elektrik olmaması kartın bozuk olduğu anlamına gelmez. O porta gerektiğinde elektrik geliyordur belki.
Mesela sıcaklığı kontrol eden termik bozulmuşsa ekranda sıfırın altında (-15, -20,-50 vs) gibi bir değer görürsünüz. Bu durumda hotend sıcaklığı ölçülemediği için ısıtıcı blok akım çekmez ve ısınma olmaz ve bu durumda da hotend portunda elektrik olmaması normal olabilir.

Öneriniz neticesinde termistör siparişi vermiştim, değiştirince sorunum ortadan kalktı. Tahmin ettiğiniz üzere termistör arızası nedeniyle anakart ilgili porta elektrik vermiyormuş. Fiziki olarak sorun görünmese de arızalıymış parça. Çok teşekkür ediyorum cevap veren herkese. Benzer sorun yaşayıp araştıran olursa konunun faydası olur umarım.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back