Ersin Elektronik LM1875'ler

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Ersin elektronikten sipariş ettiğim 2 adet LM1875 ler geldi.

İki Entegre Arasındaki Farklar
Öncelikle belirtmek isterim ki iki entegre bir birinden farklı. (Bari ikisini aynı gönderselermiş)
Birinin üzerinde 1 nolu pini belirten yuvarlak vardeken diğerinde yok.
Yazı sitilleri ve entegre renkleri de bir birinden farklı.

Orjinal Entegrede Olması Gerekenler
1- Orjinal entegre de olması gereken bir adet 1 nolu pini gösteren yuvarlak belirteç, bende ki iki entegreden birinde 2 tane var, diğerinde hiç yok.
2- Orjinal entegrenin fiziki yapısındaki eğimler bu entegrelerde hiç yok. Tam kare olarak üretilmişler.
3- Datasheet deki ürün ölçülerinin hiç biri tutmuyor. En basitinden 0,89mm olması gereken bacak kalınlıkları bile 0,60 çıkıyor.

lm1875 fake.PNG

20210719_113632.jpg

DÜZELTME:
Ersin Elektronikten Hüseyin bey ile yaptığım kısa görüşmede ürünlerin ORJİNAL olduğu bilgisini aldım.

Screenshot_20210719-162959.jpg

Son düzenleme:
Fiyatına bakınca insan orijinal diye düşünüyor. Ama kesin çakma olduğunu da söyleyemeyiz. Belki de orijinaldir.

Fiyatına bakınca insan orijinal diye düşünüyor. Ama kesin çakma olduğunu da söyleyemeyiz. Belki de orijinaldir.
abi hepsini geçtim iki çip birbirinden farklı. bana göre biri orjinal olsa öbürü değildir.

Bayramda kurban etmek istersen bana gönderebilirsin, içini açıp bakarız.

Bu çipler eski üretimse orijinal olma ihtimali var. Kılıflama (packaging) yapılan tesisleri yıllar içinde değiştiriyorlar, böylece tipleri de değişiyor. Başka bir ihtimal olarak çok popüler bir çip ise aynı performansta klonları yapılabiliyor.

Bayramda kurban etmek istersen bana gönderebilirsin, içini açıp bakarız.

Bu çipler eski üretimse orijinal olma ihtimali var. Kılıflama (packaging) yapılan tesisleri yıllar içinde değiştiriyorlar, böylece tipleri de değişiyor. Başka bir ihtimal olarak çok popüler bir çip ise aynı performansta klonları yapılabiliyor.
Sen öv öv sonra da deki gönder kurban edelim :katil2:

Başlığı Değiştirsem İyi Olacak Sanırım.

Screenshot_20210719-162959.jpg

Son düzenleme:
Ben Mart 2019 da siz Yamyam Hoca ile LM1875 ampli yaparken onun tabiri ile gudurmuş ve size özenerek ben de LM1875 ampli yapmaya karar vermiştim.Ersin elektronikte orjinal NATİONAL LM1875 diye satışa sunduğu entegrelerden 2 adet aldım.Diğer firmalardan daha pahalıydı.Sonra bir geldi 2 ayrı entegre.Yamyam Hoca ile forumda bu konuyu değerlendirdik bunların inferno olduğunu zaten National firmasının kapandığından böyle bir üretim olmadığından bahsetti.Ben de böyle durumlardan hiç hoşlanmam. Aradım Hüseyin Beyi durumu anlattım.Önce orjinal olduğunda ısrar etti, National dedi.Sonra orjinal national olmadığını, ama şimdiye kadar hiç şikayet gelmediğini söyledi.(Klasik satıcı cevabı).O gelen entegrelerin resimlerini sizinle de paylaşayım.

Yamyam Hoca bilir geçen sene Ersin elketronikten markalı ürünler sattığı için 10 adet ERO 1uF kondansatör sipariş ettim.Bir baktık mavi renkte uyduruk çin malı kondansatör geldi.Aradım durumu anlattım Hüseyin Bey'e çalışan çocuk yanlış yollamış dedi hemen telafi etti.ERO 1uF kondansatörlerimi gönderdi.

Yani demek istediğim Hüseyin Bey bu işe yıllarını vermiş ama sonuçta ticaret yapıyor.Ben bir ürün alacağım zaman özellikle bir marka seçmişsem mutlaka arayıp ürünün ellerinde olup olmadığını ve ihtiyacım olan bilgileri soruyorum.Yoksa ellerinde ne varsa onu yolluyorlar.Çalışanlar bir çok şeyden bihaberler.(bütün firmalarda yaşadım)

Ekler

• P_20190305_171005_SRES_1.jpg
    P_20190305_171005_SRES_1.jpg
    214 KB · Görüntüleme: 105
  • P_20190305_171037_BOK_1.jpg
    P_20190305_171037_BOK_1.jpg
    211.9 KB · Görüntüleme: 109
Ben Mart 2019 da siz Yamyam Hoca ile LM1875 ampli yaparken onun tabiri ile gudurmuş ve size özenerek ben de LM1875 ampli yapmaya karar vermiştim.Ersin elektronikte orjinal NATİONAL LM1875 diye satışa sunduğu entegrelerden 2 adet aldım.Diğer firmalardan daha pahalıydı.Sonra bir geldi 2 ayrı entegre.Yamyam Hoca ile forumda bu konuyu değerlendirdik bunların inferno olduğunu zaten National firmasının kapandığından böyle bir üretim olmadığından bahsetti.Ben de böyle durumlardan hiç hoşlanmam. Aradım Hüseyin Beyi durumu anlattım.Önce orjinal olduğunda ısrar etti, National dedi.Sonra orjinal national olmadığını, ama şimdiye kadar hiç şikayet gelmediğini söyledi.(Klasik satıcı cevabı).O gelen entegrelerin resimlerini sizinle de paylaşayım.

Yamyam Hoca bilir geçen sene Ersin elketronikten markalı ürünler sattığı için 10 adet ERO 1uF kondansatör sipariş ettim.Bir baktık mavi renkte uyduruk çin malı kondansatör geldi.Aradım durumu anlattım Hüseyin Bey'e çalışan çocuk yanlış yollamış dedi hemen telafi etti.ERO 1uF kondansatörlerimi gönderdi.

Yani demek istediğim Hüseyin Bey bu işe yıllarını vermiş ama sonuçta ticaret yapıyor.Ben bir ürün alacağım zaman özellikle bir marka seçmişsem mutlaka arayıp ürünün ellerinde olup olmadığını ve ihtiyacım olan bilgileri soruyorum.Yoksa ellerinde ne varsa onu yolluyorlar.Çalışanlar bir çok şeyden bihaberler.(bütün firmalarda yaşadım)
Sahte yani :(

Benim rahatsız olduğum konu orjinal National diye satıyordu.Ama ürün inferno.Bu da gerçekten orjinal mi ,klon mu bilemedim.Üstelik niye 2 ayrı ürün yolluyor da aynısından 2 tane yollamıyor?Ben 2019 da almıştım.Sen yeni almışsın sana da yanlış anlamadıysam birinde yuvarlak pin belirten yuvarlak 2 tane .diğerinde hiç yok.Benim iade ettiklerimi sana yollamamıştır heraldeŞaka şaka

Benim rahatsız olduğum konu orjinal National diye satıyordu.Ama ürün inferno.Bu da gerçekten orjinal mi ,klon mu bilemedim.Üstelik niye 2 ayrı ürün yolluyor da aynısından 2 tane yollamıyor?Ben 2019 da almıştım.Sen yeni almışsın sana da yanlış anlamadıysam birinde yuvarlak pin belirten yuvarlak 2 tane .diğerinde hiç yok.Benim iade ettiklerimi sana yollamamıştır heraldeŞaka şaka
Aynen öyle yapmış. Sendeki çipin 82GY yazısı ile bendekini karşılaştır.
Direk senin iade ettiğini bana yollamış belli ki.
Neyse Test filan yapmış mıydın entegreler de? Yanık filan olmasın :katil1:

Sahte olup olmadığını ancak test ederek anlarız arkadaşlar, tipinden değil :)

Aynen öyle yapmış. Sendeki çipin 82GY yazısı ile bendekini karşılaştır.
Direk senin iade ettiğini bana yollamış belli ki.
Neyse Test filan yapmış mıydın entegreler de? Yanık filan olmasın :katil1:
Entegrelere test yapmadım.Zaten test imkanım olmadığı için hemen iade ettim.Belki de kalitelidir bilmiyorum.2 yıl sonra bu forumda aynı entegreleri göreceğim hiç aklıma gelmezdi .

Son düzenleme:
Ben de almak istedim oradan birkaç tane denemek için, ellerinde iki tane kalmış. Bu durumda denemenin de bir anlamı yok. Diyelim çalıştı, başka alma şansın yok :D Diyelim çalışmadı, başka alma şansın yok, kimseyi uyarmaya gerek yok :katil1:

Lm1875 eski bir entegre orjinal firma tarafından üretimi durdurulmuştur, bunların orjinalini sadece otc firmasının ürettiğini duymuştum,bu ürünlerin sahteleri bolca mevcut piyasada satıcının aslında kabahati yok, onlarında orjinaline ulaşması imkansız, elinde eski stoğu olanlar varsa orjinalini bulabilirsiniz ancak, lm1875,tda2030,tda2040,tda2050 bunların pin bağlantıları ve kılıf yapıları aynı olduğundan tda2030 un üzerine bu isimleri basıp satıyorlar, çinde merdiven altı üretilen ürünler bunlar, eski hurda ürünleri tamir edip satıyorlarmış,
Bu entegrelerin maks.besleme voltajı 50 volta kadar olsada 24 voltu geçtinizmi yanıyor, yapılan osiloskop testinde 24 volt tek beslemede 7 watt rms kırpmadan ancak verebilir, yani maksimum gücü bu bunların maalesef,ayrıca dahili koruma devreleri sağlıklı çalışmıyor, yaptığım testte çıkışların kısa devre olması ile entegre yarıldı,normalde kısa devre anında entegre çıkışı kapatır,durum vahim zaten hazır kitleri araştırırsanız lm1875 veya tda 2050 nin maks beslemesi 50 volt olduğu halde bu kitlerde maks 24 volt diyor, sahte olduğunu buradan rahatlıkla anlıyoruz, bu entegreler kullanılırmı kullanılır tabiki o kadarda zayıf sayılmaz, hatta yüksek ısıda bile bozulmadığını gördüm,yani 3 kullanımda yanacak diyemeyiz ancak;

Orjinalden daha büyük soğutucu ve hatta fan
Maksimum 24volt tek besleme
Sesini çok açmamak ,kaydıyla idare ediyor.

Ben uzun bir süredir aktif olarak kullanıyorum yaptığım amfiyi. Normal dinlemede kesinlikle fan açmıyor. Sesi biraz yükseltince açıyor. Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşatmadı. Bu amfide piyasadaki muadil lm1875 lerden var. Daha sonradan @taydin abi mouser den sipariş verip getirtti. Bende onlardan 4 tane aldım. Şimdilik bir köşede duruyorlar. Durumum müsait olunca trafo sardırıp o entegreler ile amfi yapacağım.

Timur abi o entegreler ile test yapacaktı ama "gözden uzak olan gönülden de ırak olur" misali ortada lm185 ler ile ilgili plan, proje birşey olmayınca o da ilgilenmiyor :)

Ben uzun bir süredir aktif olarak kullanıyorum yaptığım amfiyi. Normal dinlemede kesinlikle fan açmıyor. Sesi biraz yükseltince açıyor. Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşatmadı. Bu amfide piyasadaki muadil lm1875 lerden var. Daha sonradan @taydin abi mouser den sipariş verip getirtti. Bende onlardan 4 tane aldım. Şimdilik bir köşede duruyorlar. Durumum müsait olunca trafo sardırıp o entegreler ile amfi yapacağım.

Timur abi o entegreler ile test yapacaktı ama "gözden uzak olan gönülden de ırak olur" misali ortada lm185 ler ile ilgili plan, proje birşey olmayınca o da ilgilenmiyor :)
Mouser getirdiklerinizi herzaman tavsiye ederim, düzgün çalışmasına sevindim, inşallah daha uzun yıllar dayanır bizimde endişelemiz azalmış olur, tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim,ama çıkışın gerçek rms değerini verdiğine emin olun derim, osiloskop testi yapmanızı öneririm, normal dinleme ile seste bozulma duyulmasa bile yinede duyulamayan frekanslarda olabiliyor, bu entegreleri kullanığım devreye taktığım hoparlörler arıza yaptı, üstelik düşük ses seviyesinde,kırpmaya girdiği için bobinler ısıdan genişledi ve sürtme problemiyle karşılaştım, üstelik datasheet de yazan rms gücüne karşılık aynı güçteki ve empedansta hoparlörlerde, güç kaynağınızın köprü doğrulmasının çıkışına paralel 1kiloohm direnç koyarsanız daha düzgün dc alırsınız, gerekirse ferrid bobin ekleyip, liner sabit voltaj reğülatöründen geçirip beslerseniz şebeke gürültüsüde büyük oranda azalmış olur başarılar..

Test etme konusunda pek becerikli değilim. Özellikle osiloskop ile aram iyi değil :)

Bir sonraki lm1875 projem biraz daha kapsamlı olacak. Amfiye bluetooht ve arduino dahil ederek biraz akıllı hale getirmeyi düşünüyorum. O projeyi bitirdikten sonra Timur abiye gönderip test etmesini rica edeceğim. Onda test için bütün cihazlar ve bilgi var.

Benim mouser'dan getirttiğim LM1875 lerin üreticisi Texas Instruments diyor. Onların dediğine inanılırsa halen üretiliyor demektir.

1638632396321.png

Aslında benim de bir amfi yapma projem var, ama bu audio için değil. ± 300 VDC ile çalışacak ve AC güç kaynağı olarak kullanılacak :dusun2:

Test etme konusunda pek becerikli değilim. Özellikle osiloskop ile aram iyi değil :)

Bir sonraki lm1875 projem biraz daha kapsamlı olacak. Amfiye bluetooht ve arduino dahil ederek biraz akıllı hale getirmeyi düşünüyorum. O projeyi bitirdikten sonra Timur abiye gönderip test etmesini rica edeceğim. Onda test için bütün cihazlar ve bilgi var.
test etmenizi tavsiye ederim hocam, devre başta güzel calışsada sonradan bazı sorunlar çıkarabiliyor maalesef, o yüzden hocalarımıza danışmanız çok iyi olmuş, bu iş göründüğünden çok daha derin bir iş ve tecrübe çok önemli, arkadaslarin tecrubeleri benim için önemli, bu entegreleri hi-fi leri yani 3 yıldır test ediyorum, hiç beklemediğim yan etkiler ortaya çıktı, bende tecrübelerimi yazıyım; ilk başta şasenizin mutlaka yıldız topoloji ve kalın , sert kesit bir kablo olması lazım, pcb için çok kalın çizilmeli,giriş sinyal kablolarıda kalın olmalı böylelikle empedans ve şasi problemlerinizi minumuma indirirsiniz, ampli kazancını biraz azaltmanızı tavsiye ederim, beslemeniz tam regüle, yükte çökmeyen voltaja sahip olmalı,smps den uzak durmanız iyi olmuş ucuz smps aşırı gürültü üretiyor, ben o gürültüye 1 saat anca dayanabildim :) tam gürültüsüz smps çok pahalı anlattıklarınıza bakılırsa,siz metot çalışıyorsunuz belli böylece sisteminiz daha kaliteli ve dayanıklı olacaktır

Last edited by a moderator:

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back