Fizik problemi.

Merhaba üstadlar:
X ekseni yatayında, 1000 kg tekerlekli bir yük çeken bir motor, y ekseni dikeyinde iple bağlı kaç kg lık bir yük çekerse aynı güce eşit olur. Formülü nedir?
X ekseninde sadece tekerlek sürtünmesi var.

Son düzenleme:
Soru net bir şekilde sorulmadığı için cevap vermek de mümkün değil. Y ekseninde iş yapılması için oradaki kuvvetin 1000 kg yükün ağırlığından fazla olması lazım. Yani yükü havaya kaldıracak ve yükseltecek. Ama X ekseninde iş yapılması için çok daha az kuvvet yeterlidir (tekerlek sürtünmesinden fazla olması yeterlidir). Güç de birim zamanda yapılan iş olduğuna göre, bunların eşit olması mümkün değil.

Soru net bir şekilde sorulmadığı için cevap vermek de mümkün değil. Y ekseninde iş yapılması için oradaki kuvvetin 1000 kg yükün ağırlığından fazla olması lazım. Yani yükü havaya kaldıracak ve yükseltecek. Ama X ekseninde iş yapılması için çok daha az kuvvet yeterlidir (tekerlek sürtünmesinden fazla olması yeterlidir). Güç de birim zamanda yapılan iş olduğuna göre, bunların eşit olması mümkün değil.
o zaman şöyle sormalıyım;
X ekseni yatayında, 1000 kg tekerlekli bir yük çeken bir motor 5 amper çekiyorsa , y ekseni dikeyinde iple bağlı kaç kg lık bir yük çekerse aynı ampere eşit olur. Formülü nedir?
X ekseninde sadece tekerlek sürtünmesi var.

DC motorlarında tork ve motor akımı arasında az çok doğru orantılı bir ilişki vardır. Tork, motor yapısına ve manyetik alanın şiddetine göre değişen bir katsayı ile akımı çarparak elde edilebilir. Katsayı deneysel olarak bulunabilir.

T = k * I

Ama AC motorlarda işler daha değişik, ayrıntıları bilmiyorum.

T = 1.5 * 5 = 7.5 N/m

X ekseninde yükü hareket ettirmek için tekerlek sürtünmesinden fazla bir kuvvet uygulaman yeterli. Y ekseninde yükü hareket ettirmek için ağırlığını yenen bir kuvvet uygulaman gerekir. Yerçekimi ivmesini 10 alırsak, 10000 N kuvvet gerekir.

X ekseninde yükü hareket ettirmek için tekerlek sürtünmesinden fazla bir kuvvet uygulaman yeterli. Y ekseninde yükü hareket ettirmek için ağırlığını yenen bir kuvvet uygulaman gerekir. Yerçekimi ivmesini 10 alırsak, 10000 N kuvvet gerekir.
Hocam aynı amperde akım çekmesi için y eksenine kaç kg yük koymak gerekir?

Valla ben senin neyi anlamadığını anlamadım :D Motorun aynı akımı çekmesini istiyorsan, aynı yükü koyman lazım.

Valla ben senin neyi anlamadığını anlamadım :D Motorun aynı akımı çekmesini istiyorsan, aynı yükü koyman lazım.
Hocam diyorum ki: Bu 3 bilinmeyenli bir denklem olsun ve bilinmeyenlerden 2 sini kafadan atalım. Sonuç ne çıkar? Y ekseninde X e göre daha az kg yük koymak gerekmez mi 5 amper akım çekmesi için. Bende anlamadım neyi anlamadığımı?

Yatayda sürtünme katsayısı ne bilinmediği için motor ne kadar yük uyguluyor bunu bilemeyiz , bunu bulmak için 1000kg yük ile çekici ip arasına ağırlık ölçen bir kantar koyarsın bu sayede çekici 5A akım ile kaç kilogram yük uyguluyor bulabilirsin.

Diyelim kantar 100kg gösteriyor o zaman 5Amp ile 100kg lık bir güç verebiliyor demektir , Y ekseninde de 5Amper ile 100kg lık bir yuk taşıyabilirsin demektir. Tabi ilk kalkış gücü var ama hareket başladığı zaman sıfır olur bu güç.

Yatayda sürtünme katsayısı ne bilinmediği için motor ne kadar yük uyguluyor bunu bilemeyiz , bunu bulmak için 1000kg yük ile çekici ip arasına ağırlık ölçen bir kantar koyarsın bu sayede çekici 5A akım ile kaç kilogram yük uyguluyor bulabilirsin.

Diyelim kantar 100kg gösteriyor o zaman 5Amp ile 100kg lık bir güç verebiliyor demektir , Y ekseninde de 5Amper ile 100kg lık bir yuk taşıyabilirsin demektir. Tabi ilk kalkış gücü var ama hareket başladığı zaman sıfır olur bu güç.
Ama Hocam. X ekseninde yer çekimi etkisi çok zayıf. Ama y ekseninde full. Onu nereye koyacağız?

Ama Hocam. X ekseninde yer çekimi etkisi çok zayıf. Ama y ekseninde full. Onu nereye koyacağız?

F=M.a
Basit görünse de ikinci dereceden diferansiyel denklem.

Yatayda sabit hızla çekilen yük ile motor arasına dinamometre konulur.Dinamometrede okunan değer örneğin 5000N ise F yerine 5000 yazılır.
a ise yer çekimi ivmesi.genellikle 10 kabul edilir.Yerden yükseldikçe değeri azalır.a yerine 10 yazılır

m ise kütledir.Yani y ekseninde sabit hızla 500 kg yük kaldırabilir.

Tabi yatay ve dikey eksende bu sabit hıza ulaşmak için ekstra bir kuvvet daha eklenecektir geçici olarak.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back