FNIRSI 1014D osiloskop alınır mı?

ozel2612

Üye
Bende bu osiloskobu almayi dusunuyorum Amazonda 3185TL kullanan arkadaslar tavsiye edermisiniz gercekten 100MHz olcebiliyormu olcen oldumu? Ayrica aklimda Hantek DSO2C10 da var

Aşağıdaki youtube kanalında incelemesi yapılmış. Bant genişliği sadece 30 MHz. Bellek miktarı sadece 240 bin nokta. Frekansa bağlı olarak rastgele DC offset biniyor sinyale. Trigger özellikleri çok kısıtlı. Genlik hatası %5. Yazılımsal trigger kullanıyor herhalde, o yüzden stabil bir sinyal görüntüsü elde etmek mümkün değil. Protokol çözümleme yok.

İncelemeyi yapanın yorumu "Ben şahsen bu osiloskoba 3 metrelik sırıkla dahi dokunmam"

aynı kanalda DSO2C10 un incelemesi de yapılmış. Arada gece ve gündüz kadar fark var.

Aşağıdaki youtube kanalında incelemesi yapılmış. Bant genişliği sadece 30 MHz. Bellek miktarı sadece 240 bin nokta. Frekansa bağlı olarak rastgele DC offset biniyor sinyale. Trigger özellikleri çok kısıtlı. Genlik hatası %5. Yazılımsal trigger kullanıyor herhalde, o yüzden stabil bir sinyal görüntüsü elde etmek mümkün değil. Protokol çözümleme yok.

İncelemeyi yapanın yorumu "Ben şahsen bu osiloskoba 3 metrelik sırıkla dahi dokunmam"

Baya uzun zaman önce yerli imalat bir elektriksel cihazı forumun birinde baya eleştirmiştik . Hemen forumla iletişime geçip baya sağlam bir fırça atmış ve mesajların silinmesini falan talep etmişler . Forum yöneticisi arkadaş sağolsun durum böyle böyle diye bize bilgi vermişti cep telefonunda. Gerçi büyük firmaların yapacağı işler değil bu . Aklıma o geldi .

Bende bir tane 100 MHz el tipi (1C15) olanı var. 500 M örnek/sn. tek kanal. Bu cihaz da onun iki kanallı versiyonu (1 G örnek/sn) gibi görünüyor. Pilli ve sahada çok basit işler için yeterli. Ancak ortalama bir masaüstü bir osiloskop ile karşılaştırmak zor.

Bütçeniz bu civardaysa, FNIRSI'nin üzerine kargo, gümrük vs gibi masraflar da ekleneceğini düşününce tavsiyem 5000 TL civarına ikinci el bir Rigol DS1054z, ya da DS1074z filan bulmaya çalışın. 4 kanal, 100 MHz (kolayca opsiyonlar kırılabiliyor), serial decoder vs bir çok özelliği olan güvenilir bir cihazınız olur.

Yine de siz bilirsiniz ama bence o zaman kesin 4 kanal alın. Çok dua edersiniz sonra :)

Teknik verilerine baktım şimdi. %+-5 voltaj tutarlılığı diyor. Yani sinyali ölçtüğünüzde 3.20 v gördünüz. 3.04 da olabilir, 3.36'da.
100 MHz frekans tanımı çok göreceli, tek başına bir anlam ifade etmiyor. Dijital devrelerle uğraşacaksınız. Muhtemelen kare dalgaları ölçeceksiniz. 100 MHz kare dalgayı düzgün görebilmeniz için en az 400-500 MHz bank genişliği olan bir cihaz gerekir.

Yine de siz bilirsiniz ama bence o zaman kesin 4 kanal alın. Çok dua edersiniz sonra :)

Teknik verilerine baktım şimdi. %+-5 voltaj tutarlılığı diyor. Yani sinyali ölçtüğünüzde 3.20 v gördünüz. 3.04 da olabilir, 3.36'da.
100 MHz frekans tanımı çok göreceli, tek başına bir anlam ifade etmiyor. Dijital devrelerle uğraşacaksınız. Muhtemelen kare dalgaları ölçeceksiniz. 100 MHz kare dalgayı düzgün görebilmeniz için en az 400-500 MHz bank genişliği olan bir cihaz gerekir.
Hocam sizlerin yorumları çok bilgilendirici teşekkür ederiz. Hantek DSO2C10 için yorumunuz nedir ?

Hiç incelemedim inanın. Ama giriş seviyesi için DS1054z hiç fena değil. Ben normalde Siglent SDS2104X Plus kullanıyorum. İkinci cihaz olarak DS1054z aldım geçenlerde. İncelemelerden ve youtube videolarından tanıyordum zaten. Biraz kurcalayınca maliyetine (Siglenti'n 8'de birine filan geldi) göre çok da beğendim. Bildiğim kadarıyla dünyada şimdiye karad en fazla adet satılmış olan osiloskop.

Biraz maliyetli ama öğrenci için de Analog Discovery 2 (16 bit, 100 MSa/sn, 20-30 MHz) şiddetle tavsiye olunur. Çok şey öğrendim sayesinde.

eevblogda DSO2X1X konusuna hızlıca bakınca FNIRSI'yi de içeren şöyle bir mesaja denk geldim:

"
Well if the assumption about the ADC hardware is correct it is capable of doing 1GSa/s. That makes it less of a lie compared to the FNIRSI-1013D and 1014D. They have 1GSa/s printed on the front, but only have 100MSa/s per ADC hardware in there. With 2 ADC's per channel still only 200MSa/s. Also on the back of the device a label that states 240Kbits of sample memory, which is also false because most of the time it only uses 1500 bytes (12000 bits) per channel.

So FNIRSI is a bigger liar then Hantek
"

Hantek kesinlikle donanım olarak daha iyi. Kırılarak DSO2D15 modeline de yükselebiliyor gibi. Ama yazılım hatalarından filan çok şikayet var.

Hala tercihim ikinci el 4 kanal Rigol DS1000 serisi olur. Bulabilirseniz Plus (sinyal jeneratörlü) olanı. Ya da bütçe yetiyorsa Siglent SDS1104X-E de çok beğeniliyor.

Daha çok bütçe varsa da Siglent SDS2104X Plus.

eevblogda DSO2X1X konusuna hızlıca bakınca FNIRSI'yi de içeren şöyle bir mesaja denk geldim:

"
Well if the assumption about the ADC hardware is correct it is capable of doing 1GSa/s. That makes it less of a lie compared to the FNIRSI-1013D and 1014D. They have 1GSa/s printed on the front, but only have 100MSa/s per ADC hardware in there. With 2 ADC's per channel still only 200MSa/s. Also on the back of the device a label that states 240Kbits of sample memory, which is also false because most of the time it only uses 1500 bytes (12000 bits) per channel.

So FNIRSI is a bigger liar then Hantek
"

Hantek kesinlikle donanım olarak daha iyi. Kırılarak DSO2D15 modeline de yükselebiliyor gibi. Ama yazılım hatalarından filan çok şikayet var.

Hala tercihim ikinci el 4 kanal Rigol DS1000 serisi olur. Bulabilirseniz Plus (sinyal jeneratörlü) olanı. Ya da bütçe yetiyorsa Siglent SDS1104X-E de çok beğeniliyor.

Daha çok bütçe varsa da Siglent SDS2104X Plus.
Üstadım amatör çalışmalar için şunlar nasıl olur ?

Üstadım amatör çalışmalar için şunlar nasıl olur ?
Neye ihtiyaç olduğuna göre değişir elbette. Kötü osiloskop diye birşey yok, daha iyi osiloskop diye bir şey var bence. En kötü osiloskop bile bazı durumlarda hayat kurtarıyor.

Ancak bu ucuz çin işi cihazların üzerind eyazana pek güven olmuyor. Öyle olunca da başka ürünle karşılaştırırken yanıltıyor alıcıyı.

1662591005812.png

Örneğin bu cihazın başlığında 200 MS/s yazıyor. Detaya bakınca aslında 48 MSa/s olduğu ortaya çıkıyor. Sinüs dalgası için Nyquist teorisine göre maksimum 24 MHz, önerilene göre de maksimum 12-15 MHz sinüs sinyali görüntüleyebilirsiniz. 60 MHz imkansız. Kare dalgaya gelince de çok daha fazla düşer o değer. Sinüs gibi görmeye başlarsınız. Dijital sinyalde MHz konusu biraz karışık. Harmonikler, yükselme süreleri vs işin içine giriyor.

Ayrıca osiloskopun bant genişliği aslında ölçebileceği sinyalin sınırı değil. Ölçümün 3 dB yani orjinale kıyasla kaylaşık %30 zayıfladığı frekans seviyesi Yani 100 MHz bir osiloskop ile örnekleme hızı (MSa/s yeterli olduktan sonra) 200 MHz sinüs dalgasını görebilir ve ölçebilirsiniz. Frekans doğru olur ama genliği (+-voltaj) yanlış olur.

Sadece osiloskop ile de bitmiyor. Bunun yanında probun yükselme-düşme süresinin, kapasitansının da etkisi var ölçüm sınırına. Örneğin -3dB sınırı tam 100 MHz olan bir osiloskopumuz olsun. Probumuzun da -3dB sınırı tam 100 MHz olsun. Bu cihaz ile bu probu kulandığınızda -3dB sınırınız 100 MHz'den daha düşük olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,985
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back