forum geneli uzmanlık listesi

czorgormez

Temporary user
forumda yukarıya sabitlenmiş bir başlık olsa ve bu başlık altında herkes kendine güvendiği-bilgili olduğu konuların kısa bir listesini yapsa. yardıma ihtiyacımız olduğunda veya aklımıza bir fikir geldiğinde kime neyi danışabileceğimiz konusunda faydalı olur diye düşünüyorum. burada hiç konusu geçmediği için tahmin etmediğimiz konularda bilgili-tecrübeli insanlar çıkacağını tahmin ediyorum.

Birçok forum ilk kayıtta bir "Tanışma" bölümüne bir kendini tanıtma mesajı atmayı zorunlu kılıyor. O mesajı yazmadan başka bölümde mesaj yazamıyorsun. Belki öyle bir bölüm açıp herkesten kendini tanıtan bir mesaj isteyebiliriz. Böylece herkes uzman olduğu konuyu belirtebilir.

Yalnız bunu yapmanın sakıncaları da var. Ben hatırlıyorum daha önce bir linux forumuna üye idim. "İleri Linux" diye bir bölüm vardı. Yeni kaydolan HERKES, ama gerçekten herkes, soracağı soruyu o bölümde soruyordu "buradakiler bu işten anlıyor" diye :katil2: Yönetim kimseye laf anlatamadı, sonunda da o bölüm kaldırıldı.

bu sistem mükemmel işlemeyecektir ama denemeden de nasıl gideceğini bilemeyiz.

O zaman Tanışma diye bir bölüm açalım. İlk üye olan kişiye de otomatik özel mesaj gitsin "Tanışma bölümünde kendini biraz tanıt" diye. Ama nasıl yapılacağına bakmam lazım. Teknik olarak mümkün ama prosedürünü bilmiyorum.

O zaman Tanışma diye bir bölüm açalım. İlk üye olan kişiye de otomatik özel mesaj gitsin "Tanışma bölümünde kendini biraz tanıt" diye. Ama nasıl yapılacağına bakmam lazım. Teknik olarak mümkün ama prosedürünü bilmiyorum.
aslında bu profile post olarak var. ama sıkıntı şurada başlıyor. örneğin ben fpga konusunda bir fikir danışacağım tek tek bütün profilleri gezip bakamam, geçmiş postlara bakıp kim ne biliyor fikir edinebilirim ya da bir soru başlığı açabilirim. ama bu soruyu benim hedeflediğim kişi görmeyebilir. konunun muhatabını biliyor olsam onu tagleyerek bu soruyu sorabilirim ve yanıt alma olasılığım artar diye düşünüyorum.

ben zamanında tag önerisinde bulundum ama çok dikkate alınmadı galiba ne uzun yazılara gerek kalırdı nede yeni bölüm açmaya forum kalabalık oldukça takip edemiyorsun kim ne konuda çalışıyor/çalışmak istiyor

Tanışma bölümü açarsak sadece o bölümde arama yapılabiliyor. Ama ben şahsen birisini tagleyerek soru sormak istemem. Öyle yapınca, niyetin öyle olmasa da karşıdakine "başka kimsenin bu konuda cevap verebileceğine ihtimal vermiyorum, verse ancak bu kişi verir" demiş oluyorsun. Böyle olunca da, taglediğin kişi sorunun cevabını bilmiyor, ama başkası biliyorsa cevap yazmayabilir, çünkü "muhatap alınmadım" diye hissedebilir.

forumda yukarıya sabitlenmiş bir başlık olsa ve bu başlık altında herkes kendine güvendiği-bilgili olduğu konuların kısa bir listesini yapsa. yardıma ihtiyacımız olduğunda veya aklımıza bir fikir geldiğinde kime neyi danışabileceğimiz konusunda faydalı olur diye düşünüyorum. burada hiç konusu geçmediği için tahmin etmediğimiz konularda bilgili-tecrübeli insanlar çıkacağını tahmin ediyorum.
foruma girerken "yerli ve milli linkedin'imize hoşgeldiniz" popup'u çıksa daha güzel olur :)
şakası bir yana bu tarz sosyal mühendislik işleri insanların baskı altında hissetmesine neden olur

ben zamanında tag önerisinde bulundum ama çok dikkate alınmadı galiba ne uzun yazılara gerek kalırdı nede yeni bölüm açmaya forum kalabalık oldukça takip edemiyorsun kim ne konuda çalışıyor/çalışmak istiyor
tag güzel bir fikir. fpga,rf,audio,analog... ama şu da var sabit taglerle olmaz. ben kendi alanımda tag ekleyebiliyor olmalıyım. mesela DVB konusunu biliyorum ama bu konuda hazır tag olmaz. tagin bir dezavantajı da her bir mesajın altında gereksiz kalabalık yapacak.

Bu arada kullanıcı adının altındaki bölümü de özelleştirmek mümkün. "Aktif Üye" yerine "FPGA Nerd" diyebilirsin mesela :D

uzmanlar genelde mütevazi olur. çoğu kendini uzmanım diye etiketlemez bence.
zorla yaptırmak lazım :D

Ayrıca imza tanımlamak da mümkün. Mesela benim uzmanlık alanlarımdan birisi talaş imalatı :D

abi hemen kızma yav benim listem de de var t12 şarj soketi vs değiştirirken yetmiyor buna geçebilirim ileri ki safhada

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back