Daha önce kazıma yöntemi ile PCB yapımı için giriştiğim CNC işinden elimde bir bilyalı mil vardı. Onu ben 16 mm diye hatırlıyordum. Şimdi baktım 12 mm. Bunu kullanabilirim.

IMG_20200623_130227.jpg

Evet hatve olayında da Murphy'yi bekliyorum zaten. Şu anda kullanılan milin hatvesini bilmiyorum ama 2 mm ye benziyor. Yeni mil 4 mm hatveli olacak. Ya bir yerde bir ayar değişecek yada bu repetier firmware'in kaynak kodu değişip tekrar derlenecek. Kod işin içine girince ben zaten direkt Marlin'e geçeceğim. Bundan sıtkım sıyrıldı zaten :kizgin2:

Pc yazılımda step ayarları vardır heralde... Bazen programda doğrdan olmasada config dosyalarında olabiliyor.

Sürücü kısmında ayar değişikliği ihtiyaç olmayabilir ama yinede bulaşmışken kontrol etmende fayda var. Sendeki sürücü şunlara benzer olmalı ;

https://www.google.com/search?q=drv...VskIsKHdhJDEYQ_AUoAXoECA4QAw&biw=1680&bih=858

Şurda da configurasyon var ;

1592913683440.png

Daha önce kazıma yöntemi ile PCB yapımı için giriştiğim CNC işinden elimde bir bilyalı mil vardı. Onu ben 16 mm diye hatırlıyordum. Şimdi baktım 12 mm. Bunu kullanabilirim.

4333 eklentisine bak
Bu 5mm hatve olmalı. Mevcut olanın hatvesinide tespit edebilirsen rahat ayarlamayı oranlayarak rahat yaparsın. Tezgahın üzerindeki hatveyi tespit etmek için en basit yoldan motoru elinle 1 tur çevir z ilerlemesini ölç. Hatve muhtemel tam sayı olacağı için 360 yerine 350 derece de çevirsen anlarsın kaç olduğunu...

Dediğin gibi denedim. komparatör tur sayısını saydım. Tam tur hakkaten 5 mm gibi.

Ama buna bakarken sanki problemin asıl kaynağını da keşfetmiş olabilirim :D

IMG_20200623_155038.jpg

Z milini step motora YAYLI bir kaplin ile bağlamışlar. Bu durumda Z ekseni bu yay üzerinde asılı vaziyette duruyor. Z eksenini taşıyan lineer kızaklar da herhalde biraz sıkı, böyle olunca da bu yay çok büyük bir hata kaynağı. Bu kaplini sökeceğim, tornada yaysız bir kaplin yapıp takacağım.

Evet kaplini söktüm. Bir tarafı 5 mm diğer tarafı da 8 mm.

IMG_20200623_183218.jpg

Dogru diyorsun oyle olmamali ama ne. Kadar ekmek o kadar kofte misali rekabet yuzunden maliyetten kacmislar. Kaplin yataklamadan (rulman) sonra olmali. Yaysiz kaplin dedigin nedir? Kaplini kendin yapman zor. Duz parca yaparsin ancak oda kaplin olmaz. :D

Kendi kaplini yaylı. Ben rijit yapacağım. Yani bir tarafına 8 mm delik diğer tarafa 5 mm delik. Sonra da yanlardan setiskur bağlantı delikleri olacak.

Aslında maliyetten kaçma da değil, bu yaylı kaplinler çok pahalı. Ama bu uygulama için anlamsız. Tablanın kendisi baya ağır 4 kg gibi. Bu yaylı kaplinin üstüne yüklenince işte sonuçta adım attırınca bazan atmıyor, bir adım daha attırınca son iki adımı birden atıyor falan.

Hmm şimdi düşünüyorum da, sürekli yavaş Z hareketi yaptırıyordum. Ama komparatör iğnesi sürekli bir hareketle ilerlemiyordu, atlaya atlaya gidiyordu. Bu da sorunun yaylı kaplinden kaynaklandığının bir belirtisi bence.

Z somunu yaylı bile değil, normal düz pirinçten yapılmış. Ama tabi bu uygulama için boşluklu olması bir sorun teşkil etmiyor. Tablanın kendi ağırlığı bütün boşluğu alıyor.

IMG_20200623_192738.jpg

Ben gene de B planı olarak bilyalı somun ve mili de hazırlayacağım.
IMG_20200623_192750.jpg

Kendi kaplini yaylı. Ben rijit yapacağım. Yani bir tarafına 8 mm delik diğer tarafa 5 mm delik. Sonra da yanlardan setiskur bağlantı delikleri olacak.

Aslında maliyetten kaçma da değil, bu yaylı kaplinler çok pahalı. Ama bu uygulama için anlamsız. Tablanın kendisi baya ağır 4 kg gibi. Bu yaylı kaplinin üstüne yüklenince işte sonuçta adım attırınca bazan atmıyor, bir adım daha attırınca son iki adımı birden atıyor falan.

Tam aktaramamisim. Resim ekliyorum. Milin uzerindeki kaplin ile bilyali somun arasindaki yataklama sende yok. Norrmalde kaplin olmadan vidali mil iki bastan yataklandiktan ve boslugu alindiktan sonra kaplin takilir. Boylece kaplin uzerinde ekstra baski olmaz.

Kaplinin amaci motor ekseni ile vidali mil ekseni arasindaki kacikliklari tolere etmek. Bu kaplinin esnekligi sayesinde olur. Duz parca islersen ve eksen kacikligi varsa ki illa az yada cok olur. Sistem kasintili calisir. Bu kasinti motor milini ve rulmanlari yorar. Bir sure sonra motor mili metal yorgunlugundan kirilir. Ancak 7/24 z eksenini cakistirmadigin icin sikinti yasayanacak tarih senin icin epey uzakta olabilir.

Ekler

• Ball-Screw-Support-Grind-Rotating-Nut-Ball-Screws-for-CNC-Axis.jpg
    Ball-Screw-Support-Grind-Rotating-Nut-Ball-Screws-for-CNC-Axis.jpg
    114.7 KB · Görüntüleme: 166
Bu yazıcıda Z milinin iki tarafı da yataklı değil. Alt tarafı kaplin tutuyor, üst taraf boşta. Ayrıca tablanın arkasında şu anda var olan pirinç somun da gevşek monte edilmiş. Bu durumda kasıntı yapacak, zorlanacak hiçbirşey yok. O yüzden diyorum bu kaplin anlamsız diye.

Esasında iki tarafın da yataklandığı CNC tezgahlarda motor o kadar iyi hizalanır ki anlamlı bir kaçıklık olmaz. Orada kaplin kullanılıyorsa onun tek amacı aşırı zorlanma olursa kaplinin kendini feda etmesi ve mekanizmayı koruması.

Bu yazıcıda Z milinin iki tarafı da yataklı değil. Alt tarafı kaplin tutuyor, üst taraf boşta. Ayrıca tablanın arkasında şu anda var olan pirinç somun da gevşek monte edilmiş. Bu durumda kasıntı yapacak, zorlanacak hiçbirşey yok. O yüzden diyorum bu kaplin anlamsız diye.

Sistemi gormeyince aciktan gazel okuyorum iste. :D

Dedigin gibi olur o zaman.

Esasında iki tarafın da yataklandığı CNC tezgahlarda motor o kadar iyi hizalanır ki anlamlı bir kaçıklık olmaz. Orada kaplin kullanılıyorsa onun tek amacı aşırı zorlanma olursa kaplinin kendini feda etmesi ve mekanizmayı koruması.

Teoride oylede bizde pek oyle degil vidali milin uclarini salgisiz isleyen tornaci gormedim daha.

Bu arada ısıtıcı tablanın altı şu şekilde. Sanki aluminyumun üzerine bir çeşit yassı rezistans tutturmuşlar.

IMG_20200623_213544.jpg

Veya belki şu da olabilir: Aluminyum plakanın üzerine ısıya dayanıklı, yalıtkan bir kat boya, sonra serigrafi yöntemi ile rezistans görevi yapacak macun, sonra üzerine gene ısıya dayanıklı yalıtkan boya ...

Yazışmalarınızı okuyorum da hayran kaldım film konusu gibi maşallahınız var yaşım küçük olsa bu işlere girişip öğrenmek isterdim

Bu konuyu görüp yazıcıların kaplinleri nasıl çalışıyor diye araştırırken şöyle bir video buldum:

Burada arkadaş kaplinin içine bilye atarak yük taşıyabilmesini sağlamış.

Yazışmalarınızı okuyorum da hayran kaldım film konusu gibi maşallahınız var yaşım küçük olsa bu işlere girişip öğrenmek isterdim

İşi iyice öğrenmek için benim yaptığım gibi baş belası bir yazıcı al ve onu adam et. Bundan daha iyi öğrenme şekli olmaz herhalde :)

İşin şakası bir yana rhino3dprinter sitesinde Prusa i3 ün demonte seti satılıyor. Parça parça alıp o yazıcıyı oluşturabilirsin. Prusa ilk icat edilen 3d yazıcılardan ve çok iyi bir üne sahip.

Bu konuyu görüp yazıcıların kaplinleri nasıl çalışıyor diye araştırırken şöyle bir video buldum:

Burada arkadaş kaplinin içine bilye atarak yük taşıyabilmesini sağlamış.

Evet hakkaten bu da yaylanan yatak sorununu çözebilir. Bir bilya alıp deneyeyim bakalım :)

Yav ben en iyisi nefesi kuvvetli bir hocaya gidip kendimi okutayım :cheeky5: Bir uğursuzluktur gidiyor.

Bugün bilyalı somun ve rayı birleştirdim, ama somun zor dönüyor. Somunu çıkardım ve topları saydım, bir top eksik. 48 top olması lazım 47 top var :kizgin2:

İş bu bilyalı somuna kalırsa nasıl yaparım bilmem. Bu topların ölçüsü de bir acayip. 2.381 mm. Ben şimdi bizim rulmancıyı arayıp "abi 2.381 mm top lazım" desem "hadi lan ordan öyle top ölçüsü mü olur" diye çekişecek. Veya zaten rakamı idrak edemeyecek. "381 mm top mu olur lan? futbol topu mu bu?"

Neyse, 6 mm bilya topu aldım yukarıdaki videoda söylenen metodu denemek için. En kısa zamanda mevcut yaylı kaplin ile deneyeceğim. Olmazsa yeni rijit kaplin yapacağım. o da olmazsa bilyalı somun ve rayın sorununu çözüp onu kullanacağım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back