Vidali mil ve somunu bir araya getirken top düşürdüğüm, kaybedip eksik taktığım oldu ama sıkışma vs sorunu yaşamadım. Yağlasaydın iyice :cheeky2:

Vidali mil ve somunu bir araya getirken top düşürdüğüm, kaybedip eksik taktığım oldu ama sıkışma vs sorunu yaşamadım. Yağlasaydın iyice :cheeky2:

Top düşürmediğime eminim. Eksik takınca doğru çalışır mı bu yav? Yağ olarak tabi gres kullanmadım, içinde biraz kızak yağı vardı :)

Top düşürmediğime eminim. Eksik takınca doğru çalışır mı bu yav? Yağ olarak tabi gres kullanmadım, içinde biraz kızak yağı vardı :)

Bende sorun cikmadi diye hatirliyorum. Olmadi yarin arkadaslara sorarim onlarin tecrubesi daha cok. Ancak sundan eminim Lineer arabalarda da top dusurdugum oldu ve bir eksik sorunsuz calisti. (Bu arada elinde lineer araba varsa bir ihtimal topu uyabilir) vidali milde de atiyorum 48 topun 8 i devir daim kanalinda olsa sistem 40 top uzerinde yuvarlaniyor. Sende 39 uzerinde yuvarlanacak bence ciddi bir kayip olmaz. Bol yagli dene calismali... Bu arada toplari nasil saydin hepsini doktun mu?

İş bu bilyalı somuna kalırsa nasıl yaparım bilmem. Bu topların ölçüsü de bir acayip. 2.381 mm. Ben şimdi bizim rulmancıyı arayıp "abi 2.381 mm top lazım" desem "hadi lan ordan öyle top ölçüsü mü olur" diye çekişecek. Veya zaten rakamı idrak edemeyecek. "381 mm top mu olur lan? futbol topu mu bu?"
IMG_20200624_234145.jpg

2.39 mm işini görürse nere bulacağını biliyorum ama söylemem :p Ben bunları bir rulmandan uçları değişen minik tornavidanın misketi dağıldığında sökmüştüm. Elimde 4-5 tane daha var. Kesin hatırlamıyorum ama çok yüksek ihtimalle bu rulman bozuk HDD'nin içinden çıkmadır. Kargonu bugün gönderdim sana ama işini görürse bendeki misketleri da ayrıca gönderebilirim.

2.39 mm işini görürse nere bulacağını biliyorum ama söylemem :p Ben bunları bir rulmandan uçları değişen minik tornavidanın misketi dağıldığında sökmüştüm. Elimde 4-5 tane daha var. Kesin hatırlamıyorum ama çok yüksek ihtimalle bu rulman bozuk HDD'nin içinden çıkmadır. Kargonu bugün gönderdim sana ama işini görürse bendeki misketleri da ayrıca gönderebilirim.

Tamam işte bendeki o :D Aslında o 2.381 mm ama senin kumpasın ölçüm çözünürlüğü/doğruluğu o değeri ölçmeye uygun değil. Neyse iş o noktaya gelince senden isterim o topları ...

Bende sorun cikmadi diye hatirliyorum. Olmadi yarin arkadaslara sorarim onlarin tecrubesi daha cok. Ancak sundan eminim Lineer arabalarda da top dusurdugum oldu ve bir eksik sorunsuz calisti. (Bu arada elinde lineer araba varsa bir ihtimal topu uyabilir) vidali milde de atiyorum 48 topun 8 i devir daim kanalinda olsa sistem 40 top uzerinde yuvarlaniyor. Sende 39 uzerinde yuvarlanacak bence ciddi bir kayip olmaz. Bol yagli dene calismali... Bu arada toplari nasil saydin hepsini doktun mu?

48 rakamına şöyle ulaştım: Bendeki somunda üç tane yol var (plastik yol makasları 3 tane). yani top sayısı 3'ün katı olması lazım. 47 tane top çıktı içinden, bu durumda toplam 48 top varsa 1 tane eksik demektir. Tabi belki de 51 top vardı ve 4 tane eksik de olabilir, ama daha düşük ihtimal.

Dediğin gibi belki de bir eksik çalışabilir, çünkü iki tane yol full kapasite çalışıyor olacak. Bir yolda sadece eksik var.

48 rakamına şöyle ulaştım: Bendeki somunda üç tane yol var (plastik yol makasları 3 tane). yani top sayısı 3'ün katı olması lazım. 47 tane top çıktı içinden, bu durumda toplam 48 top varsa 1 tane eksik demektir. Tabi belki de 51 top vardı ve 4 tane eksik de olabilir, ama daha düşük ihtimal.

Dediğin gibi belki de bir eksik çalışabilir, çünkü iki tane yol full kapasite çalışıyor olacak. Bir yolda sadece eksik var.
Sordum bizim arkadaslara eksik bilya durumunu. Calismada sorun yok ancak bilyeler arasindaki bosluk nedeni ile bileyelerin birbirine carpmasi sonucu calisirken şikirdama sesleri olacagini soylediler.

3/32" rulmancılar için sıradan ölçü , bulunur .
Bilyeler yuvaya tam doldurulmaz , 1 tane gibi eksik olur
Birbirine tam değecek şekilde sığdırırsanız rahat çalışmaz hatta sıkar kilitlenir( omuz omuza olursa birbirine ters yönde çalışır!).

Yarıklı kaplinler sürekli ve hızlı dönen millerde kullanılmaz ancak el çarkı gibi ara sıra ve yavaş dönenlerde işportacılar tarafından kullanılır.
Hortum ve kelepçe türü çözümler bile ondan iyidir.
Oldham kaplin kullanmanı öneriyorum.
Hatta metalini de lastiğini de kendin yapabilirsin hesaplı olur.
Benzeri tip :
DIY-mini-cnc-router-par-alar-D20-L25-D25-L30-Esnek-ene-r-mcek-Erik-Kaplin.jpg_960x960.jpg

Son düzenleme:
3/32" rulmancılar için sıradan ölçü , bulunur .

Gebze sanayiinde 3 yere sordum yoktu. Ya dediğim gibi oradaki eleman idrak edemiyordur ne dedidiğim, veya belki İstanbul taraflarına gitmek gerekiyor bulabilmek için. Düşünsene 2.381 mm yi anlamayan adama 3/32 rulman topu istiyorum dediğini ... Adam 2 kere 2 yi zor çarpıyor bunu duyunca beyni yanar :D Ama böyle yaygın bir ölçüyü Gebze sanayiinde de bulmayı beklerdim. Gebze bu konuda oldukça gelişmiş bir yer.

Bilyeler yuvaya tam doldurulmaz , 1 tane gibi eksik olur
Birbirine tam değecek şekilde sığdırırsanız rahat çalışmaz hatta sıkar kilitlenir( omuz omuza olursa birbirine ters yönde çalışır!).

Tamam bilyeler tam sıkı sıkıya yerleştirilmez, ama işte o şekilde UYGUN yerleştirilmiş halde 48 top vardı bunda. Yoksa düşünsene, üç tane tıpatıp aynı yol var somunda, ikisinde 16 top varken neden birine 15 top koysunlar? İlk ikisinde 16 top sıkı olmuyorda üçüncüde mi sıkı oluyor?

Yarıklı kaplinler sürekli ve hızlı dönen millerde kullanılmaz ancak el çarkı gibi ara sıra ve yavaş dönenlerde işportacılar tarafından kullanılır.
Hortum ve kelepçe türü çözümler bile ondan iyidir.
Oldham kaplin kullanmanı öneriyorum.
Hatta metalini de lastiğini de kendin yapabilirsin hesaplı olur.
Benzeri tip :

Bakalım şu 6 mm rulmap topu ile deneyeceğim. Olursa şimdilik böyle kullanacağım, 3d yazıcıda basacağım şeyler var. Olmazsa artık diğer alternatiflere bakacağız :)

Çevrede 3 hadi garanti olsun 4 adet , yolda da yedek 3-4 adet .. bile işini görür.
Hepisi bir arada besleme yoluna ne kadar sığdı hah + 4 adet ...
xxx kadar adet , toplam karşılayabileceği nominal yük içindir.
16 da biri kadar az yükleyiverirsin olur biter.
Ne hassasiyeti ne adımı .. o makinenin haberi bile olmaz.

Rulman topu dersen Ramazan topuyla karıştığı için yok diyebilirler.
Piyasadakiler bilye diye tanır.
Çelik var krom var cam var seramik var hatta lastik bilem var.

bir örnek..

Tamam birkaç eksik bilya ile çalışabileceği mantık yapıyor, ama sadece 4 bilya ile çalışması mümkün değil ... Bu sadece yük taşıma meselesi değil.

Diyelim sadece 4 bilya koydun. Hatta hadi diyedim 7 bilya koydun. Bu bilyaların hepsinin gres yağının adhezyonunun etkisiyle birbirlerine yan yana durmayacağının bir garantisi var mı? Yani ne olacak? somunun sol tarafında 7 bilya bir arada, sağ taraf komple boş.

Aş bu problemi .
4 adedi yan yana olsa zaten eksende durmaz bunu anaokulu bebesi bile çözer.
"Çevrede" 3-4 adet sadece mili eksene getirir .
O rakamlar kıyaslayabilesin diye , bir kaç eksik bilyenin derdine düşeceğine işi bitir de bir şeyler yap.
Tabii bu arada, gittikçe ağırlaşıyor sistemin !
Çözeceğim dediğin problem başka türlü çıkmasın karşına ?

Evet dün 6 mm rulman topunu kaplinin içine koydum ve o şekilde tüm tablayı monte ettim. Tablanın hareketinde çok bariz bir iyileşme oldu. Artık 0.1 mm adımları çok temiz ve deterministik olarak yapmaya başladı.

En sonunda 0.01 adımlar da denedim. Onda da istikrarlı olarak bir küçük (0.01 mm den biraz daha küçük) bir orta (0.01 mm gibi) ve bir de büyük (0.02 mm gibi) adım atıyor. Bunun mikrostepten kaynaklandığını düşünüyorum ama emin değilim. Yalnız şu kesin. Yayın yarattığı belirsizlik ve aşırı büyük hata gitti.

Sonra Z sıfırlamayı denedim. Sıfırlama performansı da oldukça iyileşmesine rağmen halen istediğim düzeye gelmedi. Daha önce 0.4 mm olan pozisyonlama hatası 0.1 - 0.2 mm lere düştü. Bu durumda gene Z probunun kendisinden şüphelenmeye başlıyorum.

Youtube'daki bir videoda birisi bu mikroswitch'ler ile deneme yapmıştı 20 mikron gibi hatalarla çalıştığını söylüyordu. O yüzden belki de sorun mikroswitch'den değil de kullanılan servo ve mikroswitch in tümünün yarattığı belirsizlikten olabilir. Çünkü servonın tam olarak her seferinde aynı açıya gelmesi lazım. Bir de mekanizmasının belli bir esnemesi olacak.

Hatta servoyu da inik bırakırsam, son nefesini veren bir canlı gibi arada bir titremeler yaptığını gördüm :D

Bu aşamada BL Touch diye bir sıfırlama probu var. Onunla deneme yapacağım.

Bltouchu çinden sipariş ettim geliyor. Size de bltouch önerecektim ama x eksen sıfırlamasını nasıl yapacaksınız? Eğer çözebilirseniz sapma maksimum 0.003mm dolaylarında gezer.

Bltouchu çinden sipariş ettim geliyor. Size de bltouch önerecektim ama x eksen sıfırlamasını nasıl yapacaksınız? Eğer çözebilirseniz sapma maksimum 0.003mm dolaylarında gezer.

Rhino3dprinter'da vardı BL Touch, dün ısmarladım. Hakkaten o kadar hassas mı o? :oops:

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back