Gömülü sistemlerde fark yaratmak için neler bilmeliyim?

gokhankrsh

Yeni Üye
Abilerim kardeşlerim merhaba. Ben muhendislik ögrencisi 2.sınıf öğrencisiyim. Gömülü sistemlerde ilerlemek ve ileride savunma-havacılik alanlarında çalışmak istiyorum. Arduino, C ve C++'ı orta üstü şekilde biliyorum(Youtubedaki videolardan olduğu kadar). Sizce daha neler yapmalıyım? Neler öğrenmeliyim? Linuxa geçmeli miyim? Çok eski bir laptopum var ona kurabilir miyim? Sizlerin yanıtlarını bekliyorum şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar..

kendini aşacak projeler yapmadığın sürece ilerlemek zor bir yere kadar basit projeler ile pekiştirilir fakat öğrendiğin ve fazlasını gerektiren bir projeye girişmediğin sürece ilerlemek yüzeysel oluyor

Kendi fikrimce linux bu işin ileri seviyesi. İlk önce programlama becerini iyice geliştir algoritma kurma, kullandığın dilin dinamiklerini iyi bilme özellikler üstüne yoğunlaş. İşlemci mimari yapılarını iyi anla. Sektörde kullanılan işlemcilerle çalışmaya devam edebilirsin. datasheet okuma, low level kodlama konularında kendini geliştirebilirsin. Daha sonra ahmetinde dediği gibi projeler yapmaya başla. Proje yaptıkca hatalarını görüp deneyim sahibi olursun. Ama ilk hedefin kullandığın dili iyi bilmek ve algoritma kurma becerilerinin sağlam olması olsun

Mesela nasıl projeler
Mesela savunma-havacılık dedin. Bir yerde görmüştüm ve burada da konuşmuştuk. Havadaki sineğe odaklanıp lazer ile ateş eden bir sistem vardı. Raspberry ve görüntü işleme ile yapılmış bir şeydi. Hem seni zorlar, hemde geliştirir. Onu yaparsan bayağı bir yol almış olursun bence.

Mesela savunma-havacılık dedin. Bir yerde görmüştüm ve burada da konuşmuştuk. Havadaki sineğe odaklanıp lazer ile ateş eden bir sistem vardı. Raspberry ve görüntü işleme ile yapılmış bir şeydi. Hem seni zorlar, hemde geliştirir. Onu yaparsan bayağı bir yol almış olursun bence.
başlangıç için zor proje hatta çok zor ve biraz gömülüden uzakta.

Mesela 7 segment display sürücü,
74hc595 ile yazılımsal pwm,
frekansmetre,
programlanabilir elektrik sayacı,
usbden çalışan gamepad.
Daha çok yazabilirim

Youtube üzerinden baktim fakat ulaşamadım nasil bulabilirim acaba?

başlangıç için zor proje hatta çok zor ve biraz gömülüden uzakta.

Mesela 7 segment display sürücü,
74hc595 ile yazılımsal pwm,
frekansmetre,
programlanabilir elektrik sayacı,
usbden çalışan gamepad.
Daha çok yazabilirim
Bunlar da biraz basit kalıyor açıkcası :)

Ucan bir drone tespit ettiginde onunla carpismak isteyen drone yapabilirsin.
ECU yapmayi deneyebilirsin.

Bunlar da biraz basit kalıyor açıkcası :)
programlanabilir elektrik sayacı basit mi?
en az 50 tane okunabilir yazılabilir register, optik port, akım gerilim watt, kWh, pik akım, pik watt, elektirkği kesme, elektriği açma, fiyat hesaplama, fiyat değeri girme, puant zamanı, tarife değiştirme vs.Bunları hem ekranında gösterecek hem modbusdan söyleyecek hemde optik porttan. bu projeye basit diyebiliyorsan zaten gelişmen gerektiğini düşünemezsin.

programlanabilir elektrik sayacı basit mi?
en az 50 tane okunabilir yazılabilir register, optik port, akım gerilim watt, kWh, pik akım, pik watt, elektirkği kesme, elektriği açma, fiyat hesaplama, fiyat değeri girme, puant zamanı, tarife değiştirme vs.Bunları hem ekranında gösterecek hem modbusdan söyleyecek hemde optik porttan. bu projeye basit diyebiliyorsan zaten gelişmen gerektiğini düşünemezsin.
yanlış ifade ettim kendimi. genel olarak basitti yazdıklarınız 7segment projesi, pwm tasarımı. elektrik sayacına bakacağım.

yanlış ifade ettim kendimi. genel olarak basitti yazdıklarınız 7segment projesi, pwm tasarımı. elektrik sayacına bakacağım.
Hem uzun vadeli çalışacak hemde zorlayacak bir proje.
evinize bağlayıp faturanız ile karşılaştırma yapabilirsiniz faturanızı önceden bilebilirsiniz fazla tüketim uyarısı vs.

Bir işlemci için (STM32 olabilir, pic olabilir, atmel olabilir) bootloader yazmayı deneyin. İşlemciyi tanımamının en güzel yollarından biridir. Fazla masraflı da değildir. Özellikle STM32 için oldukça ucuz bir şekilde halledebilirsiniz. Pic için debug cihazları pahalıdır ama STM32 için STlinkv2 yada stlink v3 yeterlidir.

Diğer taraftan OTA (yada FOTA) olayını öğren. Firmware on the air yani rf / gsm / ethernet vb yollarla firmware güncelleme olayını öğren.

Bir arkadaşım şunu yapmış.
MCU üzerinde versiyon1 kod çalışıyor. versiyon2 kod siteye konuyor. MCU siteye erişip v2 kodu indiriyor. V2 kodu v1 kodun üzerine gelmeyecek şekilde başka bir alana yazıyor. V2 kod MCU üzerinde çalışmaya başlıyor. MCU V2 kodun kilitlenme, doğal olmayan reset, wdt reset vb olayları sayıyor ve puanlıyor. Elde edilen sayı belirli bir kotayı aşarsa MCU kendi kendine V2 kodun bug'lu yada hatalı olduğuna karar verip v1 koda geri dönüyor. Onu çalıştırmaya başlıyor. Siteye tekrar bağlanıp yaptığı işlemin dökümünü yazıyor.

Çok fazla maliyet gerektirmeyecek ama insana saç baş yolduracak işlemler. Gömülü konusunda ilerlemek istiyorsan burası başlamak için iyi bir nokta.

Diğer taraftan gömülü olarak çalışan ama işletim sistemi içeren Raspberry pi, pi zero, Jetson Nano gibi python / c türevleri çalıştıran bir sistemi iyi derecede öğren.
Veritabanı, web request, görüntü işleme, cloud yada Colab gibi güncel platfromlarla bağlantı kurmayı dene.

Yazılımı / gömülü sistemi, insan vücudu gibi düşünürsen; hem parmak uçlarınla sıcaklık, pürüz, kabartı hissedeceksin (MCU ile yapılan low level hassas işler), hem kollarınla bacaklarınla istediğin nesneyi hareket ettirecek yada istediğin yere gideceksin hem de gördüklerini yorumlayıp (Jetson Nano görüntü işleme, Colab vb) ne yapmak istediğine karar vereceksin.

Tek taraflı gömülü (sadece MCU yada sadece Jetson Nano ile görüntü işleme, Cloud, colab ) olabilir ama en güzeli ikisini haberleştirebilmek. Kolay değil ama oldukça eğlenceli.

Son düzenleme:
Başından sonuna kapsamlı bir projeyi tek başına tamamlamadıkça gömülü sistemleri öğrenmiş olmazsın. Projede kullanılacak programı da sıfırdan kendin yazman lazım. Başkasının yazdığı kodu alıp senin işini görecek şekilde masaj yapman sana bu işi öğretmez.

Sana bir örnek proje önereyim. Bir GPS modülü araştır ve satın al. Sonra da bu modülü bir Arduino'ya bağla. Sonra da hız ölçümü yapan bir program yaz. Yani arabaya bu cihazla bineceksin, arabanın hız göstergesi ne diyorsa senin cihaz da aynı hızı göstermeli.

Yani arabaya bu cihazla bineceksin, arabanın hız göstergesi ne diyorsa senin cihaz da aynı hızı göstermeli.
Bunu google maps yapamıyor. Yada benim telefonun gps i dandik. Motorla maps arasında ortalama 20km fak var.

Bunu google maps yapamıyor. Yada benim telefonun gps i dandik. Motorla maps arasında ortalama 20km fak var.
Ben kendi yaptigim GPS'le oynarken arada 1 KM fark vardi. Gerci tomofilim yok, pisikletle denemistim. 28 Km - 27Km cikmisti sonuc. Pisikletin kablolu hiz sayaci 27 derken GPS 28 demisti. Bacaklarim kopmustu denerken tabii 21 vites dag bisikletiyle. Yol bisikleti lazimmis bu tur denemeler icin. :katil2::katil2:

Maps konum tazeleme periyodu sabit olabilir.
Bu durumda düşük hızlı seyir esnasındaki doğruluk ile süratli seyir halinde durum farklı olacaktır. Ortalama bir tazeleme periyodu da sadece bazı aralık için doğru hız tespiti anlamına gelmez mi?

Bu periyodun aracın hızına göre belirlenmesi yerinde olur. Araç hızlı giderken daha sık tazelensin. Fakat hız zaten bilinmiyorsa o nasıl olacak? Yumurta tavuktan...

Garanti kesin tespit olsun diye hızlı tazeleme seçilmişse düşük hızlı seyir esnasında gereksiz aşırı güç tüketimi demektir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: nt
Merhaba,
Bir amatör olarak tavsiyem, algoritma kurma kapasitenizi arttırın, ingilizcenizi geliştirin ve de MCU lara tam hakim olabilmeniz için yeteri kadar da assembly öğreniniz. Havacılık sektörü çok geniş bir elektronik bilgisi ister. Ben sizin yaşınızda olsaydım, şifrelenmiş kodlarla haberleşmeyi kavramaya çalışırdım. Öncelikle MCU ve PC arasındaki haberleşmeyi çözün ve de bu haberleşmeyi şifreli kodlarla yapmaya çalışın. Başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Sevim koş katil geldi :katil1:

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back