Güç kaynağı tasarlayalım

elimdeki hazır güç kaynağı da bu şekilde transistör bazından akım çalar vaziyette tasarlanmış ve onun opampı lm324 ama onda böyle bir sorun yok. bir ihtimal lm358 yerine ne5532 taktım yine aynı. emin değilim ama opampın hızıyla açıklanak gibi değil sanki çeyrek belki yarım saniye.
Süreyi nasıl tespit edebiliyorsun osiloskopsuz? Led testin süper fikirmiş bu arada.

süreyi tespit edemiyorum aslında farazi konuşuyorum. ledin yanışını ve bozuluşunu izleyebiliyorum.
saniyede 24 kare görüyorsak 3-5 kare yakaladıysam 1/5 saniye :katil2:
Görgü tanığının ifadesinde çelişkiler var :) led patlamıyormuydu yaw!

@Endorfin35+ 'in dediği gibi c7 de voltaj regülasyon opampının çıkıştaki gerilimi okumasını geciktiriyor. Bence de J7'nin değerini düşürmek tepki süresini iyileştirebilir.

C5 c6 daha etkili olabilir. C7 referansı stablize ediyor. Bu devrede benim mantığıma ters şeyler var. Normalde npn tr ün base ucunu kaç volt ile sürersen emiterden o kadar çıkış alırsın. Tek zener transistör devresi gibi. Buna göre bu devre en fazla 15v çıkarmalı. Burayı anlamadım.

Normalde npn tr ün base ucunu kaç volt ile sürersen emiterden o kadar çıkış alırsın. Tek zener transistör devresi gibi. Buna göre bu devre en fazla 15v çıkarmalı. Burayı anlamadım.
Opamp beslemesi ile diğer asıl gücü sağlayan sargıların gnd si temelde birbirine bağlı değil. O arada bir alengir dönüyor ama ben de anlamadım. Sanki çıkış gnd si ile +15 arasını ölçsek daha fazla bir voltaj okuyacağız.

C5 c6 daha etkili olabilir. C7 referansı stablize ediyor. Bu devrede benim mantığıma ters şeyler var. Normalde npn tr ün base ucunu kaç volt ile sürersen emiterden o kadar çıkış alırsın. Tek zener transistör devresi gibi. Buna göre bu devre en fazla 15v çıkarmalı. Burayı anlamadım.
Opamplar Q2 üzerinden TIP41 ile bara gerilimini guc transistorlerini sürmek ickn kullanıyor.

Sanirim burada incelik.

C5 c6 daha etkili olabilir. C7 referansı stablize ediyor. Bu devrede benim mantığıma ters şeyler var.
Evet ben c5 ve c6 referans gibi görmüşüm. Şimdi bakınca kafam karışıyor. tl431 "+" çıkış voltajının 2,5V üstünü sağlayacak şekilde bağlanmış. lm358'in besleme voltajının sınırlı olmasını böyle aşmış. Ama garip olan bu halde voltaj regülasyon opamının iki girişi de çıkış voltajıyla birlikte değişiyor. Sağlam hinlik var bu işte. Opamın "-" girişi = [Vout + (2,5*voltaj bölücü) ], "+" girişi ise [(Vout+2,5V)*voltaj bölücü] oluyor.

Evet ben c5 ve c6 referans gibi görmüşüm. Şimdi bakınca kafam karışıyor. tl431 "+" çıkış voltajının 2,5V üstünü sağlayacak şekilde bağlanmış. lm358'in besleme voltajının sınırlı olmasını böyle aşmış. Ama garip olan bu halde voltaj regülasyon opamının iki girişi de çıkış voltajıyla birlikte değişiyor. Sağlam hinlik var bu işte. Opamın "-" girişi = [Vout + (2,5*voltaj bölücü) ], "+" girişi ise [(Vout+2,5V)*voltaj bölücü] oluyor.
C5 ve C6 toplamı TL431'in stabilizasyon kapasitesi, bunlarla oynamak tepki süresini değiştiremez ikisinin toplamı hep 2,5V.
C7 referansı stabilize etmiyor, Vout'a bağlı değişiyor gerilimi. (Vout +2,5V)*Ayar_potu_voltaj_bölücüsü. Çıkış gerilimi de

(Vout +2,5V)*Ayar_potu_voltaj_bölücüsü = Vout+ [2,5*(r10/ (r9+r10) ) ] denklem çözümünden çıkıyor gibi geliyor bana.

Ama neden geç toparlıyor? Bana hala slew rate ve C7'nin etkisi gibi geliyor. C7 de (470 ohm+ ayar potu) ile doluyor, o zaman akım sınırlamadan çıkış c7'nin dolmasından daha yavaş olmalı doğru çalışması için. Ama Voltaj Akım sınırlama modundan çıkınca çok hızlı yükselmiyordur.

emin değilim ama opampın hızıyla açıklanak gibi değil sanki çeyrek belki yarım saniye.
Bence de voltajın ledi patlatacak kadar yükselmesini tek başına slew rate açıklamıyor.

O zaman kontrol Q2 bazından akım çalınarak yapılmıyor mu?
Evet ama mesela 40v çıkış alacaksın. Beyzden çalacağın akım için opamp çıkışının gnd'ye(Vout "-" ) göre 40voltun üzerinde olması gerekir. Burada opamp ayrı trafodan +15V ve -6V gibi bir gerilimle beslenerek sağlanabiliyor.

Evet ama mesela 40v çıkış alacaksın. Beyzden çalacağın akım için opamp çıkışının gnd'ye(Vout "-" ) göre 40voltun üzerinde olması gerekir. Burada opamp ayrı trafodan +15V ve -6V gibi bir gerilimle beslenerek sağlanabiliyor.
Opamp ip cambazı gib parkour'cu gibi jonglmr gibi virtual ground da referans da heryerde gezinerek istenen çıkışı veriyor.

Bekleyin ben güç kaynağını 3-5 yıla kalmaz bitirecem. :D Pcbsini ayarlarız bir şekilde.
İnşallah. Güç kaynağı işi dipsiz kuyu gibi, giren kayboluyor. Sırf kutulayıp kurtulayım diye kit aldım bu da olmayacak gibi.
@mehmetaliözdemir 3mm led için plastik panel montaj zımbırtısı kullandın mı?
Metal somunlu olanlarından kullandım ama siyah plastik geçmeli olanlardan kullanmadım hiç. (3mm için)
Sürekli kullandığım bu 5mm için. Bunun 3mm olanları da var. Ondan da kullandım.
IMG_20221013_124202_HDR.jpg

Son düzenleme:
İnşallah. Güç kaynağı işi dipsiz kuyu gibi, giren kayboluyor. Sırf kutulayıp kurtulayım diye kit aldım bu da olmayacak gibi.
Ne kasıyorsun. Benim LM317 ile yaptığım devreyi yap. 2 Yıldır harıl harıl çalışıyor, Daha bir sorun çıkarmadı :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,908
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back