Güç kaynağı tasarlayalım

Şu T3'ün "dene-yap" atolyelerinin bir köşesine yaşı ilerlemiş olan hobiciler için yer yapsalar fena olmaz.
Abi birincisi bizim yaşımız genç. İkincisi hadi yaşımız genç olmasın. Kavga çıkar orada. Herkes ben yıllarca delik deldim o iş öyle olmaz böyle olur der. Ortalık karışır...

Abi birincisi bizim yaşımız genç. İkincisi hadi yaşımız genç olmasın. Kavga çıkar orada. Herkes ben yıllarca delik deldim o iş öyle olmaz böyle olur der. Ortalık karışır...

Evet muhtemelen bu olur. Adam emniyet kemeri soketine kemeri takar, ama kemer ile koltuğun arasında kendisi yok. Kemer sadece koltuğu koruyor. Sonra da "emniyet kemeri tak" dersin, o da "ben 30 senedir şoförlük yapıyorum sorun olsaydı şimdiye kadar olurdu" der.

Evet muhtemelen bu olur. Adam emniyet kemeri soketine kemeri takar, ama kemer ile koltuğun arasında kendisi yok. Kemer sadece koltuğu koruyor. Sonra da "emniyet kemeri tak" dersin, o da "ben 30 senedir şoförlük yapıyorum sorun olsaydı şimdiye kadar olurdu" der.
Bu konu aslında millet olarak birbirimize karşı tahammül ve saygımızın ne kadar az olduğunu gösteriyor. Belkide , muhtemelen bizde öyleyiz ama en azından kendimizi biliyoruz. :kizgin4::D

Bu konu aslında millet olarak birbirimize karşı tahammül ve saygımızın ne kadar az olduğunu gösteriyor. Belkide , muhtemelen bizde öyleyiz ama en azından kendimizi biliyoruz. :kizgin4::D

Ben kendimi bu haltı yirken yakaladım geçen gün. Yıllardır tansiyon ölçüyorum, hem manuel alet ile hem otomatik ile. Kendimi methetmek gibi olmasın ( :katil2: ) iyi ölçerim. Bizim kıza da tıp fakültesinde öğretmişler manuel tansiyon ölçmeyi, benim birkaç hatamı yakaladı. Gereksiz yere yarım saat tartıştım "çok biliyon sen! ben yıllardır tansiyon ölçüyorum hiç de hata yapmadım" diye. Neyseki sonra aklım başıma geldi ve doğrusunu öğrendim :)

Çinden sadece pcb olarak şu devreyi aldım. bazı eksik ve yanlışlar vardı düzelttim ama şu anda toparlama süresi çok uzun.
bende osiloskop yok süreyi ölçemem ama çok fazla olduğunu biliyorum.
c3 kondasatörünün değerini düşürüyorum ama bu sefer de osilasyona giriyor.
acaba sebebi nedir. nereye odaklanmam lazım?
LM358 Güç Kaynağı_Sayfa_1 (1).jpg

pcb.jpg

Son düzenleme:
Yaw ne iğrenç bir şema düzeni ile çizim yapmış bu çinliler. Bakarken gözlerim bir derece daha bozuldu. :cheeky2:

c3 akım limitleme devreye girdiğinde oluşacak osilasyonları önlemek için görev yapıyor. Hangi durumdaki toparlanmanın uzun olduğunu düşünüyorsun. Akım limitlemeden çıkarken mi yoksa yüke girince gerilim regülasyonu için mi?

Yaw ne iğrenç bir şema düzeni ile çizim yapmış bu çinliler. Bakarken gözlerim bir derece daha bozuldu. :cheeky2:

c3 akım limitleme devreye girdiğinde oluşacak osilasyonları önlemek için görev yapıyor. Hangi durumdaki toparlanmanın uzun olduğunu düşünüyorsun. Akım limitlemeden çıkarken mi yoksa yüke girince gerilim regülasyonu için mi?
CC modundan çıkarken, voltaj regülasyon opampı kontrolü sağlamakta geç kalıyor. bunu şöyle anlıyorum,
çıkışı 1 volta ayarlayıp 3v led bağlıyorum. led bağlıyken bir anlık kısa devre yapıyorum ve led patlıyor. öyle bozulma anlamında patlama değil ama gerçekten patlıyor. led yok oluyor:D

1. kademe 17v, 3. kademe 41v. o anda hangi kademedeyse kollektörde ne varsa o voltajı basıyor çıkışa.
aynı testi bendeki yıldırım ve mervesan cihazlarla yapıyorum led belli belirsiz yanıyor ve bozulmuyor.

C5,c6,c7 değerlerini düşürmeyi deneyebilirsin. Çıkıştaki 100u değerini düşürmeyi deneyebilirsin.

C5,c6,c7 değerlerini düşürmeyi deneyebilirsin. Çıkıştaki 100u değerini düşürmeyi deneyebilirsin.
çıkıştakini zaten baştan 10uf takmıştım. c5 ve c6 yı hiç anlamadım ama onları küçültüp deneyeyim bi. c7 de galiba potansiyometreki arkı söndürmek için. olmadı onlarıda söküp bi bakayım.

Voltaj regülasyon opampı çıkış transistörünün benzini aşağı çekerek mi çalışıyor u1b mi? Ayıp olacak ama değilse hangisi?

O zaman akım sınırlama moduna girildiğinde voltaj regülasyon opamp çıkışını maksimuma getiriyor hedeflenen voltajı korumak için, akım sınırlama modundan çıkıldığında çıkış transistörünün beyzini gerekli noktaya çekmek için bütün çıkış salınımını çok kısa sürede yapması gerekiyor. Lm358'in slew rate'i ledi kurtarmaya yetmiyor. Bence devrenin tasarımındaki ciddi bir kusur bu. Akım sınırlama moduna voltaj regülasyon opamp referansını aşağı çekerek girmesi daha güvenli olurdu. Tabii bu durumda aklım sınırlama moduna girmenin hızı belki yavaşlayabilirdi yine de her şeyi cayır cayır yakmaktan daha iyi olurdu.

Düzeltme: imla

O zaman akım sınırlama moduna girildiğinde voltaj regülasyon opamp çıkışını maksimuma getiriyor hedeflenen voltajı korumak için, akım sınırlama modundan çıkıldığında çıkış transistörünün beyzini gerekli noktaya çekmek için bütün çıkış salınımını çok kısa sürede yapması gerekiyor. Lm358'in slew rate'i ledi kurtarmaya yetmiyor. Bence devrenin tasarımındaki ciddi bir kusur bu. Akım sınırlama moduna voltaj regülasyon opamp referansını aşağı çekerek girmesi daha güvenli olurdu. Tabii bu durumda aklım sınırlama moduna girmenin hızı belki yavaşlayabilirdi yine de her şeyi cayır cayır yakmaktan daha iyi olurdu.
elimdeki hazır güç kaynağı da bu şekilde transistör bazından akım çalar vaziyette tasarlanmış ve onun opampı lm324 ama onda böyle bir sorun yok. bir ihtimal lm358 yerine ne5532 taktım yine aynı. emin değilim ama opampın hızıyla açıklanak gibi değil sanki çeyrek belki yarım saniye.

Forum istatistikleri

Konular
5,838
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back