Güç kaynağı yaptım ama sağlıklı çalışmıyor ?

Şemayı incelemedim ama 24v trafodan 24v alırsın. 24 üzeri kondansatörden gelir ve o gerilim iş yapmaz.

İlk mesajını tekrar okudum. Tam anlayamadım. En yüksek kaç volt alıyorsun? Aldığın en yüksek voltaj günün değişik saatlerinde farklı oluyor mu

@Endorfin35+ dostum mesajda guc kaynagi giriş gerilimini doğrudan çıkışa veriyor. Yani 29 - 30 volt sürekli çıkış alıyor.

Bu voltajin altına inmiyor.

Ben bunu anladım. Bu guc kaynağının guc devresinin çalışma mantığını anlamadım. Pass transistorler nasıl sürülüyor kavrayamadım.

@Endorfin35+ dostum mesajda guc kaynagi giriş gerilimini doğrudan çıkışa veriyor. Yani 29 - 30 volt sürekli çıkış alıyor.

Bu voltajin altına inmiyor.

Ben bunu anladım. Bu guc kaynağının guc devresinin çalışma mantığını anlamadım. Pass transistorler nasıl sürülüyor kavrayamadım.

Tamam şimdi anladım. Şemaya baktım bende kavrayamadım. Sanki şema hatalı...

Tamam şimdi anladım. Şemaya baktım bende kavrayamadım. Sanki şema hatalı...
abicim hatalı şemayı neden paylaşıyorsunuz o zaman ???? ben bu devre için bir sürü para emek harcadım tam 1 haftadır uğraşıyorum çalıştırmak için devre üzerinde değiştirmediğim parça kalmadı .. :( :( :( :(

abicim hatalı şemayı neden paylaşıyorsunuz o zaman ???? ben bu devre için bir sürü para emek harcadım tam 1 haftadır uğraşıyorum çalıştırmak için devre üzerinde değiştirmediğim parça kalmadı .. :( :( :( :(

Sema hatalı demedik. Biz kavrayamadik. Semayı çizen arkadasimiz gelsin bir yorum yapsın bakalım.

O zaman soruyu gokhana yoneltelim. Devre sahibi o.
Hahahaha. Benim devre tasarladığımı nerede gördün? :katil2:
O zamanlar o devre çok konuşuluyordu, bende baktım şeması var çiziverdim. Hatta hatalı bir yer varsa söyleyin düzelteyim diye de not düştüm.
Konuyu başından beri takip ediyorum. Bilsem şimdiye on kere yazmıştım ama maalesef o yetenek yok bende.

Aha fırçayı da yedik tam oldu işte.

Niye fırçayı bana atmış arkadaş. Senin yerine ben yedim. Borcun var. :D

Devrenin orjinali var mı? Nerden çizdin?
Şema bu. Bir ara bizim forumda biri paylaşmıştı ve konuşulmuştu. Bende çizmiştim.
0-30v-variable-power-supply-at-3A.jpg

Niye fırçayı bana atmış arkadaş. Senin yerine ben yedim. Borcun var. :D

Devrenin orjinali var mı? Nerden çizdin?

ESTAĞFRULLAH fırça değil ustam bayadır uğraşıyorum sinirlerim bozuldu ...
benim elimde bir arkadaşla çizdiğimiz pcb şema burda peki şimdi ne yapmak laızm ???

Ekler

• pcb.jpg
    pcb.jpg
    147.9 KB · Görüntüleme: 74
şimdi son durumu söylüyorum devrede ki Q3 yani açık şemada ki 9012 ama bizim kullandığımız 2N3906 TRANSİSATÖRÜNÜ söktüm ama devre iyice saçmaladı ya devrede bir saçmalık var ya ölçü aletinde birşey var ?? şimdi fark ettim şemada ki 9012 yerne biz neden 2N3906 kullanmışısz acaba ????

Datasheet'te entegrenin iç yapısı veriliyor. Tipik bir opamp'li voltaj regülatörü. İç yapısına göre ölçüm yapalım. Önce yukarıda belirtildiği gibi Q3 ü sök.

LM723 ün 6 numarasında 7.2 V görmen lazım. 5 numarada da 3.6 V görmen lazım.

Eğer 24 VAC veriyorsan, doğrultucu çıkışında 33 VDC görmen lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back