Hazır delikler bile uyuyor tabandaki :)

Soğutucuları da hemen ön panelin yanına yerleştirirsek nasıl olur?

1708875723450.jpeg

Sogutucu boyutu ne kadar? Sanki sogutucu kutunun tavanina bakacak sekilde PCB montaji yapmak gerekecek gibi. Trafoyuda 2 cm kadar kutunun arkasina almak gerek, yoksa kondansator trafoya carpacak galiba.

Belli değil. Belki transistörleri kapaga da monte edebiliriz. Tavana koymak istemiyorum çünkü o zaman PCB den çok uzak kalıyor.

Bir de şu uçuk ihtimal olabilir: Trafoyu distans ile yükseltiriz, soğutucuyu tabana koyarız. Veya trafoyu tavana bağlarız tepe üstü ve soğutucu tabanda olur. Böylece fan soğutucudan hava da akıtmış olur.

Belli değil. Belki transistörleri kapaga da monte edebiliriz. Tavana koymak istemiyorum çünkü o zaman PCB den çok uzak kalıyor.

Bir de şu uçuk ihtimal olabilir: Trafoyu distans ile yükseltiriz, soğutucuyu tabana koyarız. Veya trafoyu tavana bağlarız tepe üstü ve soğutucu tabanda olur. Böylece fan soğutucudan hava da akıtmış olur.
Trafo yukarida olmaz, agirlik merkezi cok yukari cikarsa en ufak darbede taklaya gelir alet, yikar ortaligi. o_O

Ben olsam potlari, kondansatoru ve guc transistorunu PCB'den ayirir, kalin kablolarla baglardim. PCB'yi dik olarak monte ederdim. Trafoyu az arkaya alip arkadaki atil boslugu kullanilabilir hale getirirdim. Kondansatoru ve sogutucuyu kalan bosluklara monte edebilirdim boylece.

Ya da sadece trafoyu arkaya alirdim. On panelin yanlarina onu one dogru uzatacak 3-4 cm lik plastik parcalar eklerdim. Boylece on kisim PCB'yi ve sogutucuyu rahatlikla monte edecek kadar ferah olurdu.

Mantik oalrak ikincisi daha iyi, sogutma icin hava sirkulasyonuna olanak taniyor. İlkinde cok sikis tepis olacak. Mini PC'lerde cok yasanan sistemin bir turlu sogumamasi sorunu vardi. Her sey iyi guzel ama iceride havanin dolasacagi alan yok. Sistem sogumuyor o yuzden.

Son düzenleme:
Öyle yaparsan çıkış çok gürültülü olur. Potların olabildiğince PCB ye yakın olması lazım.

Transistör ve kondansatörler için de birşeyler düşüneceğiz artık. İdealde hepsinin bir arada olmasını istiyorum ama bu mümkün olmayabilir.

O zaman ikinci secenekteki traoyu arkaya cekip on paneli biraz daha uzaklastirmak gerekecek. PCB icin alan acmak lazim.

Bir de sonradan role karti ekleyeceksiniz herhalde. Trafonun kademelerinden yararlanmak icin. Onu da bastan planlamak gerek.

Soğutucuları da hemen ön panelin yanına yerleştirirsek nasıl olur?
Yana tavana sağa sola soğutucu, hiç bir şey monte edemeyiz. Oralarda kapak var ve gerektiğinde kapağı açacağız. Ancak yanda duracak şekilde tabana monte edilebilir. yada arkaya monte edilip dışarıdan fan bağlamak daha iyi fikir bence.

Öyle yaparsan çıkış çok gürültülü olur. Potların olabildiğince PCB ye yakın olması lazım.

Transistör ve kondansatörler için de birşeyler düşüneceğiz artık. İdealde hepsinin bir arada olmasını istiyorum ama bu mümkün olmayabilir.
Potlar icin shilded audio kablosu olabilir. Onlar gurultuyu iyi yalitiyor.

Ben zamanında şöyle bir dizilim yapmışım. Hala bu güç kaynağını kullanmaktayım.
PCB yi en arkaya monte etmişim. LM337 ler de PCB arkasında soğutucuya bağlı.
Potları kablo ile öne uzatmışım. Bu dizilimde şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım.
Tek sıkıntım pot ile voltajı ayarlarken biraz uğraştırıyor. O da tasarımın basit olmasından kaynaklı.

20191207_222113.jpg

Hmm fanı dışarı alırsak trafoyu birkaç santim daha geriye alabiliyorum. Trafonun iki kulağı, kutu ayaklarının tepesine denk geliyor ama olsun, farklı bir vida ile bağlayabiliriz onu.

1708877419707.jpeg

Voltaj ayar yapan potansiyometre doğrudan opamp girişine bağlı. Orada birkaç mV luk parazit olsa (trafonun 50 Hz gürültüsü), o aynen çıkışa yansır. Ekranlama da onu gideremez.

Hmm fanı dışarı alırsak trafoyu birkaç santim daha geriye alabiliyorum. Trafonun iki kulağı, kutu ayaklarının tepesine denk geliyor ama olsun, farklı bir vida ile bağlayabiliriz onu.

31019 eklentisine bak
10 mm'lik ince fanlar var, aradaki bosluk 2 cm kadar olmali. Oraya sigabilirler. disari cikarmadan halledilebilir gibi.

Bu kutunun ayaklari yapistirmali mi? Onlarin yerine su tur vidali ayak ( kucugunden tabii, link bulamadim ) takip trafoyu da ayni vidaya tutturmak mumkun. Yeri sorun olmaz boylece.

Son düzenleme:
Bu soğutucuyu dik olarak kutunun yanlarına bağlayabiliriz. Hatta ileride iki transistörü paralel bağlamak istesen, bir tane daha alırsın onu da karşısına dikersin :)

Bu soğutucuyu dik olarak kutunun yanlarına bağlayabiliriz. Hatta ileride iki transistörü paralel bağlamak istesen, bir tane daha alırsın onu da karşısına dikersin :)
Ben piyasadaki eski soket 478 ya da AMD CPU sogutucularini topluyorum buldukca eskicilerden. Bunlar 75w, 100W falan sogutabiliyor. Ustelik tabanlari bakir olanlari da var. Kanatlari cok ince diye boyutlari oldukca kucuk. O tur sogutuculara da bakin derim.

Bir de bizdeki soğutucu çeşitlerine bak :kizgin1:

Daha çok projeden soğutucu ...

1708882628705.png

Ben piyasadaki eski soket 478 ya da AMD CPU sogutucularini topluyorum buldukca eskicilerden. Bunlar 75w, 100W falan sogutabiliyor. Ustelik tabanlari bakir olanlari da var. Kanatlari cok ince diye boyutlari oldukca kucuk. O tur sogutuculara da bakin derim.

Piyasada yaygın bulunan birşey kullanmamız lazım. Böyle bir soğutucunun bulunabileceğinin bir garantisi yok.

Soğutucu işi yaş. O yüzden herhalde transistörü şuraya tabana tepesi üstü iliştireceğiz :D

DSC00402.JPG

Demek ki biz Çinde yaşasak ortalığın tozunu attıracağız. Ben kesin Japon malları gibi çok kaliteli ürünler sürerdim piyasaya :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back