Güneş izleme sistemi

mert45

Üye
Arkadaşlar iyi akşamlar fotoğrafta verilen güneş izleme sistemine ait blok diyagramını nasıl indirgeye bilirim?
IMG_20240127_231033.jpg

Hic mi dersi dinlemedin?

Aslinda sana sistemin kapali cevrim transfer fonskiyonunu bul demisler.

Soldaki ilk dort kutucugu teke indir. En sagdaki iki kutuyu teke indir.

Ortalarda toplama blogundan itibaren Wm e kadar olan kismi teke indir.

En son da hepsini teke indir.

Hic mi dersi dinlemedin?

Aslinda sana sistemin kapali cevrim transfer fonskiyonunu bul demisler.

Soldaki ilk dort kutucugu teke indir. En sagdaki iki kutuyu teke indir.

Ortalarda toplama blogundan itibaren Wm e kadar olan kismi teke indir.

En son da hepsini
Birim geri besleme ne olacak

Çeviriyi kim yaptıysa benden bile betermiş. Ben en azından bilmediğimin farkındayım.

Geri besleme kısmına gerek yok. Herhangi bir closed loop system i tek kutucuğa indirebilirsin.

Çeviriyi kim yaptıysa benden bile betermiş. Ben en azından bilmediğimin farkındayım.

Geri besleme kısmına gerek yok. Herhangi bir closed loop system i tek kutucuğa indirebilirsin.
Hocam önce doğru akım motorununun geri beslemesini daha sonra birim geri beslemeyi hesaba katarak indirgiyorum değil mi? Seriler çarpılıyor ama karmaşık bir ifade çıkıyor

Evet önce en içteki feedback yok edilmeli. Ben gözümle kontrol ettiğimde aşırı bir karmaşıklık göremiyorum. Adım adım yaptığın işlemi yüklersen bakabilirim.

Gulun dikenleri olur.

Karmasik da olacak zaten. Ama en sonunda mesela K*Rf*Gs*K+C*Bs*Ns gibi carpanlarin tamamina Js dersin.

Bir anda sistem basit gorunur.

Ekler

• IMG_20240128_121201.jpg
    IMG_20240128_121201.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 31
Subscript kullanmayı öğrenmelisin, biraz kafa karışıklığı yaratıyor şu anki hali. Çünkü bir kullanıp bir kullanmamışsın. Son işlemde bir hatan var ayrıca 1+(forward)*(feedback) yapmalısın ama sen paydayı 1 i de kapsayacak şekilde almışsın.

Senin matlab kullanman serbest değil mi? Kontrol etmek için şöyle yap hem de ileride çok işine yarar, (control system toolbox a sahip olduğunu düşünüyorum)

Kod:
s = tf('s')

Daha sonrasında mesela Gf i tanınlamak istediğinde doğrudan
Kod:
gf = (5*s+5)/(s^2-10*s+10);

Yazarak bunu tanımlayabilirsin, sonrasında bunları çarpıp istediğin transfer fonksiyonu elde edersin, bode plot alırsın, root locus bakarsın. Hatta auto tuner bile kullanırsın.

Bir ek bilgi olarak sen şu an dark modda kullandığın için renkler sana güzel gözüküyor olabilir, ama ödevi pdf olarak attığında hocan aynı şeyi düşünmeyebilir. Renk seçimlerini ona göre yap, mümkün olduğunca insert equation kullan her ne kadar işi zorlaştırsa da.

Subscript kullanmayı öğrenmelisin, biraz kafa karışıklığı yaratıyor şu anki hali. Çünkü bir kullanıp bir kullanmamışsın. Son işlemde bir hatan var ayrıca 1+(forward)*(feedback) yapmalısın ama sen paydayı 1 i de kapsayacak şekilde almışsın.

Senin matlab kullanman serbest değil mi? Kontrol etmek için şöyle yap hem de ileride çok işine yarar, (control system toolbox a sahip olduğunu düşünüyorum)

Kod:
s = tf('s')

Kod:

Yazarak bunu tanımlayabilirsin, sonrasında bunları çarpıp istediğin transfer fonksiyonu elde edersin, bode plot alırsın, root locus bakarsın. Hatta auto tuner bile kullanırsın.

Bir ek bilgi olarak sen şu an dark modda kullandığın için renkler sana güzel gözüküyor olabilir, ama ödevi pdf olarak attığında hocan aynı şeyi düşünmeyebilir. Renk seçimlerini ona göre yap, mümkün olduğunca insert equation kullan her ne kadar işi zorlaştırs
Hocam nyquist , Bode, çizdirdim ama yer kökü çizdiremedim

[math]Is=\frac{Ks*Rf*G_c(s)*K}{s*n} * \frac{\frac{ki}{Ra(Js+B)}}{1+\frac{ki}{Ra(Js+B)}}[/math]
Bu bizim ileri yol transfer fonskiyonumuz
Bunu birim geri beslemeli hale getirmeden once biraz sadelestirelim.

[math]Is=\frac{Ks*Rf*G_c(s)*K}{s*n} * \frac{ki}{{Ra(Js+B)+ki}}[/math]
[math]Ts=\frac{Is}{1+Is}[/math]
[math]Ts=\frac{K*Ks*Ki*Rf*G_c(s)}{(s*n)(Ra(Js+B)+ki)+Ks*Rf*G_c(s)*K * ki}[/math]
Daha bitmedi tabiki. Parantez carpimlarini yapip paydayi guzel gorunuslu polinom haline getir

Son düzenleme:

Kod:
s = tf('s')

Kod:

Bir ek bilgi olarak sen şu an dark modda kullandığın için renkler sana güzel gözüküyor olabilir, ama ödevi pdf olarak attığında hocan aynı şeyi düşünmeyebilir. Renk seçimlerini ona göre yap, mümkün olduğunca insert equation kullan her ne kadar işi zorlaştırs
Hocam nyquist , Bode, çizdirdim ama yer kökü çizdiremedi

Kod:
s = tf('s')

Kod:

Bir ek bilgi olarak sen şu an dark modda kullandığın için renkler sana güzel gözüküyor olabilir, ama ödevi pdf olarak attığında hocan aynı şeyi düşünmeyebilir. Renk seçimlerini ona göre yap, mümkün olduğunca insert equation kullan her ne kadar işi zorlaştırsa da.

Ekler

• IMG_20240128_124328.jpg
    IMG_20240128_124328.jpg
    761.2 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20240128_124255.jpg
    IMG_20240128_124255.jpg
    827.1 KB · Görüntüleme: 24

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back