Hangi marka flux kullaniyorsunuz?

Öğretmen27

Aktif Üye
Merhaba ustalarim. Hangi marka flux kullaniyorsunuz? Anakartlarda flux kullanmadan parca sokmek zor ve karta zarar veriyor.

En temel soruyu ben sorayım oradan başlayalım.
Flux nedir? Ne işe yarar?
Adını çok duydum ama neye hizmet ettiğini iyi bilmediğim için hiç ihtiyaç duymadım. Tahminim pasta reçinesi gibi bir şey.

En temel soruyu ben sorayım oradan başlayalım.
Flux nedir? Ne işe yarar?
Adını çok duydum ama neye hizmet ettiğini iyi bilmediğim için hiç ihtiyaç duymadım. Tahminim pasta reçinesi gibi bir şey.

Flux'ın amacı, lehimlenen metal yüzeydeki oksit tabakasını uzaklaştırmak. Ayrıca lehim sırasında, lehimlenen metal ile hava arasında bir bariyer oluşturarak yeni oksit oluşmasını engellemek. Ama burada bahsedilen, yıllarca açık hava şartlarında kalmış, üzeri yarım milimetre yeşil oksitle kaplı bir bakırdaki oksiti uzaklaştırmak değil :) Bunun mekanik olarak temizlenmesi şart.

Burada bahsedilen oksit tabakası, bakırı temizledikten çok kısa süre sonra bile, havaya temas neticesinde oluşan çok ince oksit tabakası. Flux işte bunu ortadan kaldırır ve lehimleme sırasında da oluşumunu engeller. Temiz bir bakır yüzey olunca da, erimiş olan lehim, kapilar etki nedeniyle o bakır yüzeye çok güzel bir şekilde yayılır.

Reçine bazlı flux'lar gayet güzel iş görüyor. Bu tip flux'ları kendimiz de yapabiliriz. Taneler halinde reçine alıp izopropil alkolde eritip ince bal kıvamına getirebiliriz. Veya hazır reçine bazlı flux'lar da var. Bunların kullandıktan sonra temizlenmesi gerekir, çünkü hem çirkin bir görünümü var hem de rutubet absorbe edip devrede iletkenlik yapma riski var.

Bir de "no clean" denen, temizlenmesi gerekmeyen flux'lar var. Genelde no clean olanı kullanıyorum ama gene de temizliyorum, çünkü devrenin temiz ve düzenli görünmesini istiyorum. Aşağıda iki çeşit flux'ı görüyoruz. Üstteki "no clean", alttaki reçine bazlı. Bunlar AMTECH firmasının kaliteli ürünleri. Bunun bir de çakmaları var bol miktarda. Benim elimdekiler orijinal diye tahmin ediyorum çünkü hem iyi iş görüyorlar, hem de çakmalarda görülen saçma sapan ingilizce gramer hataları yok.

IMG_20191117_130238.jpg

Bir de çok korozyon olan, ama iyi temizlenemeyen yerlerde kullanmak üzere tasarlanmış asitli flux'lar var. Örneğin çok damarlı kablo var, damarların hepsi korozyonlu. Bu kablonun ucunu ne kadar maket bıçağı ile kazısanız da tam olarak korozyonu gideremezsiniz. İşte böyle durumda bu asitli flux kullanılarak oradaki korozyon agresif bir şekilde giderilmeye çalışılır ve kabul edilebilir bir lehim elde edilir. Elektronik devre montajında ve tamirinde bu flux'ın kullanılması önerilmez, çünkü çok iyi bir şekilde temizlenmezse az miktarda geriye kalan asit bakır yollaa uzun vadede zarar verir.

IMG_20191117_130349.jpg

Yalnız şunu da akılda tutmakta yarar var: Diyelim yeni bir PCB yaptırdınız. Veya kendiniz yaptınız ve bakırı iyice temizlediniz. Bu PCB'ye elektronik komponentleri monte ederken flux kullanmaya gerek yok, çünkü kullanacağınız lehim telinin içinde zaten reçine bazlı flux var. Eğer PCB temiz ise, lehimin kendi flux'ı ile çok düzgün lehim yapılabilir. Flux sadece devre üzerinde değişiklik yaparken, veya tamirat sırasında, bazı durumlarda gerekir.

Reçine bazlı flux'lar gayet güzel iş görüyor. Bu tip flux'ları kendimiz de yapabiliriz. Taneler halinde reçine alıp izopropil alkolde eritip ince bal kıvamına getirebiliriz. Veya hazır reçine bazlı flux'lar da var. Bunların kullandıktan sonra temizlenmesi gerekir, çünkü hem çirkin bir görünümü var hem de rutubet absorbe edip devrede iletkenlik yapma riski var.

Bir de "no clean" denen, temizlenmesi gerekmeyen flux'lar var. Genelde no clean olanı kullanıyorum ama gene de temizliyorum, çünkü devrenin temiz ve düzenli görünmesini istiyorum. Aşağıda iki çeşit flux'ı görüyoruz. Üstteki "no clean", alttaki reçine bazlı. Bunlar AMTECH firmasının kaliteli ürünleri. Bunun bir de çakmaları var bol miktarda. Benim elimdekiler orijinal diye tahmin ediyorum çünkü hem iyi iş görüyorlar, hem de çakmalarda görülen saçma sapan ingilizce gramer hataları yok.

1519 eklentisine bak
Alttakini almayi dusunuyorum. Siringa gibi ucu yok. Cok para da vermek isteniyorum
Amacim anakartta parcayi cok kisa surede sokmek icin kullanacagim.
Flux olmadan lotfett tarzi lehim pastalari bu isi gormuyor anakart cok hirpalaniyor.

Alttakini kullanmıyorum. Anakart tamiri için NC yi kullansan daha iyi olur. Youtube'daki Louis Rossman efendi onu kullanıyor, bir bildiği vardır :D

Bence de non clean kullanmalısın, sadece sökme değil sökünce yenisi takacaksın bunu bir kaç kere de tekrarlaman gerekebilir filan o yüzden daha iyi olur.

Enjektör için ise bir veterinere gidip kalın iğne ucu aldım. sonra da iğnenin sivri ucunu proxxon taşlama ile kestim. Onunla idare ediyorum. Aslında bunlara özel tabancalı aparatları var, silikon sıkmak için kullanılan tabancalar gibi. Ama gerçekten iş görecek mi net belli değil. Bir de gümrük musibeti var, o yüzden idare ediyorum şimdilik. Yakında gelir o tabancalar Türkiye'ye.

@taydin abi asitli ve sıvı fluxların zamanla bozulma durumu varmı.Paket üzerinde son kullanma tarihi yokda.Birde lehim telinin içersindeki flux da zamanla içersinden uçar gider mi?

@taydin abi asitli ve sıvı fluxların zamanla bozulma durumu varmı.Paket üzerinde son kullanma tarihi yokda.Birde lehim telinin içersindeki flux da zamanla içersinden uçar gider mi?

Üreticilere sorsan birkaç yıllık bir ömürden bahsediliyor, ama bende çok değişik çeşit lehimleme flux'ı var, hiçbirisi de kötü olmadı. 10 yıllık ERSA flux var elimde, hala çok güzel sonuç veriyor.

Tamam abi,havya ucunu temizlemek için nişadır nasıl tavsiye edermisin.

Tamam abi,havya ucunu temizlemek için nişadır nasıl tavsiye edermisin.

Nişadırın elektronik atöylesinde yeri yoktur. Onu gazlı havya ile peynir tenekesi lehimleyenler kullanır :)

Olağan lehimleme sırasında havya ucunu arada bir temizlemek için bulaşık teli gibi olan temizleyicileri öneriyorum. Islak sünger, ucu ani olarak soğuttuğu için aşındırır diye düşünüyorum.

1574061409208.png

Eğer havya ucunda baya korozyon oluştu ise ve bakım yapmak istiyorsan, bunun için özel "tip activator" denen ve lehim pastasına benzeyen, ama çok daha katı kıvamda olan maddeler var, onlardan alabilirsin. Ama bunları alma şansın yoksa, 2000 veya daha ince kumda zımpara bul ve onunla ÇOK HAFİF olarak ucu zımparala.

1574061458274.png

Nişadırın elektronik atöylesinde yeri yoktur. Onu gazlı havya ile peynir tenekesi lehimleyenler kullanır :)

Olağan lehimleme sırasında havya ucunu arada bir temizlemek için bulaşık teli gibi olan temizleyicileri öneriyorum. Islak sünger, ucu ani olarak soğuttuğu için aşındırır diye düşünüyorum.

1539 eklentisine bak

Eğer havya ucunda baya korozyon oluştu ise ve bakım yapmak istiyorsan, bunun için özel "tip activator" denen ve lehim pastasına benzeyen, ama çok daha katı kıvamda olan maddeler var, onlardan alabilirsin. Ama bunları alma şansın yoksa, 2000 veya daha ince kumda zımpara bul ve onunla ÇOK HAFİF olarak ucu zımparala.

1541 eklentisine bak
Ben havya ucunu temizlemek için bulaşık teli kullanıyorum abi.Havya temizleme telinden bir farkı varmı bilmiyorum ama. Muhtemelen kaliteli olanları daha yumuşak dır diye düşünüyorum.Sünger ise hiç kullanmadım.
Islında activatör yerine polisaj sabunu da iş görür gibi geliyor hem zımpara kadar da havya ucuna zarar vermez.

Paslanmaz çelikten olan bulaşık teli de aynı işi görür herhalde. Ama bazı bulaşık telleri çelikten oluyor ve suyu görünce küfleniyor, bunlar uygun olmaz.

Polisaj sabunu da iş görebilir tabi, ama uygulamadan sonra tüm artıkları ve yağı temizlemek gerekir. Ama mesela yukarıda weller'in ürününe ben havya ucunu daldırıp bakım işlemini bitirdiğimde, uç gayet güzel lehim kaplanmış ve kullanıma hazır olarak çıkıyor. Fiyat yüksek tabi, 9 € kutusu, ama full time işin seri üretim lehim yapmak değilse, rahatlıkla 5 seneden fazla gidecektir.

Haklısın abi polisaj sabunu ile temizlemek biraz zahmetli.Weller ile temizlemek zahmetsiz ve hızlı.Çokta pahallı değil aslında.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back