Havya ucu temizliği için Sünger mi tel mi ?

Dumani emsin yeter, lehimi eldivenle de tutariz olmadi. duman daha onemli.

elinizi yıkadıktan sonra lehim cok da sıkıntı olmamalı emilmesi için zaman gerekiyordur
Yok ya, ben cok unutuyorum boyle seyleri. Elime gecirdigim bir seyi agzima atmadan once aklima gelmiyor elimi yikayip yikamadigim. Ilkini yedikten sonra da aman bir sey olmaz deyip devam ediyorum. :kotek1::mad:

Temizleme teli kullanıyorum. Ucu kullandıkça dışındaki kalay(?) kaplaması bitiyor ve lehim almamaya başlıyor. O durumda da "tip thinner" isimli malzeme ile kalay kaplıyorum. Orjinali kadar uzun süre gitmese de hatrı sayılır bir süre havya güzel lehim alıyor.

Temizleme teli kullanıyorum. Ucu kullandıkça dışındaki kalay(?) kaplaması bitiyor ve lehim almamaya başlıyor. O durumda da "tip thinner" isimli malzeme ile kalay kaplıyorum. Orjinali kadar uzun süre gitmese de hatrı sayılır bir süre havya güzel lehim alıyor.
Amazon'da vardi ama Turkiye'ye gondermiyorlardi. Var mi ki burada satan? Ben elle kalay kaplamaya ugrasiyorum da. Cok yorucu ve zor.

Edit : Amazon TR satmaya baslamis ama 6$'lik seye 350 TL fiyat cekiyorlar.

Ben yurtdışından getirtmiştim, yurtiçinde "ersa tip reactivator" olarak satılan bir ürün var, ben kullanmadım ama aynı işi görüyor.

Fiyatını yüksek olsada ucu kurtarmak için harika bir ürün. Bunun sayesinde uçların metali eriyip küt çubuk haline gelene kadar kullanıyorum

Ben yurtdışından getirtmiştim, yurtiçinde "ersa tip reactivator" olarak satılan bir ürün var, ben kullanmadım ama aynı işi görüyor.

Fiyatını yüksek olsada ucu kurtarmak için harika bir ürün. Bunun sayesinde uçların metali eriyip küt çubuk haline gelene kadar kullanıyorum
Amazon'un fiyati daha mantikliymis.

@Alt 255
Havya ucuna kalay kaplamayı nasıl yapıyorsun?
Bu Ersa Tip Reactivator deniken malzeme %96-97 si Sn(Kalay) çok az gümüş ve ve dahada az bakır dan oluşuyormuş.
Bu malzeme kalaysa nasıl krem formunda olabiliyor?
Havya ucunu kaplama işini anlatan bir link varmı?

Amazon'un fiyati daha mantikliymis.

Bunun Weller marka olanı var bende. Yani tamam, ucu temizliyor, güzel lehim kaplıyor. Ama ben ucu tele dürtüp çıkarıp sonra da lehim kaplarsam da aynı şey oluyor. Kullandığım uçlar zaten kaliteli uç olduğu için fazla yıpranmıyor, bir fark görmüyorum. Bunu aslında dandik çin malı uçlarda denemek lazım, orada çok ihtiyaç olur bunun sağladığı faydaya :)

Bunun Weller marka olanı var bende. Yani tamam, ucu temizliyor, güzel lehim kaplıyor. Ama ben ucu tele dürtüp çıkarıp sonra da lehim kaplarsam da aynı şey oluyor. Kullandığım uçlar zaten kaliteli uç olduğu için fazla yıpranmıyor, bir fark görmüyorum. Bunu aslında dandik çin malı uçlarda denemek lazım, orada çok ihtiyaç olur bunun sağladığı faydaya :)
Simdi kac para bilmiyorum da su Yihua 878 vb isimlerle satilan havya icin gecen yil besli uc setini 45 TL ye almistim. Simdi 100 TL olsun. Bundan bir tane almak yerine 20 tane uc alirimo paraya, daha uzun omurlu olur. :D

@Alt 255
Havya ucuna kalay kaplamayı nasıl yapıyorsun?
Bu Ersa Tip Reactivator deniken malzeme %96-97 si Sn(Kalay) çok az gümüş ve ve dahada az bakır dan oluşuyormuş.
Bu malzeme kalaysa nasıl krem formunda olabiliyor?
Havya ucunu kaplama işini anlatan bir link varmı?
Yukari videosunu attim zaten kalay kaplamanin. Oradaki malzeme bakir, bizim ucta bakir. Tamamen ayni. Once iyice temizliyorum ucu, atik kalmayacak sekilde. Sonra ince zimpara ile zimparaliyorum. Fazla kazimaya gerk yok, Piknik tupunde isitiyorum, cok sicak olmayacak ama. O yuzden torch onermem. Nisadirin yapisi 350 C civarinda bozuluyor. Ona gore isitmak gerek yani. Elimdeki olcu aletinin sicaklik olcen probu ile bir iki denemeden sonra kac saniye tutacagimi ogrendim bendekilerin. Tabii bendekiler duz bakir uc. İcinde rezistans, sicaklik olcer vb hicbir sey olmayan uclar. Sonra toz nisadira daldirip sogumadan baska kapta erittigim kalaya daldiriyorum. Demir kapta eriyor tup uzerinde, zaten kalayda 300 C civarinda eriyor. Tamamen kalay kaplanana kadar bir iki defa yapmak gerekebiliyor. El aliskanligi oluyor bir iki denemeden sonra zaten. En son cok ince zimpara ile kalayi siyirmayacak kadar yuzey parlatmasi yapiyorum. 2000 mi ne diyorlar. Cam parlatmasi icin kullanilan. Uzun sure idare ediyor.

Havyalar 400+ derecelere ciktigi icin pahali rezistansli ucta olsa sanirim tupte 300-320C ye kadar isitmak zarar vermez. Onlara da yapilabilir herhalde. E ucu havya uzerinde isitirim diyorsaniz o da olabilir. Ben havyayi kalaya yaklastirmak istemedigim icin denemedim. Uc kurusluk uc icin havyayi sakata getirmeyeyim diye.

Son düzenleme:
@Omega abi keşke öncesi sonrası yapsaydın o havyayı iyi olurdu

@Omega abi keşke öncesi sonrası yapsaydın o havyayı iyi olurdu
Benzetmek gibi olmasında
BEFORE.png

AFTER.png

Havya ucu için bence en iyi aliexpress çözümüdür.
IMG_20231112_123817.jpg

Ekler

• IMG_20231112_123817.jpg
    IMG_20231112_123817.jpg
    514.5 KB · Görüntüleme: 35

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back