Havya ucu temizliği için Sünger mi tel mi ?

Evet gönderdiğin havyadan da belli :katil1:
Havyanın ucu kapkaraydı lehim kalıntısı bile yoktu İnsan arada bir hiç değilse kağıt mendille ucunu siler :)
O kararti insan derisi. Eline koluna basiyor sicak havyayi, sadizm belirtileri. :katil1: :katil1:

Uç bozulunca yeni uç almak daha kolay :katil2:
30W'lik tahta havya icin oyle de JBC ya da Hakko kullanan adam ucun tanesine 1.000 lira veriyor. ( Ben vermiyorum, hatta hayatimda bu iki markadan havya bile gormedim. :cool: )

Son düzenleme:
O kararti insan derisi. Eline koluna basiyor sicak havyayi, sadizm belirtileri. :katil1: :katil1:

30W'lik tahta havya icin oyle de JBC ya da Hakko kullanan adam ucun tanesine 1.000 lira veriyor. ( Ben vermiyorum, hatta hayatimda bu iki markadan havya bile gormedim. :cool: )
Ben t12 yaptım uçları çok iyi laptop adaptörü ile çalışıyor hakko çakması :katil2: uçları da 200-300 arası geziyor piyasa da

Ben nisadir kullaniyorum. Bitmesi 100 yil surer herhalde. O zaman dusunurum baska sey almayi.

bu sağlığa çok zararlı diye hatırlıyorum
ben evde sünger yada normal bulasık teli kullanıyorum ama işte lehim için olan sarı tellerden var yuvaya cok geniş geldiğinden midir bilmiyorum büyük lehim ucuyla silince lehimi saga sola fırlatıyor hatta geçen sol koluma fırlayıp yaktı.
Tabi baya kalın bir uç kullanıyorum yassı alümünyum pcb ile çok sık işim olduğu ve genelde çok bacaklı ince işçilik isteyen komponentlerle uğraşmadığım için kuçuk sivri havya ucuyla denemedım onda muhtemelen sorun olmayacaktır.

bunların haricinde bir diğer teknik taze lehim verip havyayı ıvmelendirip birden durdurarak(elini masaya vurarak :katil2: ) bayat lehimi bir kutuya atmak.
eski staj yerimde üretimde her havyanın yanında lehimden bir kule vardı :katil2:

Ben t12 yaptım uçları çok iyi laptop adaptörü ile çalışıyor hakko çakması :katil2: uçları da 200-300 arası geziyor piyasa da
Hakko da çakma uçlar orjinal fiyatına satılıyor nerdeyse. O yüzden hakkoda çakma uç almak mantıklı değil. Yakın zamanda ben orjinal T12 ucu 360 liraya aldım. FX-888D için olan uçlarda yaklaşık 160 lira.

bu sağlığa çok zararlı diye hatırlıyorum
ben evde sünger yada normal bulasık teli kullanıyorum ama işte lehim için olan sarı tellerden var yuvaya cok geniş geldiğinden midir bilmiyorum büyük lehim ucuyla silince lehimi saga sola fırlatıyor hatta geçen sol koluma fırlayıp yaktı.
Tabi baya kalın bir uç kullanıyorum yassı alümünyum pcb ile çok sık işim olduğu ve genelde çok bacaklı ince işçilik isteyen komponentlerle uğraşmadığım için kuçuk sivri havya ucuyla denemedım onda muhtemelen sorun olmayacaktır.

bunların haricinde bir diğer teknik taze lehim verip havyayı ıvmelendirip birden durdurarak(elini masaya vurarak :katil2: ) bayat lehimi bir kutuya atmak.
eski staj yerimde üretimde her havyanın yanında lehimden bir kule vardı :katil2:
telin bir dezavantajı bir kısmı altına geçiyor bir kismi içinde birikiyor ben arada yumagı yerınden çıkartıp içindeki lehim topları dökülene katar çekiştiriyorum bir de sorun bende mi bilmiyorum ama tel çabuk yıpranıyor gibi epey karardı kısa zamanda

Ben süngeri tercih ediyorum ama çok hafif nemli olacak fazla nemlisi havya ucunu öldürüyormuş malzemelerden sorumlu tekniker söylemişti ıslak süngere basıyorlar sonra uç bozuldu diye geliyorlar diye

telin bir dezavantajı bir kısmı altına geçiyor bir kismi içinde birikiyor ben arada yumagı yerınden çıkartıp içindeki lehim topları dökülene katar çekiştiriyorum bir de sorun bende mi bilmiyorum ama tel çabuk yıpranıyor gibi epey karardı kısa zamanda

Ben süngeri tercih ediyorum ama çok hafif nemli olacak fazla nemlisi havya ucunu öldürüyormuş malzemelerden sorumlu tekniker söylemişti ıslak süngere basıyorlar sonra uç bozuldu diye geliyorlar diye
Lehimin kursundan yapildigini dusununce nisadirin zararli olmamasi mumkun degil gibi zaten. Havalandirma cok onemli. Bu kimyasallari solumak direkt kanser nedeni zaten.

Lehimin kursundan yapildigini dusununce nisadirin zararli olmamasi mumkun degil gibi zaten. Havalandirma cok onemli. Bu kimyasallari solumak direkt kanser nedeni zaten.
malesef lehimin yanında flux da ağır metaller sebebi ile çok zararlı buharlasan agır metaller solundugu zaman tekrar katı haline dönüyor ve vucutan atılamıyor ayruca lehime dokunduktan sonra ellerın yıkanması da lazım deri üzerinde biriken kurşun kalıntıları kana geçiyor evde cam her zaman açık çalışıyorum ama malesef iste şuan penceresi tavanda kapalı olan bir odada çalışıyorum işyerini uzun vadeli düşünmediğim için şimdilik sıkıntı etmıyorum ama zamanla ciddi sonuçlar doğurabilir böyle çalışmak

malesef lehimin yanında flux da ağır metaller sebebi ile çok zararlı buharlasan agır metaller solundugu zaman tekrar katı haline dönüyor ve vucutan atılamıyor ayruca lehime dokunduktan sonra ellerın yıkanması da lazım deri üzerinde biriken kurşun kalıntıları kana geçiyor evde cam her zaman açık çalışıyorum ama malesef iste şuan penceresi tavanda kapalı olan bir odada çalışıyorum işyerini uzun vadeli düşünmediğim için şimdilik sıkıntı etmıyorum ama zamanla ciddi sonuçlar doğurabilir böyle çalışmak
Ne kadar ise yarar bilmiyorum ama su aspiratorlerde ve supurgelerde kullanilan karbon filtreleri 12 cm fana bagladim. Lehim dumanini ona cektiriyorum. Arada bir filtreyi degistiriyorum.

Lehimi tukenmez kalemin ici gibi bir seyden gecirip kullanmak daha uygun sanirim elle temas etmek yerine. Makarayida cektikce donecek bir yere monte edip temasi mumkun oldugunca azaltmak gerek.

Son düzenleme:
saç maşasındanda güzel havya olur :D

saç maşasındanda güzel havya olur :D
Sac masasi 392 C'ye kadar isitabiliyormus. Alev almiyor mu o kadar isitinca? :rolleyes:

Not : Aksam ustu yemek yerken Fransiz filmi olan "taxi" yi izliyordum. Oradaki komiserin kafasinda duman cikan sahne aklima geldi. :katil1: :katil1: :katil2:

• Haha
Reactions: nt
Ne kadar ise yarar bilmiyorum ama su aspiratorlerde ve supurgelerde kullanilan karbon filtreleri 12 cm fana bagladim. Lehim dumanini ona cektiriyorum. Arada bir filtreyi degistiriyorum.

Lehimi tukenmez kalemin ici gibi bir seyden gecirip kullanmak daha uygun sanirim elle temas etmek yerine. Makarayida cektikce donecek bir yere monte edip temasi mumkun oldugunca azaltmak gerek.
ben de çinden aktıf karbon filtre almiştim ama epey guclu bir fanım vardı server fanı sac çay kutusunun içine filtre doldurup fanla çektirmeyi denedim lakin fanın hava akışını bozunca bütün gücü gitti iş görmedi
lehimi kendi havyanın ucuna veren istasyonlar var ama anca seri üretimde pratik olur sanırım pcb tutacagım olmadıgı için genelde lehime bir el ayıramam birkaç parmakla kullanılabilmeli :katil2: bunu yazarken aklıma geldi üniversitede bir istasyon kullanmıştım kendınden lehim dumanını geri emiyor tam modelini unuttum ama baya iyi iş çıkartıyordu havyanın ucuna giden metal bir boru var dumanı oradan emıp ıstasyon içinde filtreleme yapıyor sanırım başta kendinden lehim veren istasyonlardan sanmıştım ama böylesi daha iyi markasi yihua modeli 900 lü bişeydi

Son düzenleme:
ben de çinden aktıf karbon filtre almiştim ama epey guclu bir fanım vardı server fanı sac çay kutusunun içine filtre doldurup fanla çektirmeyi denedim lakin fanın hava akışını bozunca bütün gücü gitti iş görmedi
lehimi kendi havyanın ucuna veren istasyonlar var ama anca seri üretimde pratik olur sanırım pcb tutacagım olmadıgı için genelde lehim bir el ayıramam birkaç parmakla kullanılabilmeli :katil2: bunu yazarken aklıma geldi üniversitede bir istasyon kullanmıştım kendınden lehim duanını geri emıyor tam modelini unuttum ama baya iyi iş çikartıyordu havyanın ucuna giden metal bir boru var dumanı oradan emıp ıstasyon içinde filtreleme yapıyor sanırım başta kendinden lehim verenistasyonlardan sanmıştım ama böylesi daha iyi markasi yihua modeli 900 lü bişeydi
buldum sanırım

Yihua 992DA+ sadece yedek kalemi de 700-1100 lira civarında gözüküyor
1699645409170.png

buldum sanırım

Yihua 992DA+ sadece yedek kalemi de 700-1100 lira civarında gözüküyor
26537 eklentisine bak
Ikisini birlestirip hem lehim veren hem dumani emenden yapmak lazim. Yapani zengin eder. Duman emme kismi kolay. Gecenlerde lehim emme pompasi yapmak icin kullandigimiz hortumun ucuna demirden 4-5 mm kalinliginda boru ekleyip bir iki cm yakinina monte ederiz. Ama otomatik lehim kismi epey ugras gerektirir.

lehim veren kaba işlerde iş görür klemens dip malzemelerde ince işlerde iş göreceğini pek sanmıyorum
Havya ucu nasil degisiyorsa lehim kalinligi da degisir elbette. Ise goer lehim takarsin alete. Lehiminde duman emici gibi ustte olmasi lazim tabii, alttan veremezsin PCB ye degmesin diye. Ustten iki tane boru gecince bu defa gormek zorlasir. Epey calismak gerekir optimum bir alet icin.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back