Menüleri kurcala ve kendin bul :)
20240215_214511~2.jpg

Yakaladım. Firmware güncellemesine gerek var mı? Gerek yokmuş.

Son düzenleme:
Evet bu seriden alıyorum.

Sigorta geldi.

20240216_135143.jpg

Şunlarıda aldım, sigorta kutusunu monte edeceğim gelince.

IMG-7857963883501144951.jpg

IMG-4357066905596589833.jpg

Bu rayı sigorta kutusuna göre kesmek gerekecek.
IMG-4163128097811657595.jpg

@Gokrtl

Devre elemanları setleri lazım bana.

Şunları aldım ben, eksikleri önerir misin?

Konu burada taze geçmişken ben de bir soru sorayim. @Ahmet Hocam ben de masama bir sigorta kutusu kuruyordum. Sigorta seçimini biliyorum yukarıda da açıklamışsınız zaten. Ama ben kaçak akım rölesi de takmak istiyordum. Evin sigorta kutusuna 3faz siemens 30mA takmıştım. Şimdi masama tek faz kakr takarsam, bir kaza anında önce masanın rölesinin atacağının garantisi var mı? Sonuçta ikisi de 30mA olacak. Bunu garantilemek için evin sigorta kutusundaki kakr girişinden mi masama faz çekmem gerekir? ki bunu yapabileceğimden pek emin değilim.

Masama sigorta kutusu kurma amacım taktir edersiniz ki yaptığımız işlerde bazen sigortalar atabiliyor, ev ahalisiyle tartışabiliyoruz :) . İsteğim; sigorta yada kakr, herhangi birisi atarsa sadece masamdaki atsın ev bundan etkilenmesin.

1708109537317.png

Temel elektrik bilgisinden fazlası gereklidir verdiğim şekilde bağlantı için.
Anlatacak olursam kaçak akım rölesi girişinde yaşanan olayları umursamaz yani kaçak akımın üstünden geçmeyen akımdan kaçak akım sorumlu değildir.

Çalıştığınız odaya giden hattı kaçak akım rölesi çıkışından değil girişinden alıp transfer yaparsanız zaten kaçak akımı kendiniz koyacağınız için hiçbir sorun teşkil etmeyecektir.

30617 eklentisine bak
Temel elektrik bilgisinden fazlası gereklidir verdiğim şekilde bağlantı için.
Anlatacak olursam kaçak akım rölesi girişinde yaşanan olayları umursamaz yani kaçak akımın üstünden geçmeyen akımdan kaçak akım sorumlu değildir.

Çalıştığınız odaya giden hattı kaçak akım rölesi çıkışından değil girişinden alıp transfer yaparsanız zaten kaçak akımı kendiniz koyacağınız için hiçbir sorun teşkil etmeyecektir.
Çok teşekkür ediyorum. Aslında yapılamayacak iş değil de. Odam ile evin sigorta kutusu arasında bir koridor boyu mesafe var. Susta edinmem lazım. Bilemedim şimdi. Hiç yoktan kesin çözüm yolunu öğrendim. Teşekkürler tekrardan.

Dupon konnektör yaparken lehimlemeye gerek var mı yoksa sadece sıkmak yeterli mi?

Dupon konnektör yaparken lehimlemeye gerek var mı yoksa sadece sıkmak yeterli mi?
Kabloyu bırakmayacak kadar sert, koparmayacak kadar yumuşak sıkmak yeterli. Lehime gerek yok.

Çok teşekkür ediyorum. Aslında yapılamayacak iş değil de. Odam ile evin sigorta kutusu arasında bir koridor boyu mesafe var. Susta edinmem lazım. Bilemedim şimdi. Hiç yoktan kesin çözüm yolunu öğrendim. Teşekkürler tekrardan.
yeni kablo çekmenize gerek yok, hali hazırda var olan çalışma odanıza gelen hattı kaçak akımın girişine verirseniz ana kaçakdan ayırmış olursunuz odanızı.

yeni kablo çekmenize gerek yok, hali hazırda var olan çalışma odanıza gelen hattı kaçak akımın girişine verirseniz ana kaçakdan ayırmış olursunuz odanızı.
Doğru çok mantıklı aklıma gelmemişti bu. Nötr ün ayrı olmasına gerek yok değil mi? Birde merak ettiğim birşey var. Misal her akşam yatarken masanin enerjisini kesmek istiyorum ve bunun için masadaki sigortadan enerjiyi kessem bu doğru birşey mi? Sigortalar anahtar gibi kullanılırsa bir sorun olur mu.

@coder kusura bakmayın hocam sizin konuyu da biraz meşgul ettim

Doğru çok mantıklı aklıma gelmemişti bu. Nötr ün ayrı olmasına gerek yok değil mi? Birde merak ettiğim birşey var. Misal her akşam yatarken masanin enerjisini kesmek istiyorum ve bunun için masadaki sigortadan enerjiyi kessem bu doğru birşey mi? Sigortalar anahtar gibi kullanılırsa bir sorun olur mu.

Bence sigortadan kesmek pek doğru olmaz mekanik bir ömrü olabilir bir alternatif basit bir zaman rolesi ve kontaktör ile dugmeye bastıktan sonra 3 veya 6 saat vs calisacak bir sistem ile acaba havya yı kapattım mı derdinden de kurtulunabilir

Kar konusunda sellektif ürünler var peş peşe bağlamak için ama evin kar rolesinin gecikmeli atacak olaması doğru olmayabilir

Bence sigortadan kesmek pek doğru olmaz mekanik bir ömrü olabilir bir alternatif basit bir zaman rolesi ve kontaktör ile dugmeye bastıktan sonra 3 veya 6 saat vs calisacak bir sistem ile acaba havya yı kapattım mı derdinden de kurtulunabilir

Kar konusunda sellektif ürünler var peş peşe bağlamak için ama evin kar rolesinin gecikmeli atacak olaması doğru olmayabilir
Şimdi aklıma geldi yüksek akımlı pako şalterler var onlar da kullanılabilir aç kapa için

Hayır nötrün ayrı olmasına gerek yok ortak nötr devam edebilirsiniz.

Yıllardır sigortanın her markasını modelini açma kapama için kullandım/ kullanan gördüm. Bir sorun teşkil etmez hatta yay özelliğini kaybetmesinin önüne bile geçmiş olursunuz.

Benim nezlimde ev yangınları bu sebepten çıkar ömrünü yitirmiş sigorta atamaz kısa devre sebebiyle tesisat ve alıcı ısınmaya başlar ne yazıkki.

BAĞLANTI YAPACAĞINIZ SİGORTAYA MUTLAKA KABLO YÜZÜĞÜ TAKIN VE İYİ BİR ŞEKİLDE YÜZÜĞÜ SIKIN, KABLO PLASTİĞİ SİGORTANIN KONTAĞINA TEMAS ETMEYECEK ŞEKİLDE UYGUN ŞEKİLDE SIKIP DAHA SONRA GENİŞ UÇLU DÜZ TORNAVİDA İLE YOKLAYIN!

Forum istatistikleri

Konular
6,155
Üyeler
2,560
Son üye
sezear07

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back