Hayır, kamera almadım daha. İnternette inceleme var ama.
Kamerayı takınca ne gibi bir fark bekliyorsun, seni alıkoyan ne oldu satın almama konusunda, bende de aynı mikroskop var o yüzden merak ettim.
Gozunle baktigin gibi olmayacak, isik ya da renkler de kamera ve kamera baglanti aparatina bagli olacak. Gorme alanin bile degisik olabilir cunku kamera adaptoru ve barlow lens lerde degisiklik gosterip duracak. Ozellikle parfocal yapmak can sikabilir. parfocal la ilgili bir video birakayim illa lazim olacak sana abi.

Hayır, kamera almadım daha. İnternette inceleme var ama.
Kamerayı takınca ne gibi bir fark bekliyorsun, seni alıkoyan ne oldu satın almama konusunda, bende de aynı mikroskop var o yüzden merak ettim.

Kamera tarafından emin olmak istedim. Geri kalanı iyidir. Bendeki Çin malı da iyi optik tarafı.

@Diyot
Soldan sağa doğru raftaki cihazlar.

KORAD KA3005D Ayarlı güç kaynağı ( Rafta en sol ve en sağda duruyor )
SIGLENT SDS 1104X-E Osiloskkop
SIGLENT SDG 2042X Sinyal Jeneratörü
SIGLENT SDM 3065X Multimetre
RIGOL DL3021A DC Yük
RIGOL DP932A Programlanabilir Ayarlı güç kaynağı

WhatsApp Image 2024-05-09 at 10.51.07.jpeg

WhatsApp Image 2024-05-09 at 10.51.07 (1).jpeg
WhatsApp Image 2024-05-09 at 10.49.13.jpeg
WhatsApp Image 2024-05-09 at 10.49.14.jpeg
WhatsApp Image 2024-05-09 at 10.49.13 (1).jpeg

Son düzenleme:
@Diyot
Soldan sağa doğru raftaki cihazlar.

KORAD KA3005D Ayarlı güç kaynağı ( Rafta en sol ve en sağda duruyor )
SIGLENT SDS 1104X-E Osiloskkop
SIGLENT SDG 2042X Sinyal Jeneratörü
SIGLENT SDM 3065X Multimetre
RIGOL DL3021A DC Yük
RIGOL DP932A Programlanabilir Ayarlı güç kaynağı

33501 eklentisine bak

33502 eklentisine bak33503 eklentisine bak33504 eklentisine bak33505 eklentisine bak
Bu cihazların birebir aynısı farklı markalar altında üretiliyor olabilir mi?

koradı fason ürettirenler var o basit bir ürün zaten
siglent de LeCroy a felan fason üretim yapıyor ama rigolü hiç duymadım başka marka altında

Korad'in jenerik versiyonları olabilir, çünkü şeması mevcut. Forumda da Kaynaklar bölümünde var. Çok güzel ve minimalist bir tasarım.

Bir projeye başlamadan önce hangi devre elemanlarını hangi kapasitelerde ve nerelerde kullanmam gerektiğini kendi başıma hesaplayabildiğim zaman aletlerin hakkını verebilecek duruma geleceğim galiba, yanılıyor muyum, yoksa durum öyle değil mi?

Bir projeye başlamadan önce hangi devre elemanlarını hangi kapasitelerde ve nerelerde kullanmam gerektiğini kendi başıma hesaplayabildiğim zaman aletlerin hakkını verebilecek duruma geleceğim galiba, yanılıyor muyum, yoksa durum öyle değil mi?

Doğru, ama devre tasarımı yapacak duruma gelebilmen için bu işin matematik temellerini, teorisini de iyi öğrenmen lazım. Yani elektronik mühendisliği bölümlerinde okutulan dersleri belirleyip onların ya kitaplarını alıp okuman, yada bu derslerin kurslarına gitmen lazım.

açıkçası bu bilgi veya beceriden çok yaklaşım meselesi. mesela bu atölye kurma konusunu baştan beri takip ediyorum. hep en iyi cihazı alayım, herşey tam olsun, en doğrusunu yapayım gibi zaman kaybettirici bir yaklaşım var. ama amaç elektronik öğrenmekse basit bir güç kaynağı, ölçü aleti ve devre elemanları ile de çok fazla deney yapılabilirdi. bu kadar mükemmeliyetçilik iyinin en büyük düşmanı.

tabi ben burada strateji yanlış demiyorum. ben eğlenmek oynamak istiyorum acelem yok diyorsan neden olmasın böyle de olur. ama öğrenmek için bu kadar sınırlar koymaya hiç gerek yok. aslında işin keyifli kısmı çok daha basit adımlarla keşfetmek.

bu forumda bir arkadaş bildiğin 50 liralık sarı ölçü aleti ile flyback mcu kontrollü güç kaynağı yaptı. bunu da japon yapıştırıcı ve hurdadan söktüğü malzemelerle yaptı. şimdi burada başka biri elimde skop olsun, izole trafo olsun, diferansiyel prob da olmazsa olmaz gibi labratuar toplamaya kalksa bence o iş bitmezdi. kim daha çok keyif alır dersen bence sarı ölçü aleti ile yapan alır.

çevremde telsiz camiasından çok insan var bunlar da mesela gene iki gruba ayrılıyor. ilk grup antenler, pahalı cihazlar, nasa labratuarı gibi masalar kuruyor. masaya baksan ışıl ışıl marsla görüşebilirsin o derece. diğer grup da çok daha basit malzemelerde qrp denen ev yapımı 5-10 wattlık cihazlar ve tel antenlerle uğraşıyor. maddiyat meselesi değil. iki grupta da çok varlıklı veya normal insanlar var. benim gördüğüm gene asıl keyfi alan kendi basit cihazını yapanlar oluyor.

özetle demek istediğim detaylara fazla takılmamak lazım. detaylar zaman içinde kendi kendine yerine oturur.

Son düzenleme:
Devre tasarımı ve arıza tespiti/tamiratı arasında fark var tabi anladığım kadarıyla.

Arıza tespitinde elektronik malzemeleri ve görevlerini iyi tanıdığında hızlı bir şekilde arızanın nerede olduğunu bulunabilir diye düşünüyorum.

Kafadan devre tasarımı yapabilmek, arıza tespitinden çok daha farklı bir kulvarda bir konu diyebiliriz sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back