Poşet

5v adaptörü ölçerken izoleli trafoya bağllamaya gerek yok sanırım, 5v adaptörde toprak hattı yok çünkü.

Acemice sorular sorabilirim, kusura bakmayın :D
Bir tehlike olabilir geçen açtıgım bir konu vardı toprak referansli ölçü aletleri için bir tehlike gibi bir baslıktı onu imceleyin

5 v olçmenize gerek yok osiloskobjn ekranının sag veya sol altında metal bir pim olur genelde 1 khz referans sinyali onu olçebilirsiniz direkt

bence satınalmalar konusunda acele etme. çünkü atölye dediğin kişiye ve projelere göre şekillenir. eldeki temel malzemeler ile kafandaki projelere başla, çalışırken zaten neye ihtiyacın olduğunu fark edersin.

mesela izolasyon trafosu. bu güne kadar hiçbir atölyemde kullanmadım. ama çok nadir bir iki projede elimde yaptırdığım 40w 220V giriş, 180-260 volt kademeli çıkış veren trafo var. lazım olursa bunu kullanıyorum. tüm atölyeyi izolasyon trafosundan geçirmeye ihtiyacım olmadı.

aslında yapmak istediğin projeleri yazarsan öneriler daha net olabilir.

Bence de bu işe hobi olarak başyanlara başlangıç için de gerekli olanlar

* Üzerinde hızlıca devreleri oluşturabileceğiniz breadboarlar (Artık farklı boyda ve renkte olanları da var)
Breadboard
* Breadboardlara takılabilen 5Volt ve 3,3Volt çıkışlı minik güç kaynakları
Örnek
* Takım halinde Male to Male ,Male to Female,Female to Female breadboarda uygun 1-2 farklı uzunlukta kablolar
Örnek
*Bolca Direnç kondansatör Opamp ,555 gibi kompanentler
*AA AAA 9Volt ve cell button piller
*Tornavida pense toolar
*Plastik saklama kutuları ,plastik veya ahşap çekmeceler
Bunlardan sonra hangi konulara daha çok ilgi duymanıza göre cihazlarda şekillenir

Son düzenleme:
Bir tehlike olabilir geçen açtıgım bir konu vardı toprak referansli ölçü aletleri için bir tehlike gibi bir baslıktı onu imceleyin

5 v olçmenize gerek yok osiloskobjn ekranının sag veya sol altında metal bir pim olur genelde 1 khz referans sinyali onu olçebilirsiniz direkt
siglent-sds-1104x-e-4-kanal-100-mhz-dijital-osiloskop-perpaotomasyon.jpg

işaretlediğim yer mi?
osiloskop hangi ayarda olacak ölçerken?

Probu hangi kanala taktıysanız o kanalın siyah kıskaçlı ucunu GND yazan geniş metal tuturun ,kancalı ucunuda küçük olan metala tutturun
Ekranda probun takılı olduğu kanalın açık olduğundan emin olun.Skop ta" AUTO" yazan (yada benzeri bir ismi olan ) butona basın ekranda 1 KhZ lik kare sinyali görürünüz.
Karenin üstlerinde titrek bölgeler varsa bunu probun skoba takılı olduğu bölgedeki vidadan ayarlarsınız.
Bu tür yardımlarda manualini internetten indirip yada youtube da aynı modelin videolarını seyrederek çok daha kesin ve hızlı bilgiye ulaşırsınız

Osiloskop probunun olduğu poşet 1 metre yükseklikten parke üstüne düştü, zarar görme olasılığı var mı? :)
yok o şekilde zarar görmez ama dikkatli olman gereken konu prob kablolarını asla çekiştirmemek. çünkü içinde saç teli kalınlığında tek bir tel var. çok ufak bir çekiştirme ile kopabilir. seneler önce bizim okulda arızalı prob kablolarıyla dolu bir koli vardı, kabloların da hepsi hameg marka. dışarıdan gözle görülebilen en ufak bir hasar yok ama bunu test ettik kabloyu 1kg kadar bir kuvvet ile çekersen içerdeki canlı hat kopuyor. belki yeni nesil kablolar artık daha sağlamdır bilemiyorum. ama o günden beri ben prob kablolarına hep prenses gibi davranıyorum.

Osiloskop kullanırken nelere dikkat etmeliyim zarar görmemesi için?
İlave olarak,
AC voltaj ölçerken DC konumunda olsa zarar görür mü ya da tam tersi gibi buna benzer dikkat edilmesi gereken noktalar varsa neler?

Ek olarak şu konu hakkında da deneyimlerinize ihtiyacım var.

@taydin

Son düzenleme:
Düşen problada aynı kare dalgayı görüyorsanız hiç bir sorun yok demektir.Ayrıca arkadaşlarında dediği gibi düşmeyle pek bişey olmaz
Ama unutmayın çok yüksek frekanslı problar ortalama giriş seviyesine yakın skop parasına yakın fiyattadırlar.
Yani iyi koruyun

yok o şekilde zarar görmez ama dikkatli olman gereken konu prob kablolarını asla çekiştirmemek. çünkü içinde saç teli kalınlığında tek bir tel var. çok ufak bir çekiştirme ile kopabilir. seneler önce bizim okulda arızalı prob kablolarıyla dolu bir koli vardı, kabloların da hepsi hameg marka. dışarıdan gözle görülebilen en ufak bir hasar yok ama bunu test ettik kabloyu 1kg kadar bir kuvvet ile çekersen içerdeki canlı hat kopuyor. belki yeni nesil kablolar artık daha sağlamdır bilemiyorum. ama o günden beri ben prob kablolarına hep prenses gibi davranıyorum.
öğrenciler çok özensiz kullanıyor sizde gene iyiymiş tamiri mumkun bizdekilerin uç pinleri kırıktı çoğunda
bizde probları breadboarda dikiyorlarmış lab görevlisi her prob gördüğünde söyleniyordu bunları hep kırdılar diye :katil1:
en son 2x75 kabloya timsah krokodil bağlayarak tonla test kablosu yapmış
akım probu istemiştim adam şaşırdı kaç senedir buradayım ilk defa sen soruyorsun diye akım probu yoktu ama kendi pensampermetresini verdi onla idare ettik :D (elektronik labıydı güç elektroniği-elektrik makinaları labında var tabi bir tane akım probu)

Son düzenleme:
tüm atölyeyi izolasyon trafosundan geçirmeye ihtiyacım olmadı.

Bu zaten doğru bir uygulama olmaz. Atölyedeki tüm test ve ölçüm cihazları, üreticilerinin öngördüğü gibi topraklı bir prize takılmalı. SADECE üzerinde ölçüm yapılan ve şebeke fazı barındıran devre izolasyon trafosundan beslenmeli. Mesela SMPS, UPS, inverter devreleri üzerinde ölçüm yapılacaksa.

İzolasyon trafosu başka devrelerde de gerekli oluyor. Mesela desktop PC lerde USB portlarının dışı da gene toprak referanslıdır. Eğer PC üzerinde osiloskop ile ölçüm yapılacaksa, osiloskobun şase krokodilini özgürce istediğin yere bağlayamayacaksın. Yanlış yere bağlarsan, USB devresinde şaseye kısa devreye sebep olursun.

Bunlar benim aklıma gelen senaryolar. Yeterince kafa yorsan, daha fazla da senaryo öngörülebilir. Durum böyle iken, her senaryo için "acaba sorun olur mu olmaz mı" diye stres yapacağına, her test cihazını izolasyon trafosu arkasında kullanmak çok daha mantıklı bir çözüm. Benim üzerinde çalıştığım cihazlarda USB portu olsun olmasın, devrede faz olsun olmasın, her zaman izolasyon trafosu arkasında çalıştırıyorum. Yani ben her gün kullanıyorum.

@Sercan
Brymen ölçü aletini şeffaf plastik saklama kutusu içine koyduğunu gördüm, bu kutunun linkini rica etsem?

Konu dağılmasın diye hepsini biryerde toplamaya karar verdim.

Ekipmanlarımı yavaş yavaş tamamlıyorum, eksikliklerim var, farklı yapmak isteyipte dar alandan dolayı küçük beyaz bir masa üstüne raf yaptım ve ekipmanlarımı yerleştiriyorum.

Bir raf daha ekleyeceğim.
Byaz plastik masanın üstünü 0.5cm MDF kestirmeyi düşünüyorum.
İzolasyon trafosu olarak bana ne almamı önerirsiniz, lütfen link verin. 220v 150va yeterli gibi.

Sizce orta katı beyaz masanın üstüne taşımak nasıl bir fikir?

Not. olmazsa olmaz almam gereken eksik bir şey kaldıysa lütfen belirtin.
Mechanic T12 Pro sipariş verdiğim havya istasyonu yarın ya da pazartesi elime geçicek.

28486 eklentisine bak

28487 eklentisine bak

28488 eklentisine bak

28489 eklentisine bak
Masa üzerine slikon mat eksik kalmış :)

Elektronik hobi masamın arkasındaki bilgisayar çalışma ve müzik dinleme masam.
WhatsApp Image 2024-01-06 at 12.36.45.jpeg

Sağ alttaki 1500va FSP marka UPS kesintisiz güç kaynağından, elektronik hobi masama kablo çeksem ve osiloskop da dahil gerekli tüm 220V beslemeyi UPS ten alsam sıkıntı oluşur mu?

İzolasyon trafosuda bağlayacağım UPS çıkışına.

Son düzenleme:
Silikon mat ısıya dayanıklıdır.Bunların söküne parçaların bir arada duracağı bölümler vardır.Vidalar için mıknatıslı alanalrı vardır.
Antistatiktir.
Yani MDF uygun olmaz
62.5 x 56.5 cm silikon mat lazım bana desene. Hazır birebir ölçüde bulmam zor olacağına göre biraz büyük alıp kesmek gerekecek heralde.

Arkadaki ağır makinalı ile cool pozlar veren sen değilsindir inşallah üstad.

Benim de bazukalı askerlik resmi var. Ama gerçekte kırıkkale ile 3 mermi attık, tüfeği de uzun dönem er kum torbasına bastırdı. Ben sadece tetiği çektim :katil2:

Arkadaki ağır makinalı ile cool pozlar veren sen değilsindir inşallah üstad.
Hea benim o ya. MG3 var elimde. O tarz resimleri duvara asmayı hiç sevmiyorum. Bende herkes gibi yağlı boya tablolar asmak istiyorum ama iki nedenden dolayı asamıyorum.
1. Yağlı boya tablolar çok pahalı.
2. Annemlerin zamanında duvarlara hep böyle askerlik resimleri, diplomalar filan asılırmış.

O resmi de annem astı oraya. O yüzden çıkaramıyorum maalesef. Odaya komple dantel döşese hiç birini kaldırmam. Allahtan yapmıyor :D

Bak babam olsaydı hiltiyle duvarı yıkardım o ayrı :katil2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back