İnform UPS 3kVA şebeke yokken açmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün elektrikler kesildi ve benim yedekleri oynayan Tunçmatik UPS yarım saat sonra kapandı. Elektrikler hala kesik, ben de kenarda duran gürültücü Inform flexipower 3kVA yı kullanayım bari dedim. ON tuşuna basıyorum, bir süre açılır gibi yapıyor, sonra kapanıyor. ON tuşuna uzun süre basıyorum, bu sefer de iki tane bip tonu üretiyor, gene açılır gibi yapıp sonra gene kapanıyor. Ben hatırlıyorum, şebeke voltajı varken, ON tuşuna uzun süre basarsam bu UPS açılıyordu. Şebeke yokken aynı prosedür ile açılmıyor. Yani şebeke varsa UPS'i açabiliyorum, şebeke yoksa UPS'i açamıyorum :katil1: :katil1:

Bendekini de şebeke varken kapatamıyorum. Fan sesi rahatsız ediyor diye kapatayım diye çok uğraştım ama olmadı. Şebeke fişini çekip off tuşuna basınca kapanıyor ama :D

Karanlıkta odada oturuyorum ve boyuna UPS'e sövüyorum ... Bana UPS lazım değilken açılabiliyor, lazım iken açılamıyor, mükemmel ... Neyse, karanlıkta cep telefonu ile bunun kullanım kılavuzunu buldum ve bakıyorum. Meğer yapılması gereken prosedür şuymuş:

1) 5 saniye süreyle ON tuşuna bas, çift bip sesini duy, bırak.

2) 10 saniye içerisinde 3 saniye süreyle tekrar ON tuşuna bas, gene çift bip sesini duy, bırak.

Buna "cold start" deniyormuş, ve böyle yapınca UPS açıldı.

Elektrik yokken UPS'i neden açıyorsun? :D

Sanki nükleer santralin reaktörünü ayağa kaldırıyoruz. ON tuşuna basınca neden açılmaz bu meret anlamadım gitti.

Ciddi ciddi kendine ait ritüelleri olan karakterli bir UPS imiş. :D

1) 5 saniye süreyle ON tuşuna bas, çift bip sesini duy, bırak.

2) 10 saniye içerisinde 3 saniye süreyle tekrar ON tuşuna bas, gene çift bip sesini duy, bırak.

Buna "cold start" deniyormuş, ve böyle yapınca UPS açıldı.
Bende bunu anlamıyorum yav. 3 tane tuş koymuş 50 tane fonksiyon yapmış.
Herhalde tasarlayan mühendis 3 tuşa 50 kombinasyon sıkıştırarak kendi ile gurur duyulmasını hedeflemiş. Bilse ki Timur abi oradan, ben buradan boyuna giydiriyoruz, istifa eder herhalde :katil1:

Bendekini de şebeke varken kapatamıyorum. Fan sesi rahatsız ediyor diye kapatayım diye çok uğraştım ama olmadı. Şebeke fişini çekip off tuşuna basınca kapanıyor ama :D

Ona bir sessizleştirme operasyonu çekmek lazım :)

Ciddi ciddi kendine ait ritüelleri olan karakterli bir UPS imiş. :D

Ben de neredeyse yere atma, üzerinde tepinme ve ardından da camdan aşağı atma ritüelini yapıyordum, son anda buldum bu "cold start" mevzusunu. Şu güç elektroniği konusunu ilerleteyim biraz, sıfırdan bir UPS yapmak istiyorum. Bu Inform'u hiç sevemedim nedense, aldığıma pişman oldum. Bunun bir de gizli teknik menüsü var, teknik servisi aradım nasıl giriliyor o menüye diye, "söyleyemeyiz" dedi. Nefret ederim böyle gizli menülü şeylerden.

Ona bir sessizleştirme operasyonu çekmek lazım :)
Fanı söktüm, temizledim, gresledim, geri taktım.
Eskisinden daha beter ötüyor. Herhalde eskiden de böyle sesliymiş. Kirlenince biraz ağırlaşmış ve sesi azalmış :katil2:
Benim ufak tefek videolarda duyduğunuz ses o UPS'in işte :D
Sessiz fan alıcam bir ara.

Fanı söktüm, temizledim, gresledim, geri taktım.
Eskisinden daha beter ötüyor. Herhalde eskiden de böyle sesliymiş. Kirlenince biraz ağırlaşmış ve sesi azalmış :katil2:
Benim ufak tefek videolarda duyduğunuz ses o UPS'in işte :D
Sessiz fan alıcam bir ara.

Senin UPS line interaktif değil miydi yav? line interaktif'ler şebeke varken inverter çalışmıyor, o zaman o fan neyi soğutuyor? Eğer akü şarj devresini soğutuyorsa o zaman oradaki soğutucuyu büyütmen yeterli olur.

Bende eskiden 3 kVA lık line interaktif vardı ve şebeke varken tamamen sessiz idi, fan da çalışmıyordu.

Bu tarz olaylardan bende nefret ederim hatta böyle "söyleyemeyiz" olayı terbiyesizce. Parasını verdin ve üründen sonuna kadar faydalanmak istiyorsun. O ne demek öyle -pilleri bende oynayacağın zaman gel al- der gibi...

Galiba bir ürün yapıp versiyonlarından ayrı ayrı para kazanma hırsından kaynaklanıyor. Bu ne tamahkar saçmalık.

Senin UPS line interaktif değil miydi yav? line interaktif'ler şebeke varken inverter çalışmıyor, o zaman o fan neyi soğutuyor? Eğer akü şarj devresini soğutuyorsa o zaman oradaki soğutucuyu büyütmen yeterli olur.

Bende eskiden 3 kVA lık line interaktif vardı ve şebeke varken tamamen sessiz idi, fan da çalışmıyordu.
Valla bilmiyorum abi. Bir ara konusunu açayım. Bende zaten açma kapamayı 1 hafta da çözdüm :D

En güzeli bendeki hiç sesi çıkmıyor. 3 tane pil almam lazım bir türlü alamadım, o yüzden çalıştırmıyorum. :D

Nasıl pil almak lazım jel mel bir dünya seçenek var tabi bir de fiyat/performans olayı var. Bazı seçenekler öyle bir hale geliyor ki, o paralara 3 tane küçük boy araba aküsü alınabilecek gibi oluyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back