Online UPS Sessizleştirme operasyonu

Şimdi denedim, seste azalma oldu, ama gene de istediğim seviyede değil.

IMG_20211024_195820.jpg

Bu projeye başladığımda elimde desibel metre yoktu, ama şimdi var. Desibel metre ile ses ölçümleri yaptım ve en fazla sesin geldiği yer bir büyük folyo kondansatör veya şarj SMPS'deki MOSFET. Kondansatörlerin bu şekilde ses ürettiği bilinen birşey, o yüzden muhtemelen kondansatör kaynaklı. Netleştirmek için gene sökmek lazım herşeyi. Bununla çok fazla zaman harcadım zaten, hiç uğraşmak istemiyorum artık. Zaten şu anda kullandığım Tunçmatik 3 kVA neredeyse sıfır ses ile çalışıyor, herhalde diğer UPS'in 25 A lik akü kabinini buna aktaracağım. Veya belki bunu olduğu gibi atölyeye götürürüm ve evdeki UPS'e de 6 tane araba aküsü bağlarım.

Turnçmatik 3 kVA ya diğer UPS'in akü bankasını bağladım. Yani şu anda UPS'e 6x9 Ah yerine 6x25 Ah lik aküler bağlı. Hiç sorun yok, Turnçmatik, aslanlar gibi aküleri şarjlı bir şekilde muhafaza ediyor.

IMG_20211101_163105.jpg

Bu 25 Ah lik akülerin durumu çok da iyi değilmiş ... Tam şarjlı iken fişi çektim. UPS yükü %25 civarı iken 30 dakika dayandılar. Sonra kritik alarm tonu ötmeye başladı. Bir linux, bir Windows bilgisayarı ve monitörleri, network switch ve standby'daki lazer yazıcı ve laboratuvar ölçüm cihazları vardı. Aşağı yukarı 750 W lık yük.

Demekki daha önce benim yaptığım yük direnci hacki yüzünden bu akülerin ömürleri epey azaltmış. Şöyle 1 saat çalışmasını bekliyordum :( Neyse, bir tane 60 Ah araba aküsü var. 5 tane daha alıp bağladığım zaman artık saatlerce çalışması lazım :)

Abi o kadar akü alacağına 24v ile çalışan bir ups bul daha mantıklı. Benim çift akülü sistem şimdilik sorunsuz gidiyor. Kullandığım ups inform guard 1000va. Online olmamasına rağmen gayet iyi idare ediyor.

Hmm yalnız bir dakka. Şimdi 750 W güç veriyor UPS. Hadi verimini de %80 diyelim, bu durumda 938 W güç çeker UPS. 6 akü var, toplam voltaj 72 V. O zaman akülerden çekilen akım:

[math]I_B = \frac{938}{72} = 13\ A[/math]
Aküler 25 Ah. İki saat 13 A çekersen bu aküler tamamen boşalır. Ama bize tamamen boşaltacak süre değil, voltajın belli bir eşiğin altına düştüğü süre lazım. O yüzden belki de 30 dakika iyi bir süre ...

Hmm yalnız bir dakka. Şimdi 750 W güç veriyor UPS. Hadi verimini de %80 diyelim, bu durumda 938 W güç çeker UPS. 6 akü var, toplam voltaj 72 V. O zaman akülerden çekilen akım:

[math]I_B = \frac{938}{72} = 13\ A[/math]
Aküler 25 Ah. İki saat 13 A çekersen bu aküler tamamen boşalır. Ama bize tamamen boşaltacak süre değil, voltajın belli bir eşiğin altına düştüğü süre lazım. O yüzden belki de 30 dakika iyi bir süre ...
750w olmayabilir. En iyisi yükü ölçmek gerçekte tüketim çok daha az olabilir.

Abi o kadar akü alacağına 24v ile çalışan bir ups bul daha mantıklı. Benim çift akülü sistem şimdilik sorunsuz gidiyor. Kullandığım ups inform guard 1000va. Online olmamasına rağmen gayet iyi idare ediyor.

24 V da 1000 W, 40 A demek. Ama 72 V da 1000 W, 13 A demek. Devre çok daha düşük akımla çok daha uzun süre ve rahat çalışır. O yüzden akü sayısının fazla olması bence bir avantaj.

Daha önce line interaktif vardı bende. Bizim buradaki elektrik idaresi çalışanları bir gün elektrikleri kestiler ve nasıl becerdilerse 220 V yerine 110 V verdiler şebekeye. Line interaktif UPS o gün nalları dikti. O yüzden burada bu keçi çobanları elektrik işinde olduğu sürece online UPS şart :facepalm1:

110 V'u nereden bulmuşlar, hayret.

24 V da 1000 W, 40 A demek. Ama 72 V da 1000 W, 13 A demek. Devre çok daha düşük akımla çok daha uzun süre ve rahat çalışır. O yüzden akü sayısının fazla olması bence bir avantaj.

Daha önce line interaktif vardı bende. Bizim buradaki elektrik idaresi çalışanları bir gün elektrikleri kestiler ve nasıl becerdilerse 220 V yerine 110 V verdiler şebekeye. Line interaktif UPS o gün nalları dikti. O yüzden burada bu keçi çobanları elektrik işinde olduğu sürece online UPS şart :facepalm1:
Ben maliyet yönünden değerlendiriyorum. Sonuçta al ömür boyu kullan değil durum. 2-3 yılda bir 2 akü yenilemek ayrı 5-6 akü yenilemek ayrı...

Benim için kurşun-asit akü devri kapanmıştır. Yaşasın Lifepo4 :dans1:

Hacim olarak aynı kapasitede jel aküye göre yaklaşık 1/3 yer tutuyor ve 1/3 ağırlıkta

100Ah jel aküden 33A akım çekersen yaklaşık 3 saat gider diye düşünülüyor. O iş öyle değil maalesef, iki saatte boşalıyor. Kurşun asitlerin pek bahsedilmeyen kötü taraflarından biri bu. "100Ah @20 hour rate" diye ayrıntıda saklı bir şeytan var. Bu aküyü 5A ile boşaltırsan 20 saat gider ve 100Ah alırsın. Ah değerinin %5 i kadar akım ile deşarj edilirse yazan kapasiteyi verebiliyor. Daha fazla akım çekersen kullanabileceğin kapasite dramatik şekilde düşüyor. Ürünlerin datasheet'inde bu ayrıntı yazıyor.

Lifepo4 ise istersen 1C akım ile şarj-deşarj et, bana mısın demiyor.

Şarj seviyesini %10 altına indirmezsen, %90 üzerine çıkarmazsan, aradaki %80 kapasiteyi kullanırsan >2000 döngü ömür vaat ediyor. Her gün doldur boşalt yapsan 5.5 yıl eder. Ve bu sürecin sonunda tamamen ölmeyip etiket değerinin yaklaşık %80 kapasitesine düşmüş olarak hayatına devam ediyor. Bu son maddeyi test edebilen görmedim tabi. Kağıt üstünde harika, zaman gösterecek.

Li-ion'lardakilere benzer, dikkat edilmesi gereken zayıf yanları var. Hücre voltajları kritik değerleri asla aşmamalı. Aktif dengeleyiciye sahip iyi bir BMS şart.

3.2V, 105Ah, 2Kg hücrelerden 16 adet aldım. Bütün ayrıntıları bluetooth üzerinden telefondan görebileceğim ve ayarlayabileceğim bir BMS yolda. 48V, 105Ah, 5.3kW/s uzun ömürlü bir depom olacak. Çatıya solar panelleri koyabileceğim uygun bir konumda olsam elektriğe para vermeyeceğim ama ahh işte...

İlk testi 12 hücreyi normalde 3 akü ile çalışan Tunçmatik 1kVA'ya bağlayarak yaptım. 700W civarı yük karşılığı ups aküden yaklaşık 850W çekti. Ortalama 22-23A deşarj akımı ile tam vaat ettiği kapasiteyi aldım. (105Ah)

b21c46c8-b4d3-428b-add5-457988bebbcd.jpg
923940db-1e57-456e-92ce-bd2f763076c8.jpg
b2d563e3-cea7-4f67-a01f-0cd62cac4c84.jpg

Son düzenleme:
Türkiye'de bunun güvenilir bir satıcısı var mıdır? Birkaç tane de alıp ben deneyeyim :)

Timur hocam kolay gelsin.Bir kaç sorum olacak eğer vaktinizi alırsam özür dilerim.
Benim 1 kw online tuncmatik cihazım var .3 akü ile çalısıyor.Besleme süresini uzatmak için nasıl bir yol izleme yapmam gerekir. ayrı bir şarj kartı alıp taksam nasıl takılır ,sıkıntılı olurmu .Yada dısarıdan sarj edip kesintilerde otomatik buyuk akuleri devreye alsa geldiğinde kesen birşeylermi yapsam daha iyi olur.Görüşlerinizi bekliyorum .Teşekkürler.

Son düzenleme:
En kolay yöntem daha yüksek kapasiteli akü takmak. Bunun tek dezavantajı akülerin dolması uzun sürer. Mesela birkaç günde bir elektrik kesiliyorsa, daha aküler tam şarj olmamış olur ve uzun gitmez.

Şarj seviyesini %10 altına indirmezsen, %90 üzerine çıkarmazsan, aradaki %80 kapasiteyi kullanırsan >2000 döngü ömür vaat ediyor.
ben bunu merak ettim %10 altına inmemek %90 üzerine çıkmamak nasıl oluyor.
şarj ederken %90 şarj olunca şarjı mı kesiyorsunuz bunu takip etmek baya mesele olmalı.
yada kullanırken %10 gelince sistemi mi kapatıyorsunuz her zaman bunu takip etmek zordur.

Bazı bms ler programlanabilir diye biliyorum. Programlanirken şu voltajin altında çıkışı kes bu voltajda sarji kes gibi değerler atanabilir.

Bazı bms ler programlanabilir diye biliyorum. Programlanirken şu voltajin altında çıkışı kes bu voltajda sarji kes gibi değerler atanabilir.
standart bms'leri biraz inceleyip üstündeki referans dirençleri ile oynarak bu ayarı yapabiliriz programlanabilir olanlar biraz el yakabilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,836
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back