Online UPS Sessizleştirme operasyonu

Yapıştırıcılar havayla temas edince zamanla donuyor, ikinci bileşen içindeki kimyasal maddeye göre 5dk, 30dk gibi hızlı donma seçenekleri sunuyor diye biliyorum ben.

Bundaki kristalleşme aynı balın şekerlenmesi gibi. Sıcak suda bekletince eski haline geldi.

Epoksi işindeki acemiliğim işte, beherdeki karışımı trafo kutusuna döktüm, sonra da kabı başka bir odaya sertleşmesi için götürdüm. Geri geldiğimde beherde geriye kalan epoksi donmuş :mad: Bakalım bunu çıkarabilecek miyim, yoksa beher çöpe mi gidecek göreceğiz.

Aslında silikon kap bulmak lazım bu iş için. Donduktan sonra sıyırıp alacaksın kabı. Araştırıyorum internette, hiç rastlamadım daha. Epoksiyi aldığım online mağazada da yok.

Genel de hanımların ilgi alanına giriyor o silikon kalıplar. Doğum günü malzemesi, kek kalıpları, parti malzemeleri satan dükkanlar var. Oralarda çok gördüm. Bizim hatun bir ara dadanmıştı o mağazalara :D

Birde youtube da kendi kalıbını yapanlar vardı. Tam detayını hatırlamıyorum ama sıvı sabun filan kullanıyorlardı.
Ahanda buldum.

Kalıp olmasına gerek yok bana. Sadece bir kap olması yeterli. Şöyle 4 aylık bebekler için su içme kabı var :D

1635010432239.png

Ama fiyat 45 TL bu ne yav. Biraz daha bakayım neler var.

Yarım saat geçti hala ateş gibi sıcak. Ama artık donmuş. Ve elastik.

IMG_20211023_203929.jpg

IMG_20211023_203947.jpg

Enflasyon senide vurmuş anlaşılan abi. Sen 45-50 ye pek para muamelesi yapmazdın. :katil2: :katil2:

Karşılığı olsa vereyim de alt tarafı silikon yav. Evrende en çok bulunan maddelerden birisi :katil2: Olmazsa bir kek kalıbı alıp onu kullanayım. Yoksa epoksiciye gidip bana silikon epoksi kabı ver dersen 300 TL ye satar eşkiyalar.

Karşılığı olsa vereyim de alt tarafı silikon yav. Evrende en çok bulunan maddelerden birisi :katil2: Olmazsa bir kek kalıbı alıp onu kullanayım. Yoksa epoksiciye gidip bana silikon epoksi kabı ver dersen 300 TL ye satar eşkiyalar.
Attığım videoya bir göz at abi.

Seyrettim şimdi. Hakkaten iki tane iç içe bardak kullanarak istediğim ölçtüde bir kap yapabilirim bu şekilde. Bunu deneyeceğim ...

pet bardaklar iyi oluyor bu işler için. kullan at...

Kalın plastik olanlardan ve uygun boyda olsa olur. Ama o incecik olanlar iş görmüyor. En azından bu epoksti için, çünkü felaket ısınıyor ve eritiyor bardağı.

Kağıt bardak kullanırsan da olabilir...

Ana PCB'ye takılan kontrol kartını hesaba katmadan tellerin boyunu ayarladım ve kestim. Sonra da montajı yaparken trafo daha yükseğe çıkması gerektiği ortaya çıktı ve teller kısa geldi :facepalm1: Tekrar uzattım.

IMG_20211023_220644.jpg

Ana PCB'ye takılan kontrol kartını hesaba katmadan tellerin boyunu ayarladım ve kestim. Sonra da montajı yaparken trafo daha yükseğe çıkması gerektiği ortaya çıktı ve teller kısa geldi :facepalm1: Tekrar uzattım.

14131 eklentisine bak
Oldu olacak.. olmadı trafoyu kablo ile balkona uzatmaya kadar gider bu iş.... :D

Oldu olacak.. olmadı trafoyu kablo ile balkona uzatmaya kadar gider bu iş.... :D

Hmm bunu deyince aklıma geldi. Çalışma odamım camının önünde klimanın kompresörü var. Onun yanına bir taşıyıcı daha monte etip UPS'i dışarı alsam? :dusun2:

Beher dibinde donan epoksiyi 13 mm lik bir matkap ucuyla kısa bir ikna sürecinden sonra çıkardım. Şimdi maket bıçağı ile beher kenarlarını kazıyorum :mad:

IMG_20211024_154200.jpg

Bugün koçtaş'a gittim çift taraflı sünger bant almak için. Hırdavat bölümünü dolaşırken alçı karma kapları gördüm. Donan alçı bu kaplardan çok kolay bir şekilde ayrılıyor. Bir sonraki epoksi projesinde bunları deneyeceğim

IMG_20211024_155743.jpg

Kutuyu çift taraflı sünger bant ile soğutucuya monte ettim. İki tane de delik delip kablo bağı ile de destekledim. Sonra da PCB'ye trafonun bağlantılarını yaptım. Artık UPS'i toplayacağım ve sonra da deneyeceğim.

IMG_20211024_173909.jpg

IMG_20211024_173925.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back