Kettle ledi değişeyim dedim beceremedim :)

PowerOn

Üye
Arkadaşlar merhaba, forumda yeniyim daha önce başka bir sitede yardım istemiştim fakat pek destek bulamadım, bu forumda bana yardımcı olacak beyinler olduğuna inanıyorum şimdiden cevaplayan herkese teşekkürler :)

Arkadaşlar merhaba, evde bir kettle var, kendisi normal açık modda yeşil yanarken tuşuna basıp kaynatma moduna alınca kırmızı yanıyordu, bir süredir kırmızı yanmaz oldu biz de çalışıp çalışmadığını zor anlar olduk, misafirler zaten hiç anlamaz oldu, içini açıp baktığımda biri yeşil diğeri kırmızı iki led olduğunu gördüm, yeşil olan zaten düzgün çalıştığı için kırmızı led yerine elimde olan beyaz renk ledi takayım renk fark etmez yeter ki kaynatma modu belli olsun dedim, 2 adet led bağladım patladı, 3. ledi dirençle bağladım o da patladı bende bi bakayım bu led kaç volt çekiyor dedim multimetreye bağladım burda ilginç birşey oldu, ya da ilginç değil de benim kısıtlı elektrik bilgimle bana ilginç geldi bilenler izah edip çözüm verir diye buraya yazmak aklıma geldi :)

Bu kaynatma modunda yanması gereken ledin yerine multimetreyi bağladığımda kaynatma açık olmasa dahi düz 10 volt akım verdiğini gördüm, daha sonra kaynatma modunu açtım birden verilen güç 90 volta çıktı, dip led kullanılmış kettle da, diğer ledin dibinde kalın bi makaron var kesin içinde ufak bir komponent var ama ne takıldığını bilemedim. Sizce buraya ne takmam lazım ki led patlamasın?

eedce736c685c297f0d3e3aecfc3d4d0.jpeg

Merhaba foruma hoş geldin.

Daha önce bozuk olan LED'in makaronunun içindeki komponentler ne oldu? Onları atmadıysan onların sağlamlığını kontrol edip kullanabilirsin.

Multimetre varsa çalışan LED'in bacağına kaç volt geldiğini ölçebilirsin.

Eğer eski devrenin ne olduğunu bilmiyorsan şöyle bir devre kurabilirsin. Burada R1 15 kΩ ve 2 W olacak. Bu önemli. D1 ve LED in bağlanma yönlerine de dikkat et, ters bağlarsan LED gene gider.

1656622187946.png

Arkadaşlar sağlam olan da dipten koptu artık hiç ışık yok :) Bu vesileyle kabloyu açtım içinden sadece bir direnç çıktı, yine ölçüm yaptım çıkan sonuç 70-75 volt arası gidip geliyor, size de görselini sunuyorum.

Bu arada burda yorum yazan arkadaşlar kadar profesyonel değilim, o sebeple teknik cevapları anlayamıyorum kusura bakmayın.

Screenshot_20220702-165722_WhatsApp.jpg
20220702_165358.jpg

Ekler

• 16567698876671679276857178824138.jpg
    16567698876671679276857178824138.jpg
    108 KB · Görüntüleme: 81
  • 20220702_165358.jpg
    20220702_165358.jpg
    210 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleme:
Tamam işte bir an önce bozulsun diye sadece direnç koymuşlar. Dediğim devreyi uygularsan, olması gerektiği gibi yapmış olursun. Eğer o devreyi anlamıyorsan da anlayan birisine yaptırman lazım.

Orda voltaj okumaktan ziyade seri direnc ile akim kaynagi yapılmış. Direnc led üzerinden akacak akımı sinirliyor.

@taydin abinin önerisindeki semayı uygulamak en mantiklisi. Söylediği semada 15k ohm direnc çizilmiş. Sizin lede seri bagli direncte 15k ohm.

Orda voltaj okumaktan ziyade seri direnc ile akim kaynagi yapılmış. Direnc led üzerinden akacak akımı sinirliyor.

@taydin abinin önerisindeki semayı uygulamak en mantiklisi. Söylediği semada 15k ohm direnc çizilmiş. Sizin lede seri bagli direncte 15k ohm.
Ben 150k olarak gördüm o direnci. Yanlış mı okudum acaba renk kodlarını?

Standart 5 mm LED için maksimum akım 20 mA gibidir. 15 k kullanırsan ortalama 11 mA akım akar, LED de maksimum parlaklığa yakın bir değerde yanar. 150 k kullanırsan LED baya sönük olur. Orijinal tasarımda böyle olması istendi herhalde.

Ama 1N4007 nin mutlaka konması lazım, yoksa şebekenin ters alternansında çok yüksek ters gerilim görüyor LED, eninde sonunda da bozuluyor. Zaten tasarım yaparken bunu özellikle yapmışlardır, bir süre sonra servis ihtiyacının hasıl olmasını istemişler, böylece oradan da para kazanacaklar.

Bu şeffaf ledlerin bazıları süper parlak yanıyor. Belki böyle bir durum var ise parlaklığı azaltmak için 150k olabilir.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim, elimde daha önceden kalan bu gördüğünüz tipte ledler ve dirençler var bunlarla bişey yapılması mümkün mü yoksa perpa yolu gözükür mü bana?
16568674638814157707981205585167.jpg

Direnç olarak 1/8 watt çok zayıf kalır. @taydin abimizin dediği gibi 2 watt olanı alman gerekir ancak bu malzemeleri koyacağın yerde yeterli boşluk varmıdır bilemiyorum. 2 watt dirençler çeyrek watt a göre baya kalın.

LED çapını da doğrula. Ben 5 mm dedim ama daha küçük de olabilir. Bakarsın duruma, 2 W lık direnci sığdıramıyorsan yerine, veya verdiği ışık çok fazla oluyorsa (karanlıkta romantik ortamı bozmasını istemezsin :) ) gene 150 k olan direnci takarsın. Ama 1N4007 yi her halukarda tak. Hatta diğer LED'ye de tak.

• Haha
Reactions: nt
LED çapını da doğrula. Ben 5 mm dedim ama daha küçük de olabilir. Bakarsın duruma, 2 W lık direnci sığdıramıyorsan yerine, veya verdiği ışık çok fazla oluyorsa (karanlıkta romantik ortamı bozmasını istemezsin :) ) gene 150 k olan direnci takarsın. Ama 1N4007 yi her halukarda tak. Hatta diğer LED'ye de tak.
Bende piskopat bir smd805 yeşil led var. 24v da 100k bağlıyorum. Lehimlerken kendi kendine yanmaya başlıyor....

Hocam böyle bişey biliyormuş gibi durduğuma bakma meslek lisesi elektrik okudum ama anca havya tutmayı öğrendik o da soğuk lehim yapa yapa :D yerden dolayı sıkıntı yok çok yer var kettle kapağı içinde şu alttaki dirençten alacağım doğru mudur?

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back