Kontrol sistemleri elektronik sistem modelleme

mert45

Üye
Merhabalar;kontrol sistemlerinde elektronik sistem modeli yapmak istiyorum sistem bulamadım yardımcı olur musunuz?

Bunun en güzel ortamı Matlab Simulink. Bende Home versiyonu var, uygun fiyata alınabiliyor.

Sistemden bol ne var?

Seri RC devresi, seri RLC devresi, paralel, RC, paralel RLC mesela.

Mesela bir kactane ornek;

Hoparlor.
Doner cerceveli olcu aletleri.
DC motor
AC motor
Step motor
DC motor ile tahrik edilen basit bir araba.

Hocam herhangi birine ait yapılmış kaynak var mı MATLAB üzerinden grafik çizdirip yorumlamam gerekiyor

Matlabi isin icine katmadan kagit kalemle yapman lazim.

Hoparloru modellemeyi dene. En basit o gibi gorunuyor.

Bobin ve miknatistan yola cikarak itme kuvvetini hesaplayacaksin.

Bu kuvvet etkisinde bir mebran (yay),
bir kutle (membran+kagit koni)
bir surtunme (membran)
Koninin hava ile temasindan kaynakli surtunme

Cikis buyuklugu: ses siddeti,
Giris buyuklugu: sinusel gerilim

10 numara ornek calisma olur.

Matlabi isin icine katmadan kagit kalemle yapman lazim.

Hoparloru modellemeyi dene. En basit o gibi gorunuyor.

Bobin ve miknatistan yola cikarak itme kuvvetini hesaplayacaksin.

Bu kuvvet etkisinde bir mebran (yay),
bir kutle (membran+kagit koni)
bir surtunme (membran)
Koninin hava ile temasindan kaynakli surtunme

Cikis buyuklugu: ses siddeti,
Giris buyuklugu: sinusel gerilim

10 numara ornek calisma olur.
Hocam projeyi MATLAB üzerinde modelleyip ilgili grafikleri çıkarmam lazım

DC motoru arkadaşlar yaptı bence çok kabul edilebilir değil, zaten en temel actuator o. Sadece tek başına DC motor zaten bir şey ifade etmiyor. Benim önerilerim şunlar:

1- DC motor+aktarma+inertia+damper sisteminini giriş voltajına bağlı çıkış hızı yapılabilir, ayrıca kontrolcü yapman gerekirse yine yapabilirsin.
2- 1deki sistemin pozisyon servosu şekli
3- 1 deki sistemin pozisyonlusu olsun yine ama çıkışa bir de torsion yay ekle.
4- bir klasik olarak inverted pendulum yap (DC motor lineer cart ı sürsün, cart ın üstünde serbest duran pendulum olsun) bunu yaparsan kontrolcü yapman gerekirse kesinlikle başlangıç konumunda pendulumun inverted olmasına dikkat et, pendulumu yerden alıp kaldırmak başka bir mevzu çünkü, kontrolcü olarak da LQR yapmalısın. Bu seçenek ciddi zamanını alır.
5 - Vinç yap.
6 - illa DC machine içeremez diyorsan, voice coil çıkışında yay damper kütle ile pozisyonlama yapabilirsin.

DC motoru arkadaşlar yaptı bence çok kabul edilebilir değil, zaten en temel actuator o. Sadece tek başına DC motor zaten bir şey ifade etmiyor. Benim önerilerim şunlar:

1- DC motor+aktarma+inertia+damper sisteminini giriş voltajına bağlı çıkış hızı yapılabilir, ayrıca kontrolcü yapman gerekirse yine yapabilirsin.
2- 1deki sistemin pozisyon servosu şekli
3- 1 deki sistemin pozisyonlusu olsun yine ama çıkışa bir de torsion yay ekle.
4- bir klasik olarak inverted pendulum yap (DC motor lineer cart ı sürsün, cart ın üstünde serbest duran pendulum olsun) bunu yaparsan kontrolcü yapman gerekirse kesinlikle başlangıç konumunda pendulumun inverted olmasına dikkat et, pendulumu yerden alıp kaldırmak başka bir mevzu çünkü, kontrolcü olarak da LQR yapmalısın. Bu seçenek ciddi zamanını alır.
5 - Vinç yap.
6 - illa DC machine içeremez diyorsan, voice coil çıkışında yay damper kütle ile pozisyonlama yapabilirsin.
Hocam herhangi biriyle yapılmış kaynak var mı?

Ders notların yetmeli, sen başla yapamadığın yerde yaz destek olalım. Onun dışında illa hazırını istiyorum diyorsan link atayım, internette örnek dolu.

Matlab'da Simulink ve Simscape olmak üzere iki farklı yapı var. Bu iki yapıyı bir arada kullanarak her türlü elektromekanik modellemeyi yapabilirisiniz. Özellikle Simscape modelleri çok başarılı. Ayrıca oluşturduğun modelin transfer fonksiyonunu matlab üzerinden çıkarabilirisin.

Yalnız bir sorun var; Matlab aşırı hantal. Hem insanı kanser eden yavaşlıkta bir arayüzü var hem de simülasyonlar çok uzun sürüyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back