Korad3005P(rev24Q02)

Hmm tamam Ferrari imiş :facepalm1:

Son çıkan R&S ler var 400 W falan. Onlar SMPS idi.

720p kodlarsan baya uzun video eklenir aslında. Limit 128 MByte

720p kodlarsan baya uzun video eklenir aslında. Limit 128 MByte
videolar için gofile kullanabiliriz üyelik vs. hiçbirşey gerekmiyor direkt upload edip link üretiyor sana üst limit vs. birşey de yok fotoğraf görüntüleme, video oynatma gibi şeyleri online olarak yapabiliyor.
Ama tahminim 3 ayda 1 temizliyorlar sunucularını.

Stream bişey diye bir video yükleme yeride vardı o da olabilir sanırım

Korad gelmiş biraz kurcaladım kullanım bana birazcık zor geldi alışmak gerekiyor galiba.

Sezgisel olarak kullanımı pek mümkün değil biraz öğrenmek lazım ilk 10 dakika bunun enkoderi mi bozuk acaba diye uğraşıp durdum, sonra altındaki voltaj/akım düğmesine basınca voltajın birler basamağı blink yapınca bu şekilde ayarlandığını gördüm.

Ölçü aletimi alıp birde ayalardığımın çıkışa yansımasına bakayım dedim ve çıkış 0v fişini çekip takıyorum ayarladığım voltajı değiştiriyorum akımı değiştiriyorum ama yok kimse çıkışında belki toplayan adam jakları karıştırdı deyip 3 farklı jakı her haliyle ölçüyorum ama nafile.
Sonrasında ekranındaki OUT led'i ve on/off düğmesini görüp anlamlandırdım çıkış için buna basmalıyım :katil2: çıkış da alabildikten sonra ölçüm yapabiliyordum ±1mV sapması vardı her seçtiğim voltajda bu benim için kabul edilebilir durum sorun yok 12.0 voltun 11.99 olması benim ev ortamında uğraşacağım devreler için hiçbir sorun teşkil etmiyor.
Birkaç ölçümüm;
28846 eklentisine bak
28847 eklentisine bak
28848 eklentisine bak

Gelelim içinden çıkamadıklarıma;
Güç kaynağını en tepe voltajına ayarlıyorum, ve 100mA akıma ayarlıyorum,
kafamı karıştıran nokta burada başlıyor ölçü aletimi akım ölçüm moduna alıp +- jaklarına tutturuyorum ve çıkışı aktif ediyorum ölçü aletimde görüdüğüm değer 101mA ve çıkış 0.20v28850 eklentisine bak
Ölçü aletini ayırdığımda ;
28851 eklentisine bak
Tekrar olması gereken şekle geliyor.
Mesela ben 30V 100mA çekmek istersem nasıl çekeceğim? çıkış voltajı set edilen akımda sabit kalamıyor mu?

Güç kaynağını ayarladığınızda aslında iki şey ayarlanmış olur:
1- Maksimum voltaj
2- Maksimum akım

Maksimum akıma ulaşılana kadar güç kaynağı CV (Constant Voltage - Sabit Voltaj) modunda çalışır. Yani Voltaj 31V olur akım değişkendir (ve maksimum akımdan küçük ya da eşittir).

Ayarlanan Maksimum Akıma ulaşıldıysa güç kaynağı CC (Constant Current - Sabit Akım) moduna geçer. Bu sefer akım sabit voltaj değişkendir (ve maksimum voltajdan küçük ya da eşittir).

Oradaki 210 mV bize kablolar ve multimetre içindeki şönt direncinin toplam resistansının yaklaşık 2.1 Ohm olduğunu gösteriyor. Mesela şunun gibi olabilir durum:

1704997663279.png

Güç kaynağını ayarladığınızda aslında iki şey ayarlanmış olur:
1- Maksimum voltaj
2- Maksimum akım

Maksimum akıma ulaşılana kadar güç kaynağı CV (Constant Voltage - Sabit Voltaj) modunda çalışır. Yani Voltaj 31V olur akım değişkendir (ve maksimum akımdan küçük ya da eşittir).

Ayarlanan Maksimum Akıma ulaşıldıysa güç kaynağı CC (Constant Current - Sabit Akım) moduna geçer. Bu sefer akım sabit voltaj değişkendir (ve maksimum voltajdan küçük ya da eşittir).

Oradaki 210 mV bize kablolar ve multimetre içindeki şönt direncinin toplam resistansının yaklaşık 2.1 Ohm olduğunu gösteriyor. Mesela şunun gibi olabilir durum:

28860 eklentisine bak
Evet sonunda anlayabildim :) . Cihaz yapması gerekeni yapıyor.
Biraz fazla kurcalamam lazım hafta sonumu cihaza ayırıp nasıl çalıştığını öğrendikten sonra söküp içini kurcalayabilirim.

@semih_s @132kHz @ozkarah ;
Ayrıca teşekkür ederim açıklayıcı anlatımınız için

Video ya da fotoğraf için -Youtube da dahil- lütfen harici bir hizmet kullanmamaya çalışın. Kullandığınız hizmeti geliştirenlerin canı sıkılır yapı değiştirir, bizde işin içinden nasıl çıkarız diye karın ağrısı çeker dururuz.

Gerekirse daha düşük çözünürlükte ya da kısa olsun ama forum için de barınsın. Youtube videoları için bunu yapamayız ama en azından konu ile ilişkili videolar yüklememiz gerektiğinde daha doğru bir yöntem olur.

Bence video da olur ama önce full HD fotolara ihtiyaç var. Öyle ki üst üste konup devre şemasını çıkarabilelim :) Eski bir teknik ama iş görür. Sonrasını hallederiz :)

Cihaza müdahale ederken buton aydınlatması şart bence becerebilirsem bunuda yapacağım.

Biraz daha kullanmayı öğrenince içini açacağım

Fan çok rahatsız edici ses çıkarıyor! Değiştirmek veya sıcaklığa göre kontrol etmek lazım OVP ve OCP'yi sevdim OVP kendi yanlışları olursa bağladığın yüke birşey olmasın diye eklenmiş genelde röleli kademelerde çıkışı hızlı açıp kapattığında ovp devreye giriyor bizim hatamız oluşabilecek durumlarda iş görüyor.

becerebilirsek enc'yide butonlu enc ile değiştirebilirim.
1 saat kadar 2 paralel araba farı bağlayacağım yine sorun çıkarmazssa söker bakarız ne var içinde

Fan çok rahatsız edici ses çıkarıyor! Değiştirmek veya sıcaklığa göre kontrol etmek lazım OVP ve OCP'yi sevdim OVP kendi yanlışları olursa bağladığın yüke birşey olmasın diye eklenmiş genelde röleli kademelerde çıkışı hızlı açıp kapattığında ovp devreye giriyor bizim hatamız oluşabilecek durumlarda iş görüyor.

becerebilirsek enc'yide butonlu enc ile değiştirebilirim.
1 saat kadar 2 paralel araba farı bağlayacağım yine sorun çıkarmazssa söker bakarız ne var içinde
Bendekinin fanı sıcaklık kontrolü. Çok yüklenmediğim zaman çok hafif bir fan sesi oluyor. Hatta osiroskobun fanı daha gürültülü.

Bendekinin fanı sıcaklık kontrolü. Çok yüklenmediğim zaman çok hafif bir fan sesi oluyor. Hatta osiroskobun fanı daha gürültülü.
benimde öyle sanırım aşşağı yukarı 15 dakikadır 12v/4.5A çekiyorum fan sesi daha çok arttı ama hep bir fan sesi var.

benimde öyle sanırım aşşağı yukarı 15 dakikadır 12v/4.5A çekiyorum fan sesi daha çok arttı ama hep bir fan sesi var.
bostayken cok hafif bir fan sesi var benim bilgisayardan hafif kaldıgı ıcın ayırt edemiyorum bile
şimdi 1.45 v 4.5 a yükleyip baktım evet biraz ses çıkartıyor ama öyle çok aşırı da değil gibi fanı değiştirince bir de aynı soğutma kapasitesini sağlayabilecek mi derdi var

butonlara led eklemeyi ben de düşündüm ama saydam değiller ozel tasarım seffaf buton urettirmek (veya uretmek nekadar mumkun ıse) gerek astarı yuzunu geçebilir

bostayken cok hafif bir fan sesi var benim bilgisayardan hafif kaldıgı ıcın ayırt edemiyorum bile
şimdi 1.45 v 4.5 a yükleyip baktım evet biraz ses çıkartıyor ama öyle çok aşırı da değil gibi fanı değiştirince bir de aynı soğutma kapasitesini sağlayabilecek mi derdi var

butonlara led eklemeyi ben de düşündüm ama saydam değiller ozel tasarım seffaf buton urettirmek (veya uretmek nekadar mumkun ıse) gerek astarı yuzunu geçebilir
Yerine ebm-papst marka kare fan düşünüyorum sessiz serisinden kesinlikle bu fandan çok daha iyi soğtuma yapacaktır ama bu boyutta 12v ebm kare fan cihazdan daha pahalıdır : ))
Anakart ve display kartı lehimli değil buna sevindim birinine F-M header ile bağlanıyorlar.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,935
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back