Korad3005P(rev24Q02)

Forumlarda, hele ki türk forumlarında proje anlamınca cacık olmaz.
Düşün artık ben konuyu bile unutmuşum.

Hazır fırsat bulmuşken yazayım,
projeyi topic altında değilde kendi kendime gelitşrmeye karar verdim bu süreçte @clc 'den de takıldığım yerlerde yardım alarak devam ettim.

Şimdilik sipariş verdim bekliyorum.
DAC olarak 12 bit-2kanallı-SPI MCP4922(DIP) tercih ettim.
Refernas olarak 4.096V LM4040 TO226 tercih ettim.
Akım okumak için I2C/SMBUS INA226 tercih ettim.

Hepsinin kendimce sebepleri var dijital elektronik ile bağdaşık olduğumdan bunları tercih etmek durumunda kaldım bir yerlerde takılıp kalmayayım diye.

Önerisi olan varsa dinlemek isterim fanrell'den bunları sipariş ettim bekliyorum gelsinler diye.

Projeye dair önceliğim akım ve gerilimi doğru okuyabilmek çünkü ayar kaynağımız okuduğumuz voltaj ve akım olacak buradaki bir hata bütün güç kaynağını verimsiz kullanma haline gelebilir.

Bu mu korad a , korad mi buna benziyor anlamadim:tosla1:

Bu mu korad a , korad mi buna benziyor anlamadim:tosla1:
1000014352.jpg

Entegreleri ev ortamında lehimlemen zormuş kılıfları çok küçükmüş :// soic'den küçük kılıf pek hoşuma gitmiyor, iş yerinde sadece lehimlemeyle uğraşan bir abiden yardım alacağım ( ona yaptıracağım yani) devamı tersine mühendislik olacak

WhatsApp Image 2024-03-11 at 13.14.55.jpeg
WhatsApp Image 2024-03-11 at 13.14.55 (1).jpeg

İlk adımı attık DAC'ı kontrol etmeyi başardım.

RP2040w+MCP4922(SOIC14)+TO92 LM4040(4.096V) İle küçük bir setup kurdum.

->>Şu<-- Kütüphaneden kopya çekerek ufak bir software oluşturdum.
4922-4040:
#include <SPI.h>
 //REF FOR LM4040 4.096V
 //PARAMETER FOR MILIVOLTS
 static unsigned int ach = 0000;
 static unsigned int bch = 0000;

void setup()
{
  SPI.setCS(17);
  SPI.setTX(19);
  SPI.setSCK(18);
  SPI.begin(1);
  delay(1);

}

void loop(){
    SPI.beginTransaction(SPISettings(2000000, MSBFIRST, SPI_MODE0));
    SPI.transfer16(0x3000| ach);
    SPI.transfer16(0xB000| bch);
    SPI.endTransaction();
    delay(200);
}
kanalı 0V seviyesine çekince 15mV gerilim oluşmaya devam ediyor.
Bunu gidermek için bir op-amp ile tampon da yapabiliriz basit bir amfi ile de yapabiliriz sanırım lm386 gibi.
Şimdilik güzel gidiyorum.

IN226 için elimde smd dip çevirici yok :// almam gerekiyor kılıfı farklıymış
VSSOP (10)

Bu çevirici VSSOP (10) kılıf için uygun mu acaba?
Bacak aralığı tutmuyor INA226 VSSOP>>0.5mm SSOP>>0.65mm. İleri(!) toner transfer teknikleri uygulayabilirsin yada modül olarak kullan.

Bacak aralığı tutmuyor INA226 VSSOP>>0.5mm SSOP>>0.65mm. İleri(!) toner transfer teknikleri uygulayabilirsin yada modül olarak kullan.
Özdisanda uygun varsa çok iyi olur çünkü elimde INA226 var VSSOP10 kılıfta.
Özdisandan zaten malzeme alacağım araya sıkıştırırım :// fakat bulamadım bacak aralığı 0.5 smd dip çevirici.

Birazcık güç kaynağının anakartından kopya çekmem gerekti, çünkü güç kaynağına bakmadan geliştirme yapmam biraz gözü kapalı ilerlememe sebep oluyordu.

1 pass tranasitörü sürücü yapmalıyım çünkü koradda bu sürücü anakart üstünde ve ben anakartı iptal edeceğim kendiminki takmak için.

@taydin abinin zamanında paylaştığı şema ile elimdeki anakartı karşılaştırınca bazı farklılıklar görüyorum.

Mesela power board'un tamamını kontrol eden;
transistörler ve röleleri.
Bu konnektör şemada 6pinli olarak verilmiş benim anakartta 7 pinli ve o 7. pin ne iş yapıyor çözemedim.

Birde 3 op-amp'lı sürücü var bu sürücüyüde kendim yapmalıyım veya aynen koradınkileri kopyalayabilirim fakat 3 op-amp fazla geldi 2ye düşürmem mümkün gibi duruyor.

WhatsApp Image 2024-03-12 at 12.39.56 (1).jpeg

WhatsApp Image 2024-03-12 at 12.39.56.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
5,945
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back