Korad3005P(rev24Q02)

INA226 ya opamp baglamana gerek var.

Baglamazsan MCU ADC2 pini her ne kadar giris olsa da ADC olcum esnasinda INAyi cikisini etkiler. Bosver sonucuna katlarim dersen. (1)

DAC cikisi ile dogrudan guc katiyla iliskilendirirsen transistorlerin BE voltajlarini yazilimla tolere ederim, sicaklik degisimlerinin VBE de yapacaklari degisim cikis voltajina aynen yansir sonucuna katlarim dersen. (2)

Guc kaynagi yapmis olursun ama onca kullandigin degerli malzeme ile kiytirik vasifsiz bir guc kaynagi yapmis olursun.

Bahsettigin olumsuzluklari yazilimla tolere ederim cikis voltajini olcer dusukse DAC ile yukseltirim diyebilirsin.

Ama bu is icin cok low level kodlama ile cok yuksek hizda regulasyon rutinleri calistirsan bile kiytirik bir opampin hizina ulasamazsin.

Sana ilk verdigim yapiyi kur kafan rahat etsin. Bir tane opamptan kacma. Hatta INA yi da kullanma. Sadece DAC cipini koy gec.

Önerilere ve yorumlara açığım abi : ))
Bence DAC'ı, sürücü opamplara referans sağlamak için kullanmak daha pratik, daha performaslı, kodda zaman içinde ortaya çıkacak hatalar bakımından da daha güvenli. Ama DAC ile transistörleri kontrol etmek de olur. Bunun için kodlamayı çok verimli apmak gerek ama. Hem INA226'nın örnekleme hızı ne? Düşünsene saniyede kaç kere INA226'yı okuyup, gelen veriyi işleyip, DAC'a gönderip sonucunu gözlemleyebilirsin? Güzel bir deney olur, iyi de deneyim kazandırır. Ama uzman olmayan görüşüm, performansın opampla transistör sürmeye göre çok düşük olacağı.

INA226 ya opamp baglamana gerek var.

Baglamazsan MCU ADC2 pini her ne kadar giris olsa da ADC olcum esnasinda INAyi cikisini etkiler. Bosver sonucuna katlarim dersen. (1)

DAC cikisi ile dogrudan guc katiyla iliskilendirirsen transistorlerin BE voltajlarini yazilimla tolere ederim, sicaklik degisimlerinin VBE de yapacaklari degisim cikis voltajina aynen yansir sonucuna katlarim dersen. (2)

Guc kaynagi yapmis olursun ama onca kullandigin degerli malzeme ile kiytirik vasifsiz bir guc kaynagi yapmis olursun.
Abi ben sana kısa bir özet geçeyim;

Koard güç kaynağını aldım 3-5 kez kullandım sonra söktüm kutusunu baktım basit duruyor birde dedim kendi anakartımı yapayım amacım birşeyler öğrenmek.
Koradın üstünde gelen anakartı kaldırıp atıyoruz 0'dan anakart yapıyoruz projemin amacı bu.

MCU değişiyor RP2040(rpi pico) oluyor pcb tasarımı değişiyor kendimize göre bir pcb yapıyoruz.

mcu'yu dilediğimiz gibi donatabilir durumda olacağız ama bu en son iş önce bir çevre birimlerimi yerlerine koyabiliyor olmam lazım : ))

DAC çıkışını nasıl yapmalıyım bunun hakkında pek bir fikrim yok aklıma oluşan fikirleri şemaya dökemiyorum bu zamana kadar hep basit analog elektronik ve dijital elektronik ile uğraştım.

Ama bu is icin cok low level kodlama ile cok yuksek hizda regulasyon rutinleri calistirsan bile kiytirik bir opampin hizina ulasamazsin.

Sana ilk verdigim yapiyi kur kafan rahat etsin. Bir tane opamptan kacma. Hatta INA yi da kullanma. Sadece DAC cipini koy gec.
op-amp ile akım gerilim okumak fiyat olarak da performans olarakta çok daha avantajlı biliyorum.

Fakat kullanmak istediğim/hedeflediğim mcu'nun adc performansı çok kötü 74hc165 ile kendi kendime adc yapsam daha güzel çalıştırırım :katil2:
Mcunun esnekliği sebebiyle kendisinden vazgeçemiyorum 2 çekirdek olması aynı pin yapısı ile wifi özelliğine sahip verisyonu bulunması elektronik haberleşme altyapısı geniş olması sebebiyle mcu'yu tercih ettim.

Bence DAC'ı, sürücü opamplara referans sağlamak için kullanmak daha pratik, daha performaslı, kodda zaman içinde ortaya çıkacak hatalar bakımından da daha güvenli. Ama DAC ile transistörleri kontrol etmek de olur. Bunun için kodlamayı çok verimli apmak gerek ama. Hem INA226'nın örnekleme hızı ne? Düşünsene saniyede kaç kere INA226'yı okuyup, gelen veriyi işleyip, DAC'a gönderip sonucunu gözlemleyebilirsin? Güzel bir deney olur, iyi de deneyim kazandırır. Ama uzman olmayan görüşüm, performansın opampla transistör sürmeye göre çok düşük olacağı.
INA226 örnekleme hızı biraz bizim elimizde aslında burada işin komik boyutu başlıyor.
1710359842188.png

Örnekleme süresini ne kadar uzun tutarsam o kadar temiz bir çıktı alıyorum 140us çok güzel süre ama sanki aynı ground hattında 40kHz smps trafosu var gibi bir çıktısı olmuş 8ms beklersek çıktı çok daha güzel :katil2: .

Şuan hiç birşey için karar vermiş değilim sadece düşüncelerimi belirtip aldığım önerilere göre şekillendiriyorum.
DAC ve INA'yı bu projede kullancağım diye bir şartta yok bu projede değilse yarın başka yerde kullanrım onları ben elimde INA var diye illa INA kullanmakta ısrarcıda değilim.

VBE gerilimleri hep DAC cikisindan kayip olacak. Mesela cikis voltajini sifir yapmak icin DACA 0x000 yukledin diyelim.
Cikis voltajini 0'in birazcik ustune cikartmak icin atiyorum DAC'a 0x100 yazman gerekecek. Cunku 0x000 ... 0x100 araligi transistorun 0.6 beyz voltajini asmaya yetmeyecek. Ancak voltaji 0x100 den buyuk degerlerle degistirebileceksin.

Ustelik sebeke voltaji inip cikarsa cikis voltajini DAC ile set etmis olmana ragmen cikis voltaji beslemedeki degisikliklerden etkilenecek.

Cunku DAC 0..5v arasi voltaj verecek. Bununla bir transistorun kollektor akimini ayarlayacagiz fakat kollektor akimini sabit tutsak bile giris voltajin degistikce cikis voltajin da degisecek.

Bu dedigim sorunlari opampsiz yazilimla yaparim dersen simdiden soyleyeyim yapamazsin.

Hani motor isitici voltajini ayarlamak icin olur ama lab guc kaynagi icin olmaz.

Opamp olmasin bir suru transistorlerle yaparim dersen olur.

Son düzenleme:
1710359524273.png

1710359726850.png

1710359771858.png

INA226 transistörleri DAC ile kontrol etmek için uygun değil. akım ve voltaj ölçümleri minimum 140 us sürüyor. toplamda 280 us 4 KHz bile değil. Bunca uğraşın sonucunda ortaya kötü bir iş çıkmasın. DAC ile transistör sürüp dijital kontrol döngüsü çalışmak için daha basit regülasyon devresi yaparsın, değişken yükler altında da skopla incelersin...

VBE gerilimleri hep DAC cikisindan kayip olacak. Mesela cikis voltajini sifir yapmak icin DACA 0x000 yukledin diyelim.
Cikis voltajini 0'in birazcik ustune cikartmak icin atiyorum DAC'a 0x100 yazman gerekecek. Cunku 0x000 ... 0x100 araligi transistorun 0.6 beyz voltajini asmaya yetmeyecek. Ancak voltaji 0x100 den buyuk degerlerle degistirebileceksin.

Geri beslemeli yapılamaz mı? @devreci 'nin SMPS'i böyle değil miydi?

Devrecinin devresini elestirmek istemedim. Bana kizacak ama daha bir firin ekmek yemesi lazim.

Kapali cevrim hizi ne demek, geri besleme yoluna konan kutuplar ne anlama gelir. Sifirlar ne yapar? geribeslemeli bir sistemde kompanzasyona neden gerek duyariz?

Bunlari bilmeden guc kaynagi/surucu vs yaparsan cizir cizir oter.

Geri besleme ile tabiki yaparsin ama spec acisindan labaratuvar guc kaynagi olmaz.

Ustelik sebeke voltaji inip cikarsa cikis voltajini DAC ile set etmis olmana ragmen cikis voltaji beslemedeki degisikliklerden etkilenecek.

Cunku DAC 0..5v arasi voltaj verecek. Bununla bir transistorun kollektor akimini ayarlayacagiz fakat kollektor akimini sabit tutsak bile giris voltajin degistikce cikis voltajin da degisecek.

Bu dedigim sorunlari opampsiz yazilimla yaparim dersen simdiden soyleyeyim yapamazsin.

Hani motor isitici voltajini ayarlamak icin olur ama lab guc kaynagi icin olmaz.

Opamp olmasin bir suru transistorlerle yaparim dersen olur.
Tamam yaşayacağım olası sorunları önceden görmüş oldum teşekkür ederim fakat aklımın takıldığı bir nokta var.

Bu çinliler toplam 3cent harcayarak oluşturduğu DAC ile nasıl bu kadar kararlı çalışma elde ettiler bağlıyorum toplam 12V50W gücünde araba farını birde paralel ölçü aletimi gerilimi ölçüyorum 12V ayarladığım gerilim yarım saatın sonunda 11.99V olarak ölçüyorum bu ya benim ölçü aletinin enayiliği ya da gerçekten sadece 1mV kayıyor bu benim nezlimde çok iyi bir güç kaynağı ağır yük altındayken yarım saatin sonunda(tahminim ana köprü diyot ve transistör sıcaklıkları 45-50 derece) bu durumdayken bizim yapacağımız anakartta 1mV veya 3-5mV kaydırsın hiç sorun değil bunu elde etmek için nasıl yol izlemeliyim

Cunku opamplar sorunun ustesinden geliyor.

Ordaki direncli DACin tek sorunu sicaklikla DAC voltaji cok az kayar. Bir yaptigin DAC bir baska yaptigin DAC ile ayni olmaz. Ama Eger Vref1 Vref2 Vref3 gorunurde olmayan bir DAC dan falan geliyorsa direncli DACin hatasini (ofset hatalarini) kismen giderir.

31828 eklentisine bak
31829 eklentisine bak
31830 eklentisine bak
INA226 transistörleri DAC ile kontrol etmek için uygun değil. akım ve voltaj ölçümleri minimum 140 us sürüyor. toplamda 280 us 4 KHz bile değil. Bunca uğraşın sonucunda ortaya kötü bir iş çıkmasın. DAC ile transistör sürüp dijital kontrol döngüsü çalışmak için daha basit regülasyon devresi yaparsın, değişken yükler altında da skopla incelersin...
INA ile 18650 pil şarj aleti yaparım. Çekmeceye koyalım.

DAC'ı direkt voltaj takipçisi bir op-amp yapıp transistörleri mi sürmeliyim yoksa şemadaki gibi simetrik beslemeli nasıl çalıştığını neredeyse hiç anlamadığım şekilde mi sürmeliyim

Şu altta eleman şema çıkarmış ama doğru mu bilmiyorum.
Bence önce şema çıkarılmalı. Yoksa böyle pek bir şey anlaşılmayacak...

Sizin versiyon aynı mı, devre az çok doğru mu bakabilirseniz iyi olur.

Bakma sen milletin dediğine, aynı devreyi koru, sadece 595 ile yapılmış DAC yerine kendi DAC'ını koy. Önden bir tablo gibi bir şey oluştur referans oluşturmak için. Sonra çıkan gerilimi ölçer çoook yavaş da olsa DAC çıktısını aşağı yukarı oynatırsın. Burada hız çok elzem olmayacak göreceksin.

O abilerin dediği kutuplar, sıfırlar falanlar çok hızlı kontroller için geçerli ki elin çinlisi zaten bunu deneyimleyip opamplara gerekli direnç kapasiteleri koymuş. Bizim işimiz orayla değil. Kabasını da işlemci ile çok rahat alırsın. Unutmayalım ki kontrol hızını yavaşlatırsak, çoğu şeyi kontrol ederiz. İlla PID'dir, sıfırdır, kutuptur uğraşmaya gerek yok.

Her şeyi bir kenara koy, önce şemayı çıkar derim. Şemasız bu iş olmaz. Netteki devrelerle şu üstte verilen devrenin alakası yok. Sanırım çok eski bir versiyona ait, boşuna kürek çekme derim.

DAC'ını ve işlemcinin ADC ref'ini, TL431'e benzer güzel bir voltaj referans kaynağından besle derim.

Yapacağınız olay, analog bir devrenin referansını dijital olarak vermek sonuçta. 1760 Leonardo da Vinci zamanının, 8051 işlemcileri ile fi tarihinden beri uygulanan dünyanın bilinen en basit dijital ayarlı güç kaynağı yapma tekniği bu.

Kontrol edilebilirlik, kutup, sıfır, PID gibi gibi 1960 kafasında, kitapsal bilgiler kullanıp, konuyu öcü gibi gösterenlerden nefret ediyorum her zaman. Hocalarım da böyleydi okulda, tepegöz kafalılar derdim hep, ellerinde bir slayt göster dur. Hocam PID nasıl hesaplancak diye sor hemen yapıştırır zigler nickıls diye. Utanmaz adamın kendi denemişliği yoktur bu çöp metodu, ezbere kitapta ne gördüyse onu söyler öğrenciye, sahada tecrübe yok ki adamın, hayatı kantin ile kendi odası arasında gidip gelmek olan, özel sektörde tutanamadığından bari hoca olayım, garanti iştir deyip çocuklara bilgi öğretmektense, kendi içsel travmalarını çocuklara umutsuzluk olarak aşılayanlar.. Kızdım bak; nasıl öğrenecek o zaman bu adamlar denemeden. Töbe töbe...

@devreci 'nin güç kaynağı projesini gördüm. Sakın oradan esinlenme, çok yanlış bir yol bence de. Emek var ama öğrenme açısından @Mikro Step ile aynı fikirdeyim. Layout nedir, ne için çizilir, gerçek bir PSU nedir, neden lab PSU deriz vs. vs. Analog kontrole çok iyi hakim olmak lazım, dijital kontrollü bir şeyler yapmak için. Sıfır yazılım bilgim ile ben bunu diyorsam, @Mikro Step gibi üstatlar kim bilir neler der siz düşünün.

Hocaların öğrettiği, sahada sonradan tekrar tekrar öğrenmek zorunda kaldığım, zamanımın boşa harcandığı, sadece bir kağıt parçası için okula gittiğimi fark ettiğim 20'li yaşlarım aklıma geldi. Az yükseldim kusura bakmayın.

Kimse demedi ki bizlere, BODE diye bir alet var, bağlıyorsun şak çözüm alıyorsun, 2-3 denemede işi bitiriyorsun diye. Yok sıfırmış yok kutupmuş. Elinin altında alet oldu mu iyi bir geri besleme yakalamak 30 dk lık iş. Yoksa otur devrenin matematiksel modelini çıkar, geri beslemeni kur, sonra devrede hesaplayamadığın PCB tasarımını, kaçak bobinleri, kapasiteleri hesabına katamadığın için başa dön. Manyetiklerin yarattığı sorundan bahsetmiyorum bile. Bu dediğimi iki geri besleme devresi kompanze etmiş adam anlar...

BODE kullanmadıysa kimse pek konuşmasın kontrol stabilitesi açısından. Elinde ölçüm yoksa çok iyi yaptım dersin ama halbuki devrenin daha iyi noktası vardır vs vs vs...

Bu yazdığımın konu ile ilgilisi yok, varoluşsal sancılar yaşadım bir an :)

Kontrol dersi aldiysan bagil kararlilik incelemesinde Bodeyi gostermemis olmalari imkansiz.

Ya o gun dersi kirmissindir. Ya da hocanda is yoktur.

Kapali cevrimli bir sistemi acik cevrimli hale getirip girisi sinusel sinyalle supurup geri besleme noktasindaki sinyalin faz genlik egrisini elde etmeyi ogretmis olmalari lazim.

Yalniz bir smps devresinde deneysel olarak bodeyi nasil uyguladin cok merak ettim.

Cunku bode ile kararlilik incelemesi acik cevrimde yapilir. Geri besleme yolunu acman gerekir. Bu sartlar altinda bir smps de sabit DC olan referans girisine AC sinyal bildirip bu AC sinyalin (sinuselin) frekansini supurmen gerekir.

Sen Bode grafigi cikartan cihazla baska bir olcum yapmissindir.

Ayrica Bode PCB nin kacak empedanslarinin getirecegi sorunlara cozum olmaz. Cunku bahsettigin kacak empedanslarin sifir ve kutuplari bizim begenmedigin asil sifir ve kutuplarimizin cok uzaginda kalirlar.

Yani onlarin muhatabi frekanslar bizim ilgilenmek zorunda kaldigimiz frekansin cok cok uzagindadir. Bizi geri besleme yolundaki sifir ve kutuplar, cikis kapasitesinin esr si, kapasitenin kendisi, DC hat uzerine yerlesmis filitre bobininin degerinin belirledigi RL, RC yada RLC devresinin getirecegi sifir ve kutuplar ilgilendirir.

Daha acik ifade ile biz DC ile bir kac khzlik araliktaki kontrol sorunlari ile ugrasiriz. O bahsettigin parazitik elemanlar yuzlerce belki binlerce kat daha yuksek frekanslar. Onlarla ugrasmak RFI konusu.

Son düzenleme:
Dedi Bülent Ünalmış.

Şu altta eleman şema çıkarmış ama doğru mu bilmiyorum.
Bence önce şema çıkarılmalı. Yoksa böyle pek bir şey anlaşılmayacak...

Sizin versiyon aynı mı, devre az çok doğru mu bakabilirseniz iyi olur.

Bakma sen milletin dediğine, aynı devreyi koru, sadece 595 ile yapılmış DAC yerine kendi DAC'ını koy. Önden bir tablo gibi bir şey oluştur referans oluşturmak için. Sonra çıkan gerilimi ölçer çoook yavaş da olsa DAC çıktısını aşağı yukarı oynatırsın. Burada hız çok elzem olmayacak göreceksin.

O abilerin dediği kutuplar, sıfırlar falanlar çok hızlı kontroller için geçerli ki elin çinlisi zaten bunu deneyimleyip opamplara gerekli direnç kapasiteleri koymuş. Bizim işimiz orayla değil. Kabasını da işlemci ile çok rahat alırsın. Unutmayalım ki kontrol hızını yavaşlatırsak, çoğu şeyi kontrol ederiz. İlla PID'dir, sıfırdır, kutuptur uğraşmaya gerek yok.

Her şeyi bir kenara koy, önce şemayı çıkar derim. Şemasız bu iş olmaz. Netteki devrelerle şu üstte verilen devrenin alakası yok. Sanırım çok eski bir versiyona ait, boşuna kürek çekme derim.

DAC'ını ve işlemcinin ADC ref'ini, TL431'e benzer güzel bir voltaj referans kaynağından besle derim.

Yapacağınız olay, analog bir devrenin referansını dijital olarak vermek sonuçta. 1760 Leonardo da Vinci zamanının, 8051 işlemcileri ile fi tarihinden beri uygulanan dünyanın bilinen en basit dijital ayarlı güç kaynağı yapma tekniği bu.

Kontrol edilebilirlik, kutup, sıfır, PID gibi gibi 1960 kafasında, kitapsal bilgiler kullanıp, konuyu öcü gibi gösterenlerden nefret ediyorum her zaman. Hocalarım da böyleydi okulda, tepegöz kafalılar derdim hep, ellerinde bir slayt göster dur. Hocam PID nasıl hesaplancak diye sor hemen yapıştırır zigler nickıls diye. Utanmaz adamın kendi denemişliği yoktur bu çöp metodu, ezbere kitapta ne gördüyse onu söyler öğrenciye, sahada tecrübe yok ki adamın, hayatı kantin ile kendi odası arasında gidip gelmek olan, özel sektörde tutanamadığından bari hoca olayım, garanti iştir deyip çocuklara bilgi öğretmektense, kendi içsel travmalarını çocuklara umutsuzluk olarak aşılayanlar.. Kızdım bak; nasıl öğrenecek o zaman bu adamlar denemeden. Töbe töbe...

@devreci 'nin güç kaynağı projesini gördüm. Sakın oradan esinlenme, çok yanlış bir yol bence de. Emek var ama öğrenme açısından @Mikro Step ile aynı fikirdeyim. Layout nedir, ne için çizilir, gerçek bir PSU nedir, neden lab PSU deriz vs. vs. Analog kontrole çok iyi hakim olmak lazım, dijital kontrollü bir şeyler yapmak için. Sıfır yazılım bilgim ile ben bunu diyorsam, @Mikro Step gibi üstatlar kim bilir neler der siz düşünün.
Şema linkteki ile %95 aynı 1-2 yolu takip edemesemde çok büyük oranda şemamız linkteki blog yazısında verilen şema ile aynı aşşağı yukarı 2 saattir kıyas yapıyorum.

Anladığım kadarıyla anlatayım power board'a hiç dokunmayacağım o kalacak.

U5+U7 içindeki 2 op-amp ile pass sürücüsü görevini üstleniyor, pass için kurulmuş darlington yapıyı sürüyor.
U5+U7 ile kurulan yapıyı bizde kuracağız ama belki tek op-amp ile kuracağız.

Akım ve Gerilim ölçümü için kullanılmış diğer op-amp'ları kullanıp kullanmamak konuusnda kararsız kaldım INA226 hem yavaş hemde daha maliyetli, op-amp INA'ya göre 100kat hızlı ve maliyeti yok parasına kararsızım://

Evet yarim saatte SMPS'i nasil Bode deneyine tabii tutuyorsunuz ogrenelim.

@Mikro Step buradaki konu dağılmasın ama kullandığım alet şuydu. Yaptığım deneyde bire bir aynı zaten benzer videolar izleyerek yapmistim. Bazi seyleri unutmus olabilirim, cunku en son 4 5 sene once dokunma sansi elde ettim, ben bu cihazi gordugumde gecen genclik yillarima uzulmustum. Belki baskalari biliyordu ben gec farkettim bilemiyorum.

Artik bu alanda calismiyorum, zamaninda tamirlerde zirildayan oten cihazlarin tamirinde bir arkadas onerdiginde kullanma sansi elde ettim. Guncel durum nedir bu cihazla ilgili bilmiyorum.

Kacaklar vs etkilemez demissin, kismen katilirim yalniz atladigin nokta o kacaklarin olusturdugu devre uzerindeki gurultuler ve olcum devrelerine falan filan etkisi. Bir de toroid gibi bobinlerin uzerinden akim gecerken degeri degisir ki sistem direkt degisir. Kapasitelerin esr esl leri, bobinin sargilar arasi kapasitesi de sistemi etkileyen seyler var bence. Bunun analinizi yapmak zor.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,853
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back