Korad3005P(rev24Q02)

Eski koradlarla yenileri arasında fan hız kontrolünün eklenmesi vardı. fazladan pin bununla ilgili olabilir mi?
3 opampa ihtiyacın olacağını düşünüyorum. opampın biri dac bufferdır(akım ve voltaj), biri akım ve voltaj sınırlama, biri de şönt yükseltme olsa gerek.

Eski koradlarla yenileri arasında fan hız kontrolünün eklenmesi vardı. fazladan pin bununla ilgili olabilir mi?
3 opampa ihtiyacın olacağını düşünüyorum. opampın biri dac bufferdır(akım ve voltaj), biri akım ve voltaj sınırlama, biri de şönt yükseltme olsa gerek.
bizim 3. opamp'ımız dijital bir op-amp

INA226 akım ve bus voltajı INA üstünden okuyabiliyoruz kendisi I2C arayüzünü kullanıyor.

akım gerilim okuyan op-amp'ı kaldırınca.

Birisi voltaj birisi akım ayarı olarak çalışacak dac'da 2 kanalı ile bunlara ayrı ayrı referans olmayacak mı?

bizim 3. opamp'ımız dijital bir op-amp

INA226 akım ve bus voltajı INA üstünden okuyabiliyoruz kendisi I2C arayüzünü kullanıyor.

akım gerilim okuyan op-amp'ı kaldırınca.

Birisi voltaj birisi akım ayarı olarak çalışacak dac'da 2 kanalı ile bunlara ayrı ayrı referans olmayacak mı?
Haklısın. Ben onu unutmuşum. Bu arada INA226 güzel çipmiş. Kopya çekerim senden lazım olunca.

Haklısın. Ben onu unutmuşum. Bu arada INA226 güzel çipmiş. Kopya çekerim senden lazım olunca.
Bende sevdim @clc ile seçtik : ))

1710267473949.png

Akım ve gerilim ayarını u5 ve u7 yapıyor doğru anladıysam.
Q4 emitteri karşı tarafa gidiyor transistör sürmeye Q2 emitteri de mcu'ya gidiyor.

Anlayamadığım noktalar var güç elektronikçilerinden biraz yardım alayım,
@Mikro Step abi sen çözersin galiba.

1710354272652.png
1710353174370-png.31820

Bu yapıyı kopyalayıp kendimize göre düzenliyoruz fakat takıldığımız yerler var.

Yapıya baktığımızda 3 tane op-amp var;
Akım-
Gerilim-
Pass transistörü sürücü.

Olarak kendi içlerinde bölünüyorlar.
Biz akım ve geirlim ölçenin yerine INA226 taktık ve bir kısım op-amp'ı elemiş olduk fakat takıldığımız yer PASS TRANSİSTÖRÜ sürücüsü bunu nasıl yapacağım hakkında pek bir fikrim yok bu yapıya en uygun pass transistörü sürücüsü nasıl yapabilirim?

Devre şeması burada;

Bizim ilgili alanlarımız "MainBoard" ve "Power Board"

Son düzenleme:
Sizin degisiklik yaptiginiz devrenin semasi nerde?
Çizeyim ama elle tutulur pek birşey yok : //

Kabaca anlatacak olursam;
MCP4922 DAC+LM4040(4.096V)
INA226(AKIM VE GERİLİM OKUYOR I2C)
Şimdilik şemamız bunlar.

Bu koaraddaki 3 op-amp'ı kaldırıp(belki 1 tanesi kalabilir pass driver olarak) bizim 2 arkadaşı koymayı planlıyorum ama ne bir driver çizebildim nede bu haline entegre edebildim

Anladigim kadariyla asagidaki degisikligi yapacaksin.

1710354272652.png

Kirmizi blok icin bir opamp gerekebilir. Su anda kirmizi kismi dikkate alma.

Eger bu degisikligi ongoruyorsan guc katini ve U5B ve U7B yi aynen kullanmaya devam edebilirsin. Sadece kirmizi bloga kafa yormak lazim.

Yapmak istedigin kaldirmak istedigin 3 opamp, sildigim 3 opampmiydi?

Anladigim kadariyla asagidaki degisikligi yapacaksin.

31823 eklentisine bak

Kirmizi blok icin bir opamp gerekebilir. Su anda kirmizi kismi dikkate alma.

Eger bu degisikligi ongoruyorsan guc katini ve U5B ve U7B yi aynen kullanmaya devam edebilirsin. Sadece kirmizi bloga kafa yormak lazim.

Yapmak istedigin kaldirmak istedigin 3 opamp, sildigim 3 opampmiydi?
Aslında planım akım gerilim ölçen bütün op-amp'ları kaldırmak sadece dac için bir pass driver yapacağız INA226 datashhet'den anladığım kadarıyla hiçbir ilave op-amp'a ihtiyaç duymadan "V+" ve "SHUNT VOLTAJI" ölçebiliyor.

Dac ile gidip direkt pass transistörlerini süremem çünkü şuanki hali ile bile Q4 emitterinden sürülüyor pass transistörleri 2 tane paralel "2SD1047" var.
Hatta karşı tarafta birde Q3 var.

1710356577782.png

Ama ben bu tarafa bulaşmayacağım sanırım bu ekran görüntüsü "Power Board" 'a ait.
Ankarrtaki Q4 emitteri Q3 base'ini sürüyor Q3 esas driver.

Stabilite analizi yapmadan devreyi değiştirmeyin. Neden değiştirmek istiyorsunuz ki?

Bu kısmın çalışma prensibini anlatmıştım, ancak henüz stabilite analizi kısmını yazacak zamanım olmadı:

Stabilite analizi yapmadan devreyi değiştirmeyin. Neden değiştirmek istiyorsunuz ki?

Bu kısmın çalışma prensibini anlatmıştım, ancak henüz stabilite analizi kısmını yazacak zamanım olmadı:

INA226 VE MCP4922 ile basit bir ayaklandırma oluşturursak performans ve stabilitesine o zaman geçebiliriz.

Şuan için yapıtğımız incelemeler ve alacağım tavsiyeler nihai versiyon için değil elle tutulur birşey çıksın sonrasında düzenlemeler eklemeler çıkarmalar yapabiliriz.

INA226 VE MCP4922 ile basit bir ayaklandırma oluşturursak performans ve stabilitesine o zaman geçebiliriz.

Şuan için yapıtğımız incelemeler ve alacağım tavsiyeler nihai versiyon için değil elle tutulur birşey çıksın sonrasında düzenlemeler eklemeler çıkarmalar yapabiliriz.
Kolay gelsin :) Tavsiyem prototip için PCB falan basmayın çünkü çok revizyon yapmanız gerekebilir. Hatta siz devreyi tasarlayın sonra simülatörde beraber stabilitesine bakalım.

INAyi isin icine sokmana gerek yokmus. Sadece DAC kismini degistirmen yetiyormus.

INA cikisina apamp baglasan iyi olur.

R26 direncinin cikan hat Current diye bir yere gidiyor ama Current dedigi yer nereye gidiyor goremedim.

Vref1, Vref2, Vref3 nereye gidiyr goremedim.

Sema cok boktan cizilmis.

Onemli bir modifikasyon istemiyor.

Sordugum sinyallerin nereden geldigini gorduysen gerekli degisiklikleri cizeyim.

Kolay gelsin :) Tavsiyem prototip için PCB falan basmayın çünkü çok revizyon yapmanız gerekebilir. Hatta siz devreyi tasarlayın sonra simülatörde beraber stabilitesine bakalım.
Şimdilik deney bordu ve smd-dip çeviricler ile ilerliyorum.
Şuan için asıl amacım DAC kullanarak pass transistörlerini sürebilmek bunu yaparken dac'dan ateş attırmamak, sürücü yapmaya kalkıştım çünkü dac'ı rahat bir şekilde çalıştırıp hiç ekran ölçüm bulaştımadan ayarladığım gerilim ve sınırladığım akımda pass transistörlerini sürebildikten sonra INA ile ölçümleride doğru yapabilirsem proje tamamlanmış ve yazılımı tamamen bize ait istediğimiz özelliği ekleyip çıkarabildiğimiz bir güç kaynağımız olacak.

Şimdilik deney bordu ve smd-dip çeviricler ile ilerliyorum.
Şuan için asıl amacım DAC kullanarak pass transistörlerini sürebilmek bunu yaparken dac'dan ateş attırmamak, sürücü yapmaya kalkıştım çünkü dac'ı rahat bir şekilde çalıştırıp hiç ekran ölçüm bulaştımadan ayarladığım gerilim ve sınırladığım akımda pass transistörlerini sürebildikten sonra INA ile ölçümleride doğru yapabilirsem proje tamamlanmış ve yazılımı tamamen bize ait istediğimiz özelliği ekleyip çıkarabildiğimiz bir güç kaynağımız olacak.
DAC ile kontrol döngüsüne referans voltajı mı sağlayacaksın, yoksa transistörleri DAC ile mi kontrol edeceksin?

INAyi isin icine sokmana gerek yokmus. Sadece DAC kismini degistirmen yetiyormus.

INA cikisina apamp baglasan iyi olur.

R26 direncinin cikan hat Current diye bir yere gidiyor ama Current dedigi yer nereye gidiyor goremedim.

Vref1, Vref2, Vref3 nereye gidiyr goremedim.

Sema cok boktan cizilmis.

Onemli bir modifikasyon istemiyor.

Sordugum sinyallerin nereden geldigini gorduysen gerekli degisiklikleri cizeyim.
crr+.png

Current+ buraya bağlı real karttan kontrol ettim.

VREF1-2-3 bulamadım
INA226'ya bir op amp bağlamama gerek var mı?
INA226 DATASHEET

Forum istatistikleri

Konular
5,940
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back