Labortuvar tipi güç kaynağı tavsiyesi

Flying kapasitor ile anahtarlamayla calisan kapasitorlu guc kaynagindan bahsediyorsan kesinlikle uygun yapi degil.
Genellikle negatif voltajlara opamp devrelerinde yada lineer devrelerde ihtiyac duyuldugu icin bu guc kaynagini olabildigince gurultusuz yapmakta fayda var.
Yani guc kaynagindan devremize sinyal gelme riski olmamali.

Daha dogrusu kafamiz cok rahat olmali.

Flying kapasitor ile anahtarlamayla calisan kapasitorlu guc kaynagindan bahsediyorsan kesinlikle uygun yapi degil.
Genellikle negatif voltajlara opamp devrelerinde yada lineer devrelerde ihtiyac duyuldugu icin bu guc kaynagini olabildigince gurultusuz yapmakta fayda var.
Yani guc kaynagindan devremize sinyal gelme riski olmamali.

Daha dogrusu kafamiz cok rahat olmali.
Akım az olacağından buyuk kapasiteler kullanılısa çok gürültü olmaz diye düşündüm

Gürültüsüz bir sekilde nasıl yapabiliriz ?
koradın trafosuna kaçak sargı çıkabiliriz belki :katil1: 0-18v birçok iş için yetecektir ama gate sürme gibi işlerde 100 ma yetmez sanıyorum

Eger bir devrede yuksek frekansta anahtarlama varsa etrafa her sekilde gurultu sacar.

Fakat kullanmak isterseniz tabiki kullanabilirsiniz. Opamplli devreleri beslemek icin kullanilan tasarimlar gordum.

Sonucta 4w transformator ile lineer guc kaynagi yapmak dururken mecbur kalmadikca kullanmam.

Son düzenleme:
Bence bir elektronik laboratuvarında EN AZ iki tane güç kaynağı olmalı. Piyasada yaygın kullanılan devrelerin tipik ihtiyaçlarına göre değil, öğrenme ihtiyacına göre gidilmeli. Bir kavramı öğrenmek istiyorsun, onu test etmek için gereken düzenek, piyasada yaygın kullanılan bir düzenek olmayabilir. Sadece senin deneyin için lazım ve o deneyi yapmak için de her türlü esnekliğe sahip olman gerekir.

O zaman 0..200v DC kaynagi da almak lazim. Ayni sekilde frekansi ve voltaji ayarlanabilir AC kaynak ta almak lazim.

Ben hep kaynaklarin duzgun ve yerinde kullanilma taraftariyim. (Ama cok basarili degilim)

Zamaninda isyerimize Rohde Schwarz'in pek cok cihazini almistik. Kimisi olcu aletleri, kimisi asil cihazlarin onarim sonrasi atelyede ayarlanmasi icin ozel uretim aparatlar.

Yillar icinde bu cihazlara ihtiyac kalmayinca hurdaya cikartildi. Kimisini muzemize koyduk.

Hurdalardan bazilarini icini acip inceliyordum.

Ayni firmanin pek cok cihazinda 78xx regulatorler olmasina karsilik bir RF amplifikatorun dusuk sinyal bolumlerini besleyen devrede kibrit kutusu kadar bir alani isgal eden ayrik elemanlarla yapilmis 12v regulator devresini cok garipsemistim.

Arkadaşlar sizlerin tavsiyesi ve verdiğiniz kıymetli bilgiler neticesinde, güç kaynağı alımımı tamamladım. Aslında Rigol DP800 serisi yönünde tercihimi kullanacaktım. Fakat daha önce de kullandığım Siglent SPD3303C modeli için çok iyi bir fiyat teklifi alınca (10000TL kadar, galiba üretimden kaldırılmış ve 1 adet stok bulabildim) bu üründen sipariş verdim. Ancak belki meraktan belki de tek kanal ihtiyaçlarımda kullanımının pratik olacağını düşünerek bir tane de Korad 3005 sipariş ettim (3000TL).

Şunu söyleyebilirim ki kullanım kolaylığı açısından Korad 3005'i çok sevdim. Biraz test yaptığımda da değerlerin tatminkar olduğunu düşünüyorum. Yani bu ürünü sevdim. Şu an başkasına teklif edecek kadar kullanımım olmadı ama fiyat olarak gayet mantıklı bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Eksileri olarak power kablosunun amerikan tipi gelmesi hoşuma gitmedi diyebilrim.

Bir sorum olacak. Siglent 3303C'yi 10mV'luk adımlarını 1mV olarak set edebilmem mümkün müdür?

Teşekkürler
sanmıyorum. SPD3303X ve SPD3303X-E modellerinin iç donanımı aynı ancak bildiğim kadarıyla bu modelin iç donanımı farklı.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back