Led Ampul Tamiri

Under Ground

Aktif Üye
Akşam akşam lamba yanıp sönmeye başladı seri olarak . Hah dedim işi bulduk nihayet . Söktüm dağıttım ampulü. Hicbir ledde ne buzzer modunda ne de omaj kısmında bir değer yok. Şaştım kaldım. Hepsinin birden kesme ihtimali zayıf. Nerede yanlış yapıyorum acaba.

Ekler

• 20220918_204014.jpg
    20220918_204014.jpg
    280.1 KB · Görüntüleme: 121
  • 20220918_204024.jpg
    20220918_204024.jpg
    222.9 KB · Görüntüleme: 109
Sorun multimetrede olabilir, o LED'leri iletime geçirecek voltajı veremiyor olabilir. En kısa zamanda kurtulman lazım o DT-830 lardan :)

Sorun multimetrede olabilir, o LED'leri iletime geçirecek voltajı veremiyor olabilir. En kısa zamanda kurtulman lazım o DT-830 lardan :)
Valla bir tanesi 22 yaşında. Üniversiteden kalma . İçini açtım geçen baya şaştım. Gerçekten çok kaliteli pcb devreleri. Bir tanesini 3 sene önce mecburiyetten bir iş için almıştım. Diğerinin yanında çöp gerçekten. Bir ara ikisini yanyana cekeyim fotoğraf ile. Led portunu da yarın işyerinde bakalım fluke ile ölçeyim.

Markası ne 22 yaşında olanın? Ben gene bunların ilk Çinden çıktığını sanıyordum :)

Hmm şimdi baktım bendeki DT-830D nin voltajına. 3 V veriyor. Oradaki LED dahili olarak tek LED ise bunu 3 V yakar. Ama birden fazla LED nin seri bağlanmışı ise o zaman yakamaz.

Buyur timur hocam .

Ekler

• 20220918_211350.jpg
    20220918_211350.jpg
    352.1 KB · Görüntüleme: 100
  • 20220918_211623.jpg
    20220918_211623.jpg
    348.3 KB · Görüntüleme: 97
Son düzenleme:
O ledler min 12v yada daha fazla voltajda ışık verir daha düşük voltajda yalıtkan gibi görünürler çünkü birçok led seri bağlıdır. Bir güç kaynağın varsa bir direç ile birlikte dene.

O ledler min 12v yada daha fazla voltajda ışık verir daha düşük voltajda yalıtkan gibi görünürler çünkü birçok led seri bağlıdır. Bir güç kaynağın varsa bir direç ile birlikte dene.
Zaten tek tek test ediyorum üstadım . İcinde 4.5 volt kalmış bir 9 voltluk pil buldum . Onla ikişerli test yaptım gene kimse yok maşallah. Zihni sinir bir durum .

Yalniz inceliğe bakarmısınız. Bütün elemanların ismi yanında yazıyor.

Bunun atasının performansını bilmem ama güncel olarak satılan DT-830D yi inceledim ben, tam anlamıyla berbat bir multimetre.

Atası da hadi bundan biraz iyi olsun. Ama gene de bir elektronikçi için uygun olmadığını düşünüyorum :)

Bunun atasının performansını bilmem ama güncel olarak satılan DT-830D yi inceledim ben, tam anlamıyla berbat bir multimetre.

Atası da hadi bundan biraz iyi olsun. Ama gene de bir elektronikçi için uygun olmadığını düşünüyorum :)
Hocam ekipman yeni yeni toparlıyoruz. Malesef küt diye olmuyor. Hayaller paris gerçekler mekke diye bir laf mı vardı.

Ölçü aletinin pilini çıkartıp güç kaynağı olarak onu kullandım. Proplari da kullanarak 9 volt ile bütün ledleri kontrol ettim . Hepsi sağlam ve kesintisiz yanıyor. Alttaki devreye dalacağız anlaşılan.

Genelde bunlarda PWM entegresi, köprü diyot ve SMD sigorta gidiyor. Bazan de devrede bulunan birkaç diyot daha gitmiş oluyor.

Alttaki sürücüye bakalim. Pit pit pit diye sana selektör ediyorsa sürücü sıkıntılı.

Çoğu zaman erken farkedilirse ilk giden parça blok kondansator şişiyor. Sonrası felaket. Ne ben anlatayım ne sen sor.

Unit alt serilerden alabilirsin abi ut33 serisi görece ucuz modeller

Kondansatör şişingen ve cortingen.

Ekler

• 20220919_205354.jpg
    20220919_205354.jpg
    317.1 KB · Görüntüleme: 101
  • 20220919_205408.jpg
    20220919_205408.jpg
    357.3 KB · Görüntüleme: 97

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back