Makaralı uzatma kablosunun ısınması

kocamanusta

Aktif Üye
makaralı uzatma kabloları -uzun süre- açılmadan kullandığında yangına neden olduğunu biliyoruz. bunun teorisiyle ilgili alttaki videoya denk geldim. farklı fikri ya da ekleyeceği olanlar var mı?

Değişik analiz yöntemlerini irdelemesi açısından faydalı bir video olmuş gerçekten. Ama 2.5 mm2 kesitli bir makara kablonun, çekilen güç birkaç kilowatt'tan çok daha fazla olmadıktan sonra sorun çıkaracağına hiç ihtimal vermiyorum. Farazi de konuşmuyorum. 2 kW a yakın güç çeken bir kırıcıyı böyle bir makaraya bağladım geçmişte. Makara 50 m, ben belki 6 - 8 m sini sökmüşümdür, geri kalanı makarada. Makinayı da saatlerce güneşin altında çalıştırdım. Kablodaki ısınmanın güneş ışığından mı yoksa akımdan mı kaynaklandığı ile ilgili bir belirleme yapmak mümkün değildi.

O etiketler, sadece üreticilerin kendini legal anlamda sağlama almak için koyduğu şeyler. Motorlu testere aldığın zaman da üzerinde etiket oluyor "bu senin kolunu bacağını keser ona göre, koruma tertibatlarını sökme" diye. Ama herkes o motor nasıl işe yarıyorsa o şekilde kullanıyor. Firma legal anlamda kendini sağlama alıyor, müşteri de makina ile işini görüyor.

en son yaklaşık 1.5 sene önce bi lifti şarj etmek için kullanılan bi makaralı kablonun tam açılmadan kullanıldığı için cayır cayır yandığına şahit oldum. ne yalan söyleyeyim metal nüve kısmı üzerinde hiç düşünmeden ısı hapsolmasına bağlamıştım olayı.

Makaraya sarili kablonun sicakligi atmasi zorlasacagi icin isinmasi mantikli.

Illaki baska bir sebep arayacaksak soyle bir durum olabilir.

Oncelikle cihazin cektigi akimin degerine ve gerilimle yaptigi aciya bakilacak.

Ardindan beslemeye seri olarak bir bobin eklenir. Bu eklenti sonucunda tekrardan cekilen akimin degerine ve gerilimle olan acisina bakilir.

Normalde cihazin hafifce kapasitif bileseni varsa bu sartlarda seri enduktans baglanirsa bu kapasitif reaktans baglanan enduktansa bagli olarak empedansin dusmesine ve cekilecek akimin artmasina neden olabilir.

Olabilir mi? olabilir. Bir kafa yormak lazim. Ozellikle icinde dogrultucu / kapasitor vs barindan yukler pek ala kapasitif davranabilir.

Dedigim gibi deney yapmak lazim.

Son düzenleme:
şarj istasyonlarının kapasitif etki yarattığını kompanzasyon takibinden biliyorum. böyle bi durum söz konusu ise uygun sigorta kullanımıyla olası sıkıntının aşılması lazım.

1718129457322.png

Bu devreyi simulasyonda denedigimde devreye seri bobin girdiginde akimda 30mA artis oldu sadece.
Enduktansin 1mH gibi yuksek olduguna da dikkat cekerim.

Evet bu duzenekte besleme hattina seri bobin girerse akim artiyor fakat makarali uzatma duzeneginde benzer durum olabilir mi? (Belki)

Son düzenleme:
en son yaklaşık 1.5 sene önce bi lifti şarj etmek için kullanılan bi makaralı kablonun tam açılmadan kullanıldığı için cayır cayır yandığına şahit oldum. ne yalan söyleyeyim metal nüve kısmı üzerinde hiç düşünmeden ısı hapsolmasına bağlamıştım olayı.
Açıkta da olsa, rulo yapılan kablolar ısınıyor.
Çalıştığım zamanlarda yaptığım iş içinde; devamlı seyyar çalışmalar olurdu. Ana panodan gerekli yerlere dağıtım yapılır.
Tek güç 300W da olabilir, 2500W veya daha fazla. Her yükün kablosu genelde ayrı olur. Fazla kablo görüntü kirliliği yapmaması için rulo yapılır yükün yanına bırakılır.
Eğer bir kablo 4-5 spir veya fazla spir rulo yapılırsa kesin ısınırdı.
Çözüm olarak; 2-3 spiri ters bırakırdım.

Bu verinin anlamlı olması için makara tam sökülü iken de denenmiş olması lazım. Belki de kablonun kapasitesinin çok üzerinde akım çekiliyordu ve tam sökülü iken de kablolar yanacaktı.

Zaten 2.5 mm2 kablo evdeki prizlerde kullanılan ve 3 kW ın üzerinde güç veya 12 A üzerinde akım taşıması beklenmeyen bir kesit. Sökülü iken kablonun az ısındığı, ama sökülü değil iken kablonun yandığı bir senaryo bana hiç mantıklı gelmiyor.

İşlem basit; 10-25m makara kablolar var.
Makarayı açmadan, 1-2KW yükü bağlayıp bir saat çalıştırın.

Yalnız videodaki cihazın görüntüsünden pek anlaşılmıyor, ama o makara tamamen kapalı ise ve bir delikten kablo çıkıyorsa, o zaman kablo tabiki daha fazla ısınır. Ama gene de sökük iken fazla ısınmıyor, sökük değil iken cayır cayır yanıyor durumu olmaz diye düşünüyorum.

İşlem basit; 10-25m makara kablolar var.
Makarayı açmadan, 1-2KW yükü bağlayıp bir saat çalıştırın.

Yukarıda yazdım. 2 kW kırıcıyı güneşin altında saatlerce çalıştırdım.

Bu senaryoyu daha once (transformatorlu) kaynak makinasinin kablosunun sarili olarak kullanan arkadasimdan da duymustum.
Birden fazla kisi soyluyorsa vardir bir sebebi.

Bu senaryoyu daha once (transformatorlu) kaynak makinasinin kablosunun sarili olarak kullanan arkadasimdan da duymustum.
Birden fazla kisi soyluyorsa vardir bir sebebi.

Senaryonun detaylarını bilmeden bir sonuca varılamaz. Piyasada %95 olarak 1.5 mm2 lik makaralar satılıyor. Ben 2.5 mm2 bulmak için Gebze'de bile takla attım baya. Belki de bu anektodlarda hep 1.5 mm2 makara sözkonusu idi.

Ayrıca kaynak makinaları EN AZ 6 kW lık oluyor. 250 A lik makinalar 12 kW. Bunlar için 2.5 mm2 makara kullanıyorsan, soruna davetiye çıkarıyorsun demektir.

Kapasitif ve endüktif etkilerin bir sorun yaratması için hem akımlar çok düşük hem de frekans çok düşük. 380 kV, onbinlerce amper havai hatlar olsa, orada bütün etkiler önemli oluyor. Deri etkisi (skin effect) bile hesaba katılıyor ve fark yaratıyor.

Trafolu kaynak makinalarinin 10-15 metre kendi kablosu olur. Uzatma oldugunu sanmiyorum.

Bu tür kabloların dışına field çıkmaz, çünkü giden ve gelen kablolar birlikte izolasyonun içinde duruyor, bu yüzden de dışarıdan clamp ampermetre takarsanız bir şey ölçemezsiniz. Tabiki kablonun bir indüktansı var ancak sarılı olması bunu çok değiştirmez(iki kablo arasındaki hacim önemli sarılması bu hacmi değiştirmiyor gibi düşünüyorum dolayısı ile değişmemeli). Aynı şekilde eddy loss a sebep olması da çok mantıklı gelmiyor çünkü kablodan çıkan bir değişken field yok gibi düşünüyorum şu anda. Ancak sarılı olması soğutma kabiliyetini çok değiştiriyor. Herhangi bir şekilde açık duruma göre tasarlanmış bir kabloyu sararsanız, yüzeyleri birbirine temas ettirirseniz, aşırı yakınlaştırırsanız onun o durum için ısı transfer edebilme kabiliyetini azaltmış olursunuz. Dolayısı ile makara durumundayken ısıyı uzaklaştırması çok zor, aksi örnek verilen durumlar için bunu kablonun kalitesi vs nin etkilediği gibi ortamda azıcık bile rüzgar esse bunun ısı transferi açısından inanılmaz kara sebep olacağı için bence bu deneyler doğru kabul edilemez.

Açıkta da olsa, rulo yapılan kablolar ısınıyor.
Çalıştığım zamanlarda yaptığım iş içinde; devamlı seyyar çalışmalar olurdu. Ana panodan gerekli yerlere dağıtım yapılır.
Tek güç 300W da olabilir, 2500W veya daha fazla. Her yükün kablosu genelde ayrı olur. Fazla kablo görüntü kirliliği yapmaması için rulo yapılır yükün yanına bırakılır.
Eğer bir kablo 4-5 spir veya fazla spir rulo yapılırsa kesin ısınırdı.
Çözüm olarak; 2-3 spiri ters bırakırdım.

sanırım şu foto ve alıntıladığım link sizi doğruluyor.

mkr isnm.jpg

@clc eğer tipik bir kullanımda sorun yaşanmıyorsa, bu geçerli ve doğru bir veridir. Ben makara sökülmezse de kablo ısınmaz demiyorum. Eğer kablonun akım taşıma kapasitesinin altında bir kullanım varsa, makara sökük iken az ısınır, makara sökük değilken alev alıp yanar durumu olmaz diyorum. Makara sökük değilken kablo daha fazla ısınsa da zarar görmez diyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,178
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back