MCP4922 DAC Kullanımı

74LVC07 olması gerekiyor. 74LS07 3.3 V ile çalışmıyor.

CMOS değil mi bu yav? 3.3 V ile çalışıyor olması lazım.
Kafamı karıştıran kısım
"HIGH LEVEL INPUT VOLTAGE" kısmına minimum 2 volt demiş
"LOW LEVEL INPUT VOLTAGE" kısmına max 0.8 volt demiş.
yani 2 volttan büyük geleni 1 sayıyor 0.8den küçük geleni low öyle mi

Benim 1liraya aldığım 4 kanallı lojik shifter kartı vardı bir saniye linkini bulayım.

1 liraydı 5 olmuş ama pek önemli değil hala ucuz.
Bu olur mu acaba?

Herhalde bunu böyle PCB li kullanmak istemezsiniz. 4 SMD MOSFET ve 8 tane direnç ile devreyi kurabilirsiniz. Ama bence içinde 6 tane buffer olan 74LVC07 kullanmak daha mantıklı. 4 tanesi kullanılacak DAC için iki tane de yedek :)

asdsada.png

Daha öbürünü anlayamadım bu ne biçim tablo:mad:
Bizim satır galiba 2.7 ile 3.6 olan 3. satır

Bir diğer seçenek şunlardan iki tane kullanmak. Her birisi open drain, 3.3 V ile çalışabilen non-inverting buffer. Her pakette iki buffer var.

Bir diğer seçenek şunlardan iki tane kullanmak. Her birisi open drain, 3.3 V ile çalışabilen non-inverting buffer. Her pakette iki buffer var.

Bunları taslayanlar düşünmüyor mu bunların argesi deneyi nasıl olucak:kizgin2::kizgin2::kizgin2:
Ben şimdi alıp nasıl delikli plakete lehimleyip/deney borduna takıp deney yapayım bununla!!!

Bunları taslayanlar düşünmüyor mu bunların argesi deneyi nasıl olucak:kizgin2::kizgin2::kizgin2:
Ben şimdi alıp nasıl delikli plakete lehimleyip/deney borduna takıp deney yapayım bununla!!!

Ben seneler önce şunlardan almıştım birkaç tane. Her türlü SMD yarıiletkeni lehimliyorsun ve bütün pinlere erişimin oluyor.

Screenshot 2022-04-24 at 22-21-40 SMD DIP DÖNÜŞTÜRÜCÜ.png

bu adamların kendi ürünü olduğu için mi 4 dolar.
yoksa her custom pcb bu kadar pahalı olur mu.
şu fiyatlar için pahalı denemez ama merak ediyorum neden 4 dolar

Ozdisan pahalı gerçekten. Başka yerde vardır belki aynısı.

Elektrovadi'de de var orada 6 dolar.

Robotistanda 5 dolar. Kim demiş özdisan pahalı diye :D

Az bacaklı olanları genelde soic kılıftakilerin çaprazdan 2 bacağını lehimleyip kalanını çok telli kablonun içinden 1er tel çekerek hallediyorum ama bu sot23 kılıftakiler veya o minicik 3 bacaklı kılıftakilere bunu yapamıyorum

Hmm bu LDAC'ın ana amacı her iki DAC çıkışının da senkron olmasını sağlamak. Bizde çıkışlardan birisi voltaj diğeri akım ayarı. Senkron olmalarına gerek yok. Bu durumda LDAC'ı şaseye çekebiliriz.

1650829218356.png

Bu durumda pico ile DAC arasına iki tane SN74LVC2G07DBVR koymamız, SN74LVC2G07DBVR çıkışlarını da 5V değerine pull up yapmamız yeterli. Referans voltajımız da 4.096 V olabilecek böylece.

Abi ben geçen gün konusunu açtığım stmleri alırken yanlışlıkla sepete "TCA9548" diye bişeyi eklemişim
Şimdi onun datasına bakıyorum diyor ki
tca.png

Hem 5 volt ile çalışırım
Hemde pinlerim 5v toleranslı.
Bu normalde içinde daha düşük voltaj ile çalışıyormuşta içinde gerilim bölücüsü varmış algısı yaratıyor doğru mu düşünüyorum.

Bu normalde içinde daha düşük voltaj ile çalışıyormuşta içinde gerilim bölücüsü varmış algısı yaratıyor doğru mu düşünüyorum.

5 V ile çalışması illa gerilim bölücü ile sağlanmaz. Devrenin tasarımı bir şekilde 5 V değerini de tolere ediyor, ondan öte bir varsayımda bulunamayız.

5 V ile çalışması illa gerilim bölücü ile sağlanmaz. Devrenin tasarımı bir şekilde 5 V değerini de tolere ediyor, ondan öte bir varsayımda bulunamayız.
Ankaradan geliyorlarmış.
stm ve tca için konu açabilirm.
birde detaylı olarak esp01'e nasıl AT firmware yazarız onu da anlatacağım

Ne güzel dac'ın pinlerini belirlemiştim, evden çıkmadan picoya bağlantılarını yapmıştım. Akşam döner mıncıklarım diyordum. Konu nerele geldi. Proje enaz 2 ay daha uzadı :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back