taydin

Timur Aydın
Staff member
Eğer bir mikrofon, ilgili cihazın kendi gövdesi içinde veya doğrudan devrenin üzerinde monte edilmemiş ise, mutlaka bir kablo ile cihaza bağlanması gerekiyor. Bunun için de standart olarak XLR kablolar kullanılır, çünkü bu kablolarda sinyal iletimi balanslıdır, "common mode" gürültünün etkilerini minimuma indirir ve böylece şebeke vınıltısı veya başka manyetik girişim yaratan cihazların, ses kalitesini bozmasını engellemede çok etkindir.

Ama eğer manyetik girişim kabloya çok yakında ise, o zaman bu girişim, balanslı kablo çiftindeki her bir kabloyu TAM OLARAK eşit şekilde etkilemeyecektir. Bu durumda bu girişim artık "common mode" olarak nitelendirilemeyecektir ve balanslı kabloda bile parazit/gürültü oluşacaktır.

İşte standart XLR kabloların yetersiz kaldığı böyle durumlarda, içinde 4 tane birbirine dolanmış iletken olan "Star Quad" tipte XLR kablolar kullanılır. Bu kablolar, standart XLR kablolara göre daha pahalıdır, ama kablonun tam olarak dibinde olan manyetik girişimi bile çok başarılı bir şekilde engelleyebilmektedir. Türkiye'de de rahatlıkla bulunabilen bir kablo türü.

Uygun fiyatlı bir Star Quad XLR kablo (metre fiyatı herhalde):

Benchmark firmasının üretimi olan çok pahalı bir Star Quad XLR kablo (üç metrelik kablo)

Benchmark firmasının laboratuvarlarında, standart XLR ile Star Quad XLR arasındaki fark, Audio Precision analizör ile ölçülüyor ve aradaki bariz fark görülüyor. Benchmark, en üst seviyede kaliteye sahip ve başka firmalar tarafından bir referans kabul edilen ses ekipmanları (ADC, DAC, amfi, preamp) üreten bir firma.

Benchmark firmasının internet sitesinde, Application Notes (uygulama notları) başlığı altında, audio ile ilgili çok faydalı makaleler de bulunuyor. Bu işi en iyisinden öğrenmek istiyorsanız, işte size çok iyi bir kaynak.

Benchmark firmasının laboratuvarlarında, standart XLR ile Star Quad XLR arasındaki fark, Audio Precision analizör ile ölçülüyor ve aradaki bariz fark görülüyor. Benchmark, en üst seviyede kaliteye sahip ve başka firmalar tarafından bir referans kabul edilen ses ekipmanları (ADC, DAC, amfi, preamp) üreten bir firma.

Keşke ürünlerine gösterdikleri özeni video çekiminde de göstermiş olsalardı. Ses mono sadece bir kulaktan geliyor.

Keşke ürünlerine gösterdikleri özeni video çekiminde de göstermiş olsalardı. Ses mono sadece bir kulaktan geliyor.

Video'nun açıklamasına bakarsan, bunun kasıtlı olarak öyle olduğunu görürsün. Sağ kanalda konuşmacının sesi, sol kanalda ise audio analizörün ölçtüğü sinyalin uygulandığı belirtiliyor.

Ama videonun görüntü kalitesi hakkaten berbat. Bir webcam ile çekilmiş sanki :katil2: 1080p çözünürlüğe alıyorum, ama görünen 480p ye benziyor. Ve çok fazla piksel gürültüsü var.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back